0

sdílení

Britské kamiony jezdí na potravinový odpad

Rudolf Nečas / 25. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: fastcoexist.com

 Produkují mnohem méně skleníkových plynů a ještě k tomu mají téměř dvojnásobný dojezd.

Potravinový odpad byl vždy tak trochu strašák pro Waitrose, velkého britského prodejce, který již v roce 2012 zastavil vyhazování zbytků na skládky. Dokonce některé ze svých těstovin fusilli balí do krabiček částečně vyrobených z recyklovaných zbytků potravin, o kterých se říká, že snižují využití stromů o 15% při současném snížení emisí skleníkových plynů o pětinu. Ale Waitrose chce posunout záležitost dále, a to doslova i obrazně. Supermarket oznámil, že jeho kamiony budou jezdit výhradně na biometan vyrobený z potravinového odpadu.

foto: inhabitat.com

Potravinový odpad je ve Spojeném království znepokojivou záležitostí. Zatímco 8,4 milionu rodin ve Spojeném království pořádně neví, co dát do úst, denní objem potravinového odpadu z domácností i nadále stoupá a v roce 2015 dosáhl odhadované výše 7,3 milionu tun.

Waitrose, podle The Times, spolupracuje s CNG Fuels na předělání 10 nákladních automobilů na 100% obnovitelný biometan. Kamiony dokáží na jedno natankování ujet až 500 mil, což je skoro dvojnásobek současného průměru a přitom běží v podstatě na hnijícím jídle.

foto: thetimes.co.uk

Budeme moci provádět dodávky do našich prodejen, aniž by  řidiči museli tankovat mimo základnu,“ uvedl v prohlášení Justin Laney z John Lewis Partnership, společnosti, která provozuje Waitrose.

Protože biometan je o 40 % levnější než nafta, všechny investice do předělávek se podle CNG Fuels do dvou let vrátí. „Obnovitelný biometan je mnohem levnější a čistší než nafta, a díky dojezdu až do 500 mil (cca 800 km) dokáže zlepšit transportní operace,“ řekl CEO CNG Fuels, Philip Fjeld.

Další plus? Alternativní paliva produkují o 70 % méně oxidu uhličitého, což dokáže velmi pomoci splnění závazku Evropské unie, snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 40 %.

foto: news.trust.org
zdroj: inhabitat.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]