0

sdílení

Bill Gates zakládá zelený fond na podporu inovací v oblasti čisté energie

Linda Cebrová / 14. prosince 2016 / Business

Bill Gates stále věří, že dokážeme zachránit planetu před klimatickými změnami.

 

Zdá se, že naděje patří mezi nedostatkové zboží, a to zejména v USA po nedávných volbách. Nevypadalo to právě růžově, co se týká oblasti ochrany životního prostředí a redukce skleníkových plynů.

Do celého procesu se rozhodl vstoupit nejbohatší muž světa Bill Gates. Je připraven podpořit investice do nových forem čisté energie, a to více než 1 miliardou dolarů. Bill Gates v tom však nezůstal sám, podařilo se mu kolem sebe shromáždit kolem dvaceti podobně smýšlejících podnikatelů. Společně tak založili fond s názvem Breakthrough Energy Venture.

gat2zdroj fotografie: techspot.com

Peníze z fondu by se měly začít investovat již v průběhu roku 2017. Hlavním cílem je přitom podpora vývoje technologií, které mají potenciál snížit emise skleníkových plynů při výrobě elektřiny, v oblasti dopravy, zemědělství, jakož i při výstavbě nových budov. Bill Gates je toho názoru, že naše budoucnost potřebuje cenově dostupné a spolehlivé zdroje energie, které nebudou více devastovat naše životní prostředí. Také se musíme začít jinak dívat na investice do nových startupů, které nabízejí řešení. Je nutné dostat jejich projekty z laboratoře do reálného života.

Miliardář a filantrop připustil, že očekává zvýšení finančních prostředků nacházejících se ve fondu. 1 miliarda dolarů přece jen nepředstavuje významnou čáru přes rozpočet pro člověka jako je Gates. I když žádný z investorů nemusel kvůli podpoře fondu prodat své auto, částka je již nyní podstatně vyšší než u kteréhokoli předchozího fondu zaměřeného na inovace v oblasti čisté energie.

bearzdroj fotografie: theintellectualist.co

Gates se vyjádřil, že fond na podporu čisté energie je součástí úsilí o dosažení nulových emisí uhlíku v rozvinutém světě do roku 2050 s cílem omezit globální oteplování na 2 stupně Celsia, aby se dalo zabránit katastrofální změně klimatu, která nás jinak čeká. Tento úkol se však s příchodem Trumpa do Bílého domu stal ještě náročnější, ale zároveň i naléhavější.

Gates, jehož majetek se odhaduje na 74 miliard dolarů, investoval do čistých zdrojů energie i v minulosti. Společně s dalšími investory nedávno podpořil technologii založenou na použití roztavené soli v jaderných reaktorech. Ta by mohla mírnit atomovou reakci kapalných paliv lépe než voda a tuhá paliva. Nový typ reaktoru by tak byl mnohem bezpečnější, ale i levnější.

zdroj: qz.com  zdroj titulní fotografie: constantinealexander.net/tedcdn.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]