Auta na fosilní paliva zmizí do 8 let, tvrdí to Stanfordská univerzita

Timotej Vančo / 20. května 2017 / Auto

zdroj: draperuniversity.com/sk.wikipedia.org

Kdy budou na silnicích jezdit pouze elektromobily a autonomní auta? Podle nové studie ze Stanfordu by to mohlo být už za 8 let.

Nová studie ze Stanfordovy univerzity tvrdí, že vozidla na fosilní paliva zmizí do 8 let. Jedinou šancí, jak v budoucnu jezdit automobilem, bude koupě elektromobilu. Čím větší poptávka po nich bude, tím bude jejich cena klesat a kromě automobilů už budou dostupné i autobusy nebo nákladní auta. Celým tímto krokem by se lidstvo konečně posunulo o krok vpřed, k čistšímu ovzduší.

foto: commons.wikimedia.org

Studii vedl ekonom Stanfordské univerzity Tony Seba. Nese název „Rethinking Transportation 2020-2030“ (Přehodnocení dopravy 2020-2030). Ve studii podrobně popisuje, jak lidé přejdou na elektromobily s vlastním pohonem a že budou 10krát levnější než auta na fosilní paliva. Tohoto stav bude pravděpodobně dosaženo, když se úroveň fosilních paliv bude blížit k nule. Elektromobily mají navíc garantovanou mnohem delší životnost než auta na fosilní paliva.

foto: commons.wikimedia.org

Tony Seba řekl, že za méně než 10 let bude pro spotřebitele velmi obtížné najít čerpací stanice nebo náhradní díly pro klasická auta. Tím, že bude rychle klesat počet spotřebitelů aut na fosilní paliva, výrobci a prodejci je budou donuceni rychle a levně prodávat. To bude směřovat k obrovskému hromadění zbytečných automobilů.

foto: en.wikipedia.org 

Ve Stanfordské studii se také uvádí, že lidé se už budou více spoléhat na autonomní auta, která budou mnohem bezpečnější než ta dnešní, která řídí samotní lidé.

foto: sk.wikipedia.org

Profesor odhaduje, že hlavní zlomový bod nastane přibližně za 2 až za 3 roky, kdy budou baterie do elektromobilů schopny zaručit požadovaný dojezd. Zatím trh s elektromobily ovládá Tesla. Nechme se překvapit, kolik konkurentů se jí postaví. Můžeme se již jen těšit, že lidstvo nebude tak závislé na ropě, jako je dnes.

Zdroj článku: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]