Češi sestrojili auto, se kterým můžeš vzlétnout a oficiálně jezdit po silnicích

Linda Cebrová / 6. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: facebook.com/virniky

O létajícím autě se už mluví opravdu dlouho, ale téměř nikomu se nepodařilo získat všechna potřebná povolení pro legální let a jízdu po veřejných komunikacích.

Dnes se zdá, že české firmě Nirvana Systems se to podařilo jako první. Před pár týdny definitivně získala všechna povolení pro jejich vírník GyroDrive, jehož vývoj začali před šesti lety.

Česká firma tak patří mezi první na světě, které se něco takového podařilo. Vírník se na silnici pohybuje pomocí elektromotoru maximální rychlostí 40 km/h. Ve vzduchu si však můžeš užít mnohem vyšší rychlost, a to až 185 km/h. Při úplně prvním testování vírník GyroDrive „zažil“ i policejní kontrolu. Policie však zůstala bez slov.

foto: facebook.com/virniky

Na to, aby vírník získal technický průkaz, musel nejdříve projít řadou úprav. Disponuje proto homologovaným osvětlením, držákem na registrační značku, zpětnými zrcátky, klaksonem i výstražným trojúhelníkem, který by byl běžnému vírníku jen na dvě věci. Díky těmto úpravám získal vírník nejen technický průkaz, ale i osvědčení zvláštního motorového vozidla a registrační značku.

facebook.com/virniky

O auto kombinované s vírníkem má již nyní zájem několik zákazníků. Budoucnost této novinky se však bude formovat až po jeho představení na dubnovém leteckém veletrhu v Německu. Pokud půjde vše podle plánů, měla by se odstartovat výroba první série, ve které bude přibližně 40 vírníků.

facebook.com/virniky

Cenu stanovila Nirvana Systems asi o 10 až 15 % vyšší, než jaká je u klasického vírníku, se kterým se můžeš pohybovat pouze ve vzduchu. Mělo by tedy jít o zhruba 2,5 miliónů korun. Vše však závisí i na zákazníkem zvoleném typu a míře luxusu, na který si potrpí.

Na rozdíl od vrtulníku, který využívá pro let princip aktivní rotace rotoru, vírník využívá principu tzv. autorotace. Rotorové listy nejsou aktivně poháněné, ale roztáčejí se díky větru. Můžeš s ním letět opravdu rychle, ale také si můžeš užít pomalou vyhlídkovou jízdu. Oproti klasickým letadlům zvládá vírník i turbulentní počasí. Verze s uzavřenou střechou dokonce disponují topením, takže s nimi můžeš létat celoročně. Statistiky také potvrzují, že létání s vírníkem patří k nejbezpečnějším způsobům létání.

zdroj: autogyro.cz

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]