Byznys založený na utrpení zvířat již nemá v Česku místo, a to i díky lidské vytrvalosti

Linda Cebrová / 9. června 2017 / Eko

zdroj: pexels.com/pixabay.com

I když se to zdá přinejlepším nepochopitelné, i dnes musí společnost řešit otázku, zda je či není v pořádku zabíjet zvířata kvůli módním trendům. Česká republika se však definitivně rozhodla, že kožešinové farmy na svém území mít nechce. Může za to i nepřetržitá iniciativa ze strany občanů, kteří podpořili petici tisíci hlasů.

Novelu zákona o ochraně zvířat podpořilo 132 ze 161 přítomných poslanců. Od konce ledna roku 2019 tak dostanou stopku všechny kožešinové farmy, které chovají zvířata jen za účelem získání kožešin. Podle portálu ekolist.cz je ročně v Česku usmrcených až 20 tisíc lišek či norků, jejichž kožešina se většinou vyváží na zahraniční trhy.

foto: pexels.com

Mnozí lidé přitom ani netuší, že kvůli jednomu dámskému kožichu z norka je třeba zabít až 55 zvířat. Krása postavená na krutosti však produkuje nezanedbatelné zisky.

Majitelé kožešinových farem z tohoto kroku příliš velkou radost nemají. Majitel největší kožešinové farmy v Česku – David Vojtíšek – už nyní ví, že jeho prosperující firmu čeká zánik.

foto: pexels.com

Jeho roční tržby častokrát sahaly přes 10 až 12 milionů korun, ale změna v zákoně ho zřejmě přinutí najít jiný, čistší a především etičtější způsob obživy. Na druhé straně se těšíme, že Senát bral ohled i na více než 46 tisíc lidí, kteří podepsali petici za přijetí tohoto zákazu.

 

„Děkujeme poslancům za jejich rozhodnutí poslechnout přání veřejnosti, která považuje zabíjení zvířat jen kvůli módním doplňkům za neetické a za přežitek z minulosti. Tento den považujeme za historický milník v ochraně zvířat. Je to vítězství soucitu s ostatními živými bytostmi, které jsou schopny pociťovat utrpení a bolest. Věřím, že je to výsledkem dlouhodobého trendu, který panuje jak v naší společnosti, tak Evropě, „ vyjádřila se Lucia Moravcová ze Svobody zvířat pro ekolist.cz

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]