0

sdílení

Být zaneprázdněn je jen forma lenosti. Lenosti myslet a promyšleně jednat

Linda Cebrová / 6. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Jaké jsou skutečné rozdíly mezi vytíženými a efektivními lidmi?

 

O time managementu se toho napsalo a napovídalo velmi mnoho. Ale co takhle zkusit na něj úplně zapomenout. Nesnaž se každý den zvládnout stále více věcí a vyplňovat každou sekundu nějakou prací. Dosahovat co možná nejvíce kvantitativních výsledků se mnohým lidem zdá skvělé.

2
Být zaneprázdněným je mnohdy jen výmluva, za kterou skrývá neochota udělat pár důležitých a většinou nepříjemných věcí. Možností, jak se stát zaneprázdněným člověkem je nespočet, hodiny si hrát na telefonu, reorganizovat své kontakty v Outlooku místo toho, abychom si stanovili opravdové priority a udělali věci, které nás někam posunou.

6
Efektivita versus výkonnost

Efektivní jsme tehdy, pokud děláme věci, které nás přibližují k našim cílům. Výkonní jsme zase tehdy, když určitý úkol realizujeme tím nejlepším možným způsobem. Naše životy se často vyznačují výkonností, která však nebere v úvahu efektivitu.

13
Jednoduše řečeno, tím, že budeš nějakou nedůležitou činnost dělat dobře, se na faktu, že je nedůležitá, nic nezmění. A to, že úkol vyžaduje hodně času, zase neznamená, že je důležitý.
Neuškodí si zapamatovat, že to, co děláš je mnohonásobně důležitější, než to jak to děláš.Výkonnost je sice klíčová, ale neužitečná, pokud není vynaložená na správné věci.

67
Ale co jsou to ty správné věci?

Určitě ses setkal s Paretovým pravidlem, jako první ho použil kontroverzní ekonom a sociolog Vilfredo Pareto. Tento matematický vztah použil na zachycení výrazně nerovnoměrného, ​​ale předvídatelného rozdělení bohatství ve společnosti: 80% bohatství a příjmů vytváří a vlastní 20% populace. Důležité je si uvědomit, že tento princip platí i mimo ekonomii, a to v našem každodenním životě. Zeptej se sám sebe, kterých 20% příčin je zdrojem 80% tvých problémů a nespokojenosti? A také, kterých 20% příčin je zdrojem 80% výstupů, o které se snažíš a tudíž vedou k tvé spokojenosti?

12

Pokud se ti podaří na tyto otázky odpovědět, jsi na dobré cestě za efektivnějším a produktivnějším životem. Chce to však důkladnou analýzu všeho, co se kolem tebe děje. Nepodléhej iluzi, že děláš všechno dobře. Pravda často bolí. Cílem je odhalit vše nevýkonné a snažit se to eliminovat a také odhalit tvé přednosti a znásobit je.

5
Jednoduše zpomal a zapamatuj si, že na většině věcí nezáleží. Být zaneprázdněn je jen forma lenosti, lenosti myslet a promyšleně jednat. Být zavalen a ochromen prací je často stejně neproduktivní jako nedělat nic, nemluvě o tom, že je to mnohem méně příjemné. Být produktivní vyžaduje být selektivní a dělat méně. Zkus se soustředit na to, co je důležité, ostatní prostě ignoruj.

9
Nechat se chytit do pasti nepodstatných drobností je velmi jednoduché. Aby ses v životě necítil jako uštvaná zvěř, je klíčové si pamatovat, že nedostatek času je ve skutečnosti jen nedostatek priorit.

10zdroj obrázků: brightside.me zdroj titulní fotografie: smallville.com.au
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]