0

sdílení

Ceny Obnovitelného desetiletí byly rozdány. Seznamte se s vítězi

/ 14. října 2016 / Business

Ryze český projekt Obnovitelného desetiletí proběhl 13. října 2016 v Radlické kulturní sportovně v Praze. Z více jak 80 přihlášených projektů vybrala porota, která byla složena z desítky významných energetických expertů, akademiků a politiků, ty nejlepší projekty z 5 různých kategorií. Během slavnostního galavečeru se tak rozdalo 5 ocenění pro nejlepší projekty šetrné energetiky a jedna cena veřejnosti. Bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice. Zde je soupis nejlepších projektů:

 

V kategorii Obnovitelná energie pro rodiny získal první místo projekt s názvem Ostravská zelená domácnost 2.0, který jednak efektivně využívá zelenou energii z vlastní solární elektrárny a zároveň nabízí vysokou přidanou hodnotu pro majitele elektromobilů z okolí, kteří mohou využít dobíjecí stanici s dobrovolnou platbou umístěnou přímo před domem.

03_ostravska_zelena_domacnost_2_0

 

Ocenění Šetrná energie v podnikání získal energeticky soběstačný volnočasový hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy zásobovaný elektřinou z vlastní vodní a fotovoltaické elektrárny a teplem z tepelných čerpadel.

02_daviduv_mlyn

 

Obec Kněžice, která se stala zcela energeticky nezávislou, ročně ušetří 45 milionů korun, byla zase oceněna v kategorii Chytrá energie měst a obcí.

04_knezice

 

Vítězný projekt v kategorii Obnovitelný start-up a inovativní řešení v energetice myslel na majitele chytrých telefonů. Solární lavička společnosti CapaSitty poskytuje kromě odpočinku i internetové připojení a možnost dobíjení telefonů.

04_chytra_solarni_lavicka

 

Poslední kategorie s názvem Chytrá energie v diplomce byla určena studentům, kteří se obnovitelnými zdroji zabývali ve svých akademických pracích. V této kategorii porota nejvíce ocenila výzkum doktoranda Jiřího Vrány zabývající se redoxními průtočnými bateriemi, který vznikl na VŠCHT v Praze a má potenciál pro využití v průmyslovém měřítku.

02_akumulace-vanadova-redoxni-prutocna-baterie_elektrolyzer-druhe-generace-plocha-225-cm2

 

 

Cenu veřejnosti, o níž rozhodovali v online hlasování čtenáři Deníku, získal projekt Sluneční teplo pro bytový dům na pražském Hloubětíně. Pro celkem 166 bytových jednotek tam úspěšně zajišťuje teplo 100 kusů solárních kolektorů.

01_bytovy_dum_hloubetin_solarni_kolektory

 

Projekt Obnovitelné desetiletí vznikl v letošním roce pod hlavičkou Solární asociace a Aliance pro energetickou soběstačnosti. Více prozradí domácí stránka projektu.

 

Zdroj: tisková zpráva
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]