0

sdílení

BMW, Daimler, Ford a VW chtějí postavit evropskou elektrickou superdálnici

Michal Ondro / 8. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Čtyři největší automobilky nedávno oznámily, že podepsaly Memorandum o porozumění, které by mělo být prvním krokem k vytvoření největší a nejvyspělejší sítě nabíjecích stanic  v Evropě. Odvážný plán. Jak ho však chtějí zrealizovat?

 

Jedním z největších problémů elektromobilů je jejich omezený dojezd. Tento problém se nejnověji snaží vyřešit, nebo alespoň trochu zmírnit, nový Chevy Bolt, který má celkem slušný dojezd ve srovnání s prvními elektromobily. Je tu ještě jeden problém, a to čas nabíjení elektromobilu.

Dnes trvá plné nabití většiny elektromobilů v průměru 30 minut, ale BMW, Daimler, Ford a VW mají něco, co by mělo tento čas dramaticky snížit.

Cílem jejich společného projektu je velmi rychlé vybudování nabíjecí sítě, která by měla majitelům elektrických aut umožnit pohodlné cestování i na dlouhé vzdálenosti. Pokud by se toto podařilo, elektromobily by se bezpochyby staly ještě žádanější a poptávka po nich by rapidně stoupla. A přesně toho chtějí tyto čtyři automobilky docílit.

ricarica-auto-elettriche
zdroj: alvolante.it

Nápad gigantické nabíjecí sítě není úplnou novinkou. Společnosti Tesla a ChargePoint postavily podobnou síť ve Spojených státech amerických, ale výkon těchto nabíjecích stanic není žádné terno.

Pro příklad se vydáme do hlavního města USA – Washingtonu DC – kde nabíjecí stanice Fast Charger pracují při maximálním výkonu 50 kW. Nabití elektromobilu na 80% trvá kolem 20 minut. BMW, Daimler, Ford a VW mají mnohem vyšší cíle.

Plánují vybudovat síť složenou z nabíjecích stanic, které budou poskytovat 7 krát vyšší výkon, tedy úctyhodných 350 kW, což drasticky sníží čas potřebný na plné nabití elektromobilu. Nemělo by to trvat více než 10 minut. A to už zní docela dobře, ne?

Generation EQ, Exterieur, Laden an der Wallbox;  Generation EQ, exterior charging via wallbox;
zdroj: inhabitat.com

První nabíjecí stanice z tohoto projektu by měly spatřit světlo světa v roce 2017 a v první vlně výstavby by jich po Evropě mělo vzniknout až 400. Do roku 2020 by jich už měly být tisíce. Jen si to představ. Tisíce nabíjecích stanic tvořících jakousi elektrickou superdálnici Evropy. Není pochyb o tom, že se elektromobily stanou ještě žádanější než dnes.

Dohoda zatím nezahrnuje budování stanic mimo Evropu, nedotýká se tedy ani americké půdy. V létě však Bílý dům oznámil, že Americké ministerstvo energetiky momentálně zkoumá možnosti výstavby podobné sítě s nabíjecími stanicemi stejného výkonu, jako budou ty v Evropě.

Zdroj: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: drivemag.net
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]