0

sdílení

Bezdomovcům v Amsterdamu už můžeš přispět i bezkontaktně

Linda Cebrová / 26. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: thesun.co.uk

Technologické inovace přicházejí i do oblasti žebrání.

 

Lidé bez domova to mají v dnešní době opravdu těžké. Lidé s sebou stále méně nosí mince, vše platí kartou. Tento vývoj doby však výrazně nepřeje bezdomovcům, kteří s sebou terminál na platební karty zas až tak často nenosí. Avšak na každý problém existuje určitá forma řešení, a s jedním přišla i amsterdamská radnice.

Vývojářům z agentury N = 5 se podařilo vytvořit technologii, která mezi lidi bez domova přinese alespoň trochu naděje. Carsten van Berkel a Stefan Leendertse sestrojili vestu, díky které budeš moci člověku, který ji má oblečenou, přispět 1 euro. Vesta má přímo v sobě všitou čtečku karet, takže umožňuje pohodlnou bezkontaktní platbu příspěvku na život v ulicích. Vesta disponuje i LCD displejem, který obsahuje návod, jak vestu používat a jak platbu udělat.

zdroj: pinimg.com


Na celé věci je podstatný jeden fakt. Peníze, které si bezdomovec vestou vybere, poputují na jeho speciální bankovní účet spravovaný místním obchodem pro bezdomovce. Peníze, které má na svém účtu, mají sloužit na nákup potravin, pronájmu pokoje v zařízení pro bezdomovce nebo třeba k možnosti se osprchovat. Kdo si našetří více, může peníze investovat například do nastartování své kariéry nebo si zaplatit rekvalifikační kurz.

zdroj fotografie: dimitrismeletis.com

Nedávno proběhlo i první testování této dobročinné technologické novinky. Bezdomovkyně Miriam si vestu na jeden den vyzkoušela a u kolemjdoucích vzbudila poměrně slušný úspěch. Všimla si toho i amsterdamská radnice, která o zavedení této novinky vážně uvažuje. Avšak ještě vůbec není jisté, jaký úspěch bude mít vesta u samotných bezdomovců. Přece jen pravda je taková, že někteří z nich si stále raději koupí nějakou tu láhev likéru, než aby peníze vrazili do rekvalifikace.

V ulicích Amsterdamu a Rotterdamu ti tak už žádné výmluvy typu „promiňte, nemám drobné“ nepomohou. Někteří bezdomovci ti budou moci odpovědět, že se u nich dá platit i kartou.

zdroj: nfcworld.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]