0

sdílení

Boj proti drogám má spíše negativní účinky, tvrdí lékaři a politici

Martina Ditrichová / 21. listopadu 2016 / Zajímavosti

Vypadá to tak, že „protidrogová politika“ bude procházet změnami.

 

Takzvaná “ válka proti drogám “ nefunguje a stojí nás ročně nemalé částky, tvrdí zdravotníci a politici. Dokonce způsobuje i zdravotní a sociální škody. Přes 100 miliard eur je ročně investováno do boje proti drogám s minimálním efektem. V roce 2014 světový průzkum ukázal, že 1 z 20 lidí vyzkoušel nějakou ilegální látku, což je neuvěřitelný příliv financí do obchodu s drogami. Toto zase vede k násilí a bojům mezi drogovými kartely. Za posledních 10 let bylo spácháno až 80 000 vražd, které souvisely právě s drogami.

hzdroj: slate.com

Aby toho nebylo málo, v některých zemích jsou za užívání drog a obchod s nimi kruté tresty smrti. Na Filipínách, kde se letos dostal k moci Rodrigo Duterte, bylo popraveno až 5 000 lidí. Na celém světě převládá názor, že drogově závislé je třeba spíše potrestat, než je začít léčit. To spirálovitě nakonec vede spíše k předávkování než k nápravě. To, že drogy jsou ilegální, vede k limitovanému počtu bezpečných aplikátorů, jako například sterilních jehel. V důsledku toho jsou uživatelé nuceni sdílet injekční stříkačky, což vytváří epidemie infekčních chorob jako HIV či hepatitida typu C.

British Medical Journal (BMJ), který této problematice momentálně věnuje mnoho článků, tvrdí, že drogy jsou záležitostí spíše medicínskou než právní. V redakci napsali: „Zdraví by mělo být centrem této diskuse, a tím pádem také zdravotníci. Doktoři jsou důvěryhodní a vlivní a mohou přinést racionální a humánní rozměr .“

Bývalá švýcarská prezidentka Ruth Dreifuss, která na některých článcích spolupracovala, píše, že organizovaný zločin produkuje 320 miliard ročně, a to i přes 50 let zákazu užívání drog. “ Válka proti drogám “ nebyla schopna omezit ani poptávku ani nabídku na globální či lokální úrovni. Vyzývá vlády, aby dekriminalizovaly všechny nelegální drogy a vytvořily regulované trhy a dodává: „Užívání a držení drog by nemělo být potrestáno trestně či občanskoprávně. Vhodné jsou alternativy jako například poradenství, veřejně prospěšně práce či vzdělávací semináře. Ty by měly být vyvinuty pro všechny aktéry nižšího levelu obchodu s drogami.“

drug-addiction-e1440007562518-mdvaxdbmg92e46e33e0z1x2903o2mfn72yeowz9lcgzdroj: miamiholistic.rehab

V jiném článku britští politici včetně bývalého vicepremiéra, Nicka Clegga, vyzvali vlády po celém světě, aby následovaly příklad Portugalska, kde byly všechny léky dekriminalizovány v roce 2001. V důsledku toho se v průběhu desetiletí počet úmrtí kvůli předávkování snížil o více než dvě třetiny.

Některé státy USA již podnikají kroky správným směrem a legalizují rekreační užívání marihuany a marihuany pro léčebné účely. BMJ vyzývá i ostatní, aby následovaly vzor Portugalska a zastavili válku, kterou bojují proti sobě.

pineapple_express2zdroj: salon.com

Ti, co s marihuanou mají zkušenosti, vědí, že alkohol, který je legální, může mít mnohem horší následky, co se týče účinků na organismus i chování osob po užití. Co se týče “ tvrdších drog „, je těžké rozhodnout, co je správné. Každopádně současná řešení jsou nedostatečná a nefunkční.

zdroj: iflscience.com  zdroj titulní fotografie: koláž
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]