0

sdílení

Beespy je česká aplikace pro moderní včelaře

/ 11. října 2016 / Startupy

Ačkoliv je včelařství jeden z nejstarších oborů lidské činnosti, i dnes má mezi námi svoje právoplatné místo. Aby také ne, vždyť je výsledný produkt, tedy med, velice chutný a zdraví prospěšný. Moderním včelařem dnešní doby je také sympaťák Tomáš Nezval, který se do včelaření pustil s velkou vervou. Vymyslel a realizoval projekt Beespy, který dnešním včelařům jejich práci velmi usnadní a zpříjemní. A co je podstatné, Tomáš chce z BeeSpy do budoucna udělat produkt dostupný nejen profesionálním, ale i malým včelařům.

 

 

Ahoj, zkus se našim čtenářům představit. Kdo jsi a co máš rád?

Ahoj, jmenuji se Tomáš Nezval a je mi 29 let. Již od dob studia na VUT pracuji v jedné prostějovské firmě jako vývojář hardware elektronických zařízení. Tato práce mě baví natolik, že se vývojem různých zařízení zabývám i ve volném čase.

img_3401

 

Jak vznikl startup BeeSpy? Patříš mezi vášnivé chovatele včel?

Projekt BeeSpy začal vznikat, když jsem překonal poprvé opravdu velký strach z bodavého hmyzu a zúčastnil jsem se prohlídky a následně medobraní u rodičů mé přítelkyně. Po několika dalších návštěvách včel jsem se rozhodl, že si je také pořídím.  Díky mé zvědavosti vědět o včelách co nejvíce informací, jsem začal vymýšlet, které všechny fyzikální veličiny by se v úle daly měřit. Základním indikátorem stavu včel a jejich aktivity je hmotnost.  Samozřejmě jsem hledal na internetu hotové řešení váhy s dálkovým přenosem. Pár řešení jsem našel, ale buď byly drahé, nedostupné v ČR nebo nesplňovaly parametry, které jsem očekával. Tak vznikla před rokem první váha a měřící jednotka s velkým množstvím drátů, které z úlu trčely na všechny strany. Od té doby se mnoho změnilo a věřím, že současný model úlové váhy je velmi jednoduchý pro včelaře a zároveň poskytuje cenné informace. Jsem přesvědčený, že takovou váhu potřebují i ostatní včelaři, a proto chci z BeeSpy udělat produkt dostupný nejen profesionálním, ale i malým včelařům.

 

Celý systém jsi vymyslel zcela sám nebo jsi se někde inspiroval?

Úlová váha není nic převratného nebo nového. Existují váhy mechanické, hydromechanické nebo elektronické. Ta moje je čistě elektronická a je konstruovaná jako modulární systém. To znamená, že včelař si může nejprve pořídit pouze váhu za cenu jen o něco málo vyšší, než je u mechanických vah. Pokud bude chtít měřit další veličiny nebo třeba vyřešit zdroj el. energie pro celoroční provoz, může si dokoupit přídavné moduly. Další funkce jako jsou grafy, alarmy na nastavené hodnoty a neoprávněnou manipulaci s úlem, včelařský deník postupně přidáváme v aktualizacích. Také zálohujeme naměřená data ze všech vah na serveru, takže uživatel má dostupnou vždy celou historii z kteréhokoliv zařízení s přístupem k internetu.

 

Jak vlastně systém pro monitorování včelstva funguje? Můžeš nám to jako laikům stručně vysvětlit?

Měření hmotnosti je základní problém, vše ostatní už jsou jen doplňkové funkce. Klíčovým prvkem je tenzometrický můstek, který převádí hmotnost na elektrickou veličinu, ta je pomocí procesoru zpracována a odesílána buď přes mobilní síť nebo Wi-Fi (podle varianty) na server, kde se data ukládají a tvoří např. grafy. Podle křivek a jejich trendů potom včelař dokáže určit, zda včely nosí nektar nebo je čas přestěhovat je jinam a zvýšit šanci lepšího výnosu medu. Někteří váhu využívají na stabilních stanovištích pro pozorování a získávání informací o množství a času jednotlivých snůšek.

 

Kde se tvoje zařízení vyrábí? Máš zaplacené různé firmy nebo vyrábíš všechny součástky sám?

Vzhledem k objemu současné výroby zvládám montáž vah v celkem dobře vybavených domácích dílnách. Samozřejmě komponenty jako plošné spoje nebo výpalky plechů na laseru objednávám u běžných dodavatelů.

img_3321

 

Když jsem studoval tvé stránky BeeSpy.cz, tvoje zařízení na mne působí velmi technicky. Je instalace systému jednoduchá? A co důchodce, zvládne to i dědeček, který si s novými technologiemi zrovna nerozumí?

Ano, jedním ze základních cílů, které má BeeSpy splňovat, je jednoduchost instalace. V případě, že má uživatel i modul solární jednotky, propojí 3 komponenty dvěma nezaměnitelnými kabely a pak už je jedinou starostí položit úl na váhu. Co se týká zobrazení získaných hodnot, je to na podobné úrovni jako odeslání emailu. Váha je zaměřena hlavně na progresivní včelaře, kteří chtějí moderní technologie využít k ulehčení práce a k získání informací o stavu svých včel. Věk by neměl být limitující, důležitá je chuť poznávat a používat nové věci.

 

Mohou BeeSpy využívat také velkochovy? Je tvoje zařízení nějak limitováno – max. délka, výška včelína?

Velkochovy jsou určitě ideálním zákazníkem. Hlavně proto, že těmto lidem nebo organizacím se investice do váhy může vrátit velmi brzy. Jestliže díky váze zjistím začátek nebo konec medové snůšky např. o týden dřív, získám až několik kilogramů medu navíc v jednom úle. Na stanovišti bývají desítky úlů a stačí mít váhy třeba jen pod dvěma průměrnými (referenčními) úly. Na váhu lze postavit v podstatě libovolný úl s hmotností do 200 kg.

dimg_3253

 

BeeSpy nepatří zrovna mezi levná zařízení (není ani divu). Jakou má vlastně životnost, kdy se investované peníze zákazníkovi vrátí?

BeeSpy není levné, přesto má mezi konkurencí v podstatě nejnižší cenovku. Návratnost investice záleží na způsobu používání. Čím více včelstev včelař má, tím může být návratnost rychlejší, protože rozdíl ve výnosu medu během jednoho období může být víc než sto kilogramů. Naopak někteří včelaři váhu chtějí jen pro pozorování, vlastní statistiky nebo jako moderní vychytávku dostupnou na svém iPhonu/smartpohnu.

 

Celé zařízení je vcelku rozměrné, dá se lehce schovat, aby se nestalo cílem nějakého nenechavce? Jak je to vlastně se zabezpečením?

Váha je lesklá a na první pohled nápadná, což může opravdu lákat zloděje. Pokud váhu nemáte na oploceném pozemku, stačí váhu umístit do řady mezi ostatní úly, ze přední a zadní strany dát destičku ve stejné barvě jako je natřený úl a nikdo si váhy nevšimne. Pro případ nenechavců, které lákají i úly samotné, je váha vybavena bezpečnostními prvky, které majitele upozorní na neoprávněnou manipulaci, ovšem samotné krádeži zabránit neumí.

img_3262

 

BeeSpy je poháněno pomocí solárního panelu, co když nebude svítit delší dobu slunce? Nepřijde včelař o svá cenná data? Jsou někde zálohována?

Solární napájení je jedna z variant. Lze použít i klasický síťový adaptér nebo baterii, kterou má včelař třeba k medometu. Solární napájení, je ideální volba právě pro celoroční provoz. Funguje to tak, že solární článek dobíjí integrovaný akumulátor, na který může váha fungovat až 10 dnů. Dobíjení akumulátoru funguje, i když není zrovna slunečno, jen je o něco pomalejší.

 

Má BeeSpy nějakou nedokonalost, na kterou se budeš do budoucna soustředit?

Nyní pracuji na vylepšení webového rozhraní (nové grafice) a přidávání dalších funkcí. To nejdůležitější, na co se musím zaměřit je, přesvědčit postupně včelaře, že úlová váha není zařízení na obtíž, ale že poskytuje velmi užitečné informace za dostupnou cenu.

dimg_3253

 

Jaký je v současné době prodej tvého zařízení? Má vzrůstající tendenci?

Letos bylo cílem udělat ověřovací sérii a dostat ji mezi první zákazníky, abych získal poznatky od skutečných uživatelů, což se povedlo. Teď na podzim je ideální čas na výstavy a propagaci váhy, aby se BeeSpy dostalo do podvědomí včelařů a na jaře, před začátkem včelařského roku, bylo jejich jasnou volbou.

 

Budeš celé zařízení do budoucna nějak vylepšovat?

Na vývoji váhy se podílí průběžně několik odborníků z oblasti elektroniky, IT, strojírenství, nově UX design a protože tyto lidi práce baví a používají moderní metody myslím, že do budoucna BeeSpy čekají spousty vylepšení.

dimg_3292

 

Máš v plánu další projekty? Třeba robotické včely? :) 

Věřím, že další nápady s časem přijdou, před pár roky jsem vyráběl univerzální ohýbačku háčků – youtube.com, potom elektronické paintballové střelnice buffalo-bill.cz a nyní BeeSpy. Uvidíme, co bude další.

 

Máš nějaký oblíbený český startup, na který bys naše čtenáře upozornil?

Největší koncentraci velmi zajímavých startupů jsem potkal v rámci programu Starcube, který pořádá Jihomoravské inovační centrum. Odtud určitě vzejde další úspěšný startup.

 

Více prozradí oficiální stránky projektu Beespy.
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]