Červíci požírající plast nás mohou zachránit před problémy s odpadem

Klaudia Pakosová / 31. března 2017 / Zajímavosti

Ročně je do oceánu vyhozeno 6,4 milionů tun plastů. Na souši se plasty shromažďují na skládkách, na plážích, ale i na místech s citlivým ekosystémem. V samotné Americe se vyhodí 33 milionů tun plastů ročně a toto číslo rychle stoupá. Drobný červík potemník moučný (anglicky mealworm) by mohl vyřešit tento obrovský problém. Vědci ze Stanfordu objevili, že toto malinké stvoření dokáže žvýkat polystyren.

Podle Wei-Min Wu, vedoucího výzkumného pracovníka, dokáží červíci nejen přežít na „polysterenové dietě“, ale jejich mikroorganismy ve střevě mají schopnost plasty rozložit. Tak, jako při konzumaci jiných potravin, i zde se téměř polovina snědené potravy přemění na oxid uhličitý. Druhá polovina se vyloučí v podobě malinkých pelet, které tak jako jiné exkrementy patří k rozložitelným materiálům. Navíc, jak zmínil Wei-Min, tento materiál nemá negativní vliv na půdu a potravinové plodiny.

zdroj: wikimedia.org

Ještě před nějakou dobou se polystyreny považovaly za látky, které jsou v naší přírodě nerozložitelné. Profesor Wei-Min zůstal sám šokován tímto objevem a jen dodal: „Někdy nás věda jednoduše překvapí.“

zdroj: facebook.com

Je to pozoruhodné, jak takový malý červík může představovat naději, že existuje řešení znečištění planety plastovým odpadem.

zdroj: inabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]