Autoři TravelBible: Každý může procestovat svět a nepřestat žasnout

Hana Šormová / 4. dubna 2017 / Rozhovory

zdroj: autoři knihy/ Archív MatouŠe Vinše

„Jediná kniha, kterou na cestách nedáš z ruky.“ To prohlašují Petr Novák a Matouš Vinš, autoři cestovatelského bestselleru Travel Bible, o své společné prvotině. Kde se vzal nápad na společnou knihu, jaké další smělé plány kluci mají, o tom jsme si popovídali v následujícím rozhovoru.

Ve vaší knize TravelBible čerpáte ze svých bohatých zkušenosti s cestováním. Abyste všechno vyzkoušeli, to jste museli asi začít experimentovat brzo, že? Jak dlouho už cestujete a sbíráte zkušenosti?

Matouš: Začal jsem už v dětském kočárku a od té doby nepřestal. Hodně intenzivně jsem ale začal cestovat až necelých 5 let zpátky, po osmnáctých narozeninách. První velká cesta byl měsíční stopovací trip po Skotsku.

Petr: Já začal ve 2 letech, když jsme byli s tátou pracovně v Afghanistánu. Z té doby si ale nic nepamatuji. Pak jsme strávili 3 roky v Indii. Bylo mi kolem 11 let a na toto období už vzpomínky mám. Tam se asi zrodila touha cestovat. Nepočítám-li výlety se školou do Itálie a podobně, tak jsem aktivně sám začal jezdit do zahraničí na střední škole.

 

Pěkné. Procestovali jste asi spoustu zemí. Snažíte se objevovat stále nové kouty planety, nebo jsou místa, kam se rádi opakovaně vracíte?

P: Každý rok chci navštívit minimálně jednu zemi, ve které jsem ještě nebyl. Některá místa mi ale učarují natolik, že se tam opravdu rád vracím. Chiang Mai v Thajsku je jedno z nich. Určitě se chci ještě vrátit alespoň jednou na Island nebo do Iránu.

M: Snažím se to kombinovat. Na hodně míst se opravdu rád vracím, ale vždy se i tam snažím objevovat něco nového. A na hodně míst se chci vrátit. Vlastně skoro na všechny. Nejoblíbenější je ale asi Chiang Mai v Thajsku, Vietnam, Berlín, Holandsko a Skotsko. A do Íránu se taky nutně musím vrátit, stojí za to.

Foto: archív Matouše Vinše

 

Oba pracujete na volné noze, jinak byste asi obtížně mohli trávit tolik času na cestách. Prozraďte našim čtenářům, čím se zabýváte kromě projektu TravelBible.

M: U mě jsou to čím dál víc věci kolem Travel Bible. Krom toho ale spravuji klientům reklamní kampaně na Facebooku a Instagramu a konzultuji marketingové strategie. Teď na jaře a v létě jsem po dlouhé době zas chvíli v ČR, takže chystám také hodně přednášek a kurzů. Koho akce zajímají, stačí sledovat náš Facebook.

P: Jsem grafik a webař. Starám se o weby klientům a dělám nové. Pohybuji se kolem tvorby a prodeje digitálních produktů. Krom Travel Bible provozuju ještě Fitplan.cz, kde mám ještě jednu knihu a digitální produkty z úplně jiného segmentu, než je cestování.

Poslední dobou mě baví psaní a tak jsem napsal další knihu pro Travel Bibli, která bude cílená na nomády a lidi co by chtěli s nomáděním začít. Věnuje se hledání ziskových tržních nik v oblasti digitálních produktů. Krom toho také pořádám kurzy na Naučmese.

 

Tak a zpátky k vaší knize. Kdy se zrodil nápad sepsat všechny tipy a triky do knihy?

P: Nápad se zrodil u obou z nás současně. Já chtěl rozšířit kurz TravelHackingu a všechno to sepsat. Tipů už bylo příliš a nezvládal jsem je všechny do kurzu zahrnout. Zjistil jsem, že Matouš už něco sepsal na Srí Lance a navíc se dobře doplňujeme v tématech. Dali jsme to dohromady, vymysleli strukturu a začalo se psát.

 

A vy jste se znali už dříve, že jste spojili síly dohromady na její psaní?

M: Poznali jsme se díky kurzům na Naučmese. Já jsem byl na Petrovo Travel Hackingu, Petr na mém Dobrodruhovi na plný úvazek. Pak jsem Petrovi začal pomáhat s marketingem jeho dalšího projektu. Nakonec Petr přišel s tím, jestli s ním nechci napsat knihu.

Foto: archív Petra Nováka
Sama jsem ji četla a musím říci, že mě zaujala například kapitola věnovaná housesittingu (za bydlení zdarma hlídáte dům i zvířecího miláčka majitelům). Máte nějakou opravdu zajímavou zkušenost s tímto stylem cestování?

P: S Housesitingem mám zkušenost ze strany majitele psa a nemovitosti. Když jsme loni odjížděli na 7 měsíců, museli jsme vyřešit hlídání psa. Nabídli jsme tedy dům k dispozici s požadavkem na starání se jak o psa, tak i o dům. Za to u nás někdo bydlel zdarma. Prioritou pro nás bylo postarat se o psa, aby mu nevadilo, že jsme půl roku pryč. Vše fungovalo perfektně, jen když jsme přijeli, pes úplně neskákal do stropu radostí, jako to dělá, když jsme pryč jeden den. (smích)

 

Kromě spousty triků na levné letenky klasickými osobními letadly, popisujete, jak získat levný let soukromými tryskáči. I to jste si vyzkoušeli?

M: Málem. Nakonec jsme ale peníze raději využili jinde. Stále však po superlevných nabídkách na let tryskáčem pokukujeme. Funguje to totiž tak, že společnost, která private jety pronajímá, potřebuje letadlo přesunout na jiné letiště a aby neletělo prázdné, nabídne pronájem za směšnou cenu. Musíš tedy mít štěstí a narazit na let, který letí z letiště poblíž v době, kdy máš čas. Což u nás bohužel není úplně obvyklé.

 

Vaše kniha ale není jen v tištěné podobě. Celý projekt kolem bible dostal i digitální podobu a členskou VIP sekci. Přibližte čtenářům, co vše VIP sekce nabízí?

M: Tištěnou knihu jsme ze začátku ani neplánovali. V průběhu psaní nás ale oslovil nakladatel a nabídl vydání, což nešlo odmítnout. Hlavně poté, co nám spousta lidí napsala, že chtějí papírovou verzi.

P: VIP sekce vznikla do jisté míry z nouze. Mnoho věcí, které jsme chtěli do knihy přidat, se tam nevešlo. Rozhodli jsme se tak vytvořit členskou sekci, kde lidé, co si u nás knihu koupí, získají další informace. Ať už jde o destinace, nebo další tipy a triky kolem cestování.

Některé věci jsou natolik minoritní, že zajímají jen úzkou skupinu lidí a ty jsme také přenesli do VIP sekce. Přišlo nám zbytečné, dávat je do tištěné knihy. Celý koncept se postupně trochu posunul a dnes nabízíme VIP členům hodně jiných výhod. Ať už různé slevy na produkty u partnerů nebo na naše produkty a akce, jako je třeba Slow Travel Festival. Investice do členství se tak lidem obratem vrátí.

M: Obsah ve členské sekci i magazínu navíc stále pravidelně přibývá a obojí už dávno přesáhlo rozsah knihy. A protože chceme, aby články byly opravdu kvalitní a reálně lidem na cestách pomáhaly, investujeme do nich obrovské množství času a energie. I proto je členská sekce placená – příjmy ze samotné knihy jsou totiž naprosto zanedbatelné. Vždyť už ani Michal Viewegh se psaním pomalu neuživí.

Foto: archív Matouše Vinše

 

Letos na podzim chystáte už druhý ročník Slow Travel Festivalu. V jakém duchu se tento festival ponese? Co bude náplní a na co se můžeme těšit?

M: Festival naváže na ten loňský, jen ho výrazně rozšíříme. Mimo jiné bude tentokrát dvoudenní. Chceme lidem předávat hodnotné praktické tipy k dlouhodobému cestování a ukázat jim alespoň část ze spousty možností, které dnešní svět nabízí.

Přednášky opět budeme připravovat společně s přednášejícími tak, aby se skutečně do daného času vešlo co nejvíc informací, které alespoň část publika může hned začít využívat, ušetřit díky nim peníze a výrazně si usnadnit život.

Krom večerních přednášek návštěvníky čeká spousta praktických workshopů, s jejichž organizací nám tentokrát výrazně pomůže Adam Marčan z Naučmese.cz. Některé půjdou hodně do hloubky u jednoho konkrétního tématu, některé budou spíš odpočinkové a ochutnávkové.

A bez skvělého jídla, lidí a nezapomenutelné afterparty by nemohl fungovat žádný cestovatelský festival.

Foto: archív Matouše Vinše

 

Kniha je napsána, VIP sekce sbírá jeden článek za druhým, festival pokračuje 2. ročníkem. Kam dál chcete celý koncept projektu TravelBible směřovat? Jaký je váš vysněný cíl s biblí?

P: Chceme vytvořit platformu pro šíření užitečných informací kolem cestování a digitálního nomádství. Postupně vznikají nové produkty, jako je třeba má další kniha. Oslovujeme i další cestovatele, kteří mají v určité oblasti velké know-how, aby se o něj podělili v rámci naší platformy, která velmi dobře funguje.

 

A poslední otázka na vás. Jaký je váš osobní cíl? U Matouše jsem někde četla, že je to spolupráce s National Geographic. Tomu sama dobře rozumím. (smích)
P: U mě je to absolutní nezávislost pro mě a ženu. Na místě, čase, prostoru a tak :)

M: National Geographic stále platí. Navíc chci co nejdřív natočit dokument a koupit si pořádnou motorku. Dokument už jsme s kamarádem začali chystat – pojedeme sbírat příběhy taiwanského čaje.
Jménem celé redakce Startitup.cz vám oběma děkuji za rozhovor a přeji hodně dalších cestovatelských zážitků.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]