0

sdílení

Apple svými novými MacBooky získává čas a Microsoft si toho je vědom

Simona Hanzelová / 7. listopadu 2016 / Business

Zatímco Microsoft přišel s plně dotykovým zařízením Surface Studio, trendsetter Apple svým MacBookům přidal „jen“ dotykový panel Touch Bar. Co se v Apple děje?

 

Microsoftu se po odhalení nového Surface Studio podařilo něco nevídaného – zastínil svou největší konkurenci a trendsettera – Apple. Tato hardwarová novinka od Microsoftu, která je jakýmsi hybridem tabletu a počítače, otevírá technologickým nadšencům zcela nové možnosti a celý svět ji přivítal s otevřenou náručí.

Je s podivem, že právě Microsoft si vysloužil více pozornosti než inovativní společnost Apple. Ta nedávno představila svůj nejnovější MacBook Pro, avšak s podobným designem, na jaký jsme již zvyklí. Jeho snad největší novinkou je přidání dotykového panelu Touch Bar, což je ve srovnání se Surface Studio pouze zanedbatelná změna, zejména v případě takového velikána, jakým je Apple. Oddaní fanoušci Apple se v této chvíli určitě ptají: Proč Apple nemůže udělat lepší MacBook? Odpověď je jiná, než bys čekal – náhrada MacBooku je už tady a jmenuje se iPhone.

surface-studio-penzdroj: tctechcrunch2011.files.wordpress.com
Apple je zejména díky své řadě smartphonů iPhone aktuálně nejhodnotnější společností na světě. I když na trhu stále dominují Android smartphony, byl to právě Apple se svým iPhonem, kdo byl na konci roku ziskovější než všichni hlavní výrobci Androidů dohromady. A dokud úspěch iPhonů roste, důležitost MacBooků pro Apple se zmenšuje.

Apple si samozřejmě může dovolit investovat obrovské peníze a vyrobit zcela plně dotykový MacBook, který by hravě konkuroval Surface Studio od Microsoftu. Společnost má ale zřejmě úplně jiný záměr – nechat MacBook zamrznout v čase. Apple chce totiž soustředit veškerou pozornost na iPhone a iPad, a proto by vypuštění dotykového MacBooku mohlo zmást potenciální zákazníky, kteří by se neuměli rozhodnout, zda potřebují iPad Pro nebo nový dotykový MacBook.

touchbar2-0zdroj: cdn1.vox-cdn.com

Je nepopiratelné, že v dnešní době je pro většinu lidí plnohodnotná práce na iPhonu nebo iPadu stále náročná, a tak zřejmě ještě nějakou dobu potrvá, než bude iOS – operační systém pro iPhone a iPad – připraven nahradit MacBooky, respektive počítače se systémem Windows.

Takže než iOS dozraje, v Apple potřebují udržet MacBooky naživu pro všechny ty, pro které ještě iPad není dost dobrý. Kdyby totiž Apple své MacBooky příliš vylepšil, ohrozilo by to potenciální uživatele iPadu. Když se v Apple pustí do výroby nových platforem, například do rozšířené reality, buď si tedy jist, že se soustředí na iPhone, a nikoli na MacBook.

A přesně to je důvod, proč Apple v současnosti svým zákazníkům přináší „jen“ věci jako Touch Bar – jde o jakýsi kompromis mezi starým a novým, zatímco společnost v budoucnu přijde s úplně novou platformou pro iPhone nebo iPad.

ipad-pro-gaming-100628676-origzdroj: core0.staticworld.net

Každopádně, pro Microsoft je taková situace velkou příležitostí. A to zejména nyní, když nad budoucností Windows visí otazníky a stále více lidí upřednostňuje smartphony na úkor osobních počítačů, po nichž poptávka neustále klesá. Pro Microsoft tedy nemohl být lepší čas přijít s novým Surface Studio než právě teď, když společnost Apple uvízla v této podivné fázi. Microsoft světu po dlouhé době konečně ukázal, že udělal něco, co překonalo i inovativní Apple.

Otázkou zůstává, zda se Microsoftu podaří využít šílenství kolem Surface Studio, aby dostal svůj Windows opět na výsluní dříve, než Apple vyřeší tuto existenční krizi se svými platformami.

zdroj článku:  businessinsider.com  zdroj titulní fotografie: koláž s.newsweek.com/media.idownloadblog.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]