V Bruggách postavili více než 3 kilometry dlouhé potrubí na pivo

Rudolf Nečas / 19. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: foter.com

Pivovar v centru města hledal lepší alternativu pro transport piva. A našel ji.

Belgické město Bruggy, často označované jako „Benátky severu“, je známé pro svou historickou architekturu a dlážděné cesty, které jsou však klikaté a úzké, což rozhodně nepomáhá provozu. A právě pomalý provoz byl noční můrou pro pivovar De Halve Maan, který ročně přepraví téměř 4 miliony litrů piva. Dopravní zácpy nyní usnadní podzemní potrubí, přes které bude pivo pumpováno přímo do balírny. Potrubí dokáže přepravit až 4 000 litrů piva za hodinu.

foto: foter.com

Majitel De Halve Maan, Xavier Vanneste, dostal tento nápad, když viděl dělníky v centru města, jak ukládají kabely pro internet. „Všichni si vždycky mysleli, že je to sen, vtip, něco, co není vůbec realizovatelné,“ řekl pro The Guardian Xavier Vanneste, ředitel a dědic De Halve Maan, jediného fungujícího starého pivovaru v Bruggách.

Moje první reakce byla: Ach můj bože, co si vůbec myslí?“, řekl starosta Brugg, Renaat Landuyt. Ale netrvalo dlouho a myšlenka potrubí vyhrála, když si starosta uvědomil, že dokáže radikálně snížit počet cisteren s pivem jezdících do města a z města. Potrubí vidí jako způsob zachování pivovaru v historickém centru a zabránění tomu, aby se z Brugg stalo muzeum. „Pokud se nám nepodaří zajistit, aby lidé mohli pracovat v centru města, centrum tím zabijeme,“ řekl.

foto: foter.com

Ale instalace potrubí nebyla vůbec jednoduchá. Získání všech povolení trvalo tři roky, pak bylo třeba najít peníze a vybudovat samotné potrubí. Kvůli historickému významu mnoha lokalit ve městě musela být trasa před položením potrubí pořádně prověřena. Celkové náklady na potrubí se vyšplhaly na 4,2 milionu eur. Více než 300 000 eury do této částky přispěly milovníci piva pomocí crowdfundingové kampaně.

V zájmu zachování chuti piva a uspokojení požadavků na bezpečnost potravin potrubí používá vysokohustotní polyetylen, tvrdý plast používaný v potravinářském průmyslu. Mezi dvěma dávkami bude potrubí sterilizované proudem čistícího roztoku. Potrubí začalo pumpovat pivo pod ulicemi Brugg loni v létě.

foto: foter.com

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]