0

sdílení

Arconic navrhla mrakodrap vysoký 5 kilometrů, který navíc čistí ovzduší

Linda Cebrová / 19. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: businessinsider.com

Jaká je budoucnost mrakodrapů ve světě v roce 2062? Vypadá to tak, že budou umět čistit vzduch a k dispozici budou i výsuvné balkony.

 

Inovativní společnost Arconic vzdala hold kresleným hrdinům a představila svou vizi mrakodrapu. V jejich projektu s názvem „Jetsons“ odkazujícím na vesmírné Flinstoneovi ze 60. let. firma navrhla koncept mrakodrapu s výškou až 5 kilometrů. Ten díky speciální technologii bude schopen čistit vzduch ve městech zamořeným smogem.

a4
zdroj fotografie: businessinsider.com

I přestože návrh částečně pracuje s technologiemi a postupy, které jsou zatím jen ve stádiu teoretických úvah, nemá jít o žádný sci-fi scénář. Speciální povrchová úprava požírající smog však není na trhu až takovou novinkou. Existuje takzvaný EcoClean. Jde o nátěr využívající vlastnosti světla, vodní páry a chemikálií, které umožňují rozkládat okolní vzduch, a tak ho zbavovat nečistot pomocí volných radikálů. Ty vlastně přitahují škodliviny ze vzduchu, a pak je rozkládají, čímž společně se špínou z budovy následně odlupují, podobně jako odumřelá kůže.

Novodobý mrakodrap má být vybaven i systémem hybridních oken, která se v případě potřeby během necelé minuty přetransformují na jistý výsuvný balkon. Podle mluvčího firmy tato technologie již brzy zachvátí trh. Společnost chce posouvat limity především při stavbě výškových budov. Problémem prý nebudou ani použité materiály. Například tvaru a několika tisícové výšky mrakodrapu bude možné dosáhnout díky komponentům ze 3D tiskáren, díky nimž bude stavba schopná odolat i extrémně silný vítr.

Zaměřujeme se na optimalizaci materiálů, které se mohou vytisknout 3D tiskárnou a poskytnout tak více a více možností designérům, ale i architektům,“ dodala McClearyová – jedna z vrchních vědkyň z firmy Aronica.

aero2

zdroj fotografie: businessinsider.com

Firma Arconic už představila technologii na veletrzích po celém světě. Je tak možné, že se již v blízké budoucnosti stane významným hráčem na světových trzích. Arconic však nechce zbytečně utrácet peníze za materiály k vybudování samostatných oken a okapů, ale má v plánu investovat do flexibilních komponent, které z budov udělají něco víc než jen statické objekty.

ar
zdroj fotografie: businessinsider.com

Společnost Arconic je činná i v mnoha dalších oblastech. Jejich koncepty zahrnují futuristická létající auta, výrobu ultra lehkých karoserií pro automobily, křídla letadel a jejich silnou stránkou je i oblast aerodynamiky. V současné době se však firma pokouší především posunout hranice designu a funkcionality moderních mrakodrapů.

zdroj: sciencealert.com  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]