0

sdílení

Aplikace LocAID.me tě dokáže navést z nebezpečí a sklízí za to úspěchy

/ 5. prosince 2016 / Startupy

Mobilní aplikace a zařízení LocAID.me boduje. Po druhém místě v soutěži Nápad roku se projekt dostal také do lokálního kola mezinárodní soutěže startupů Get in the Ring, která se letos poprvé odehrála i v České republice. V čem je úspěch aplikace? Pomáhá v krizových situacích, dokáže upozornit například na požár, bombu či střelbu a umožňuje osobám v budově rychlejší evakuaci od centra nebezpečí.

Jak aplikace pomáhá v nouzi

LocAID.me je systém mobilní aplikace a zařízení detekující v reálném čase krizové situace. Když situace jako například požár nastane, uživatele jsou přes mobilní aplikaci upozornění a navigování k pomoci, například k únikovému východu, lékárničce či hasicímu přístroji. Aplikace naviguje uživatele na základě jeho polohy do bezpečí, čímž zachraňuje životy a také ulehčuje práci záchranným složkám.

V Česku existují k řešení krizových situací dva prostředky. Alarmové systémy komunikující se záchrannými sbory a vnitřní navigační systémy v konkrétních budovách. Projekt LocAID.me spojuje oba systémy, tím vzniká komplexní záchranný plán. Technicky se speciální zařízení umístí na stěnu budovy a při krizové situaci či nehodě lokalizuje osoby uvnitř budovy a navede je do bezpečí.

locaid-me-screenzdroj: letemsvetemapplem.eu

Pokud se osoba během krizové situace nemůže dostat z budovy ven, stačí zmáčknout knoflík AidMe a záchranář dokáže osobu v nouzi najít. Záchranu poskytuje systém i pro osoby v budově, které nemají aplikaci v telefonu staženou. Zvukový alarm z nejbližší nálepky a svítící šipky umístěné na zařízení ji ukážou správnou cestu.

Nápad vznikl díky reálné zkušenosti: bombě v budově

Za nápadem a celým projektem stojí mezinárodní tým vývojářů a designerů sídlících v paláci Adria v Praze. Jak tomu u dobrých nápadů bývá, vznikl ze špatné zkušenosti.

befunky-collage-jpgzdroj: matfyz.cz

O inspiraci pro vývoj aplikace se svěřil magazínu Matftyz.cz  její student a zároveň jeden ze spoluautorů aplikace Aakash Ravi: „Byli jsme zrovna v Paláci Adria, když v sousedním domě někdo ohlásil bombu. Trvalo skoro dvě hodiny, než se k nám tato informace dostala. Recepční musela projít kancelář po kanceláři a všem ústně sdělit, co se děje. To nám přišlo velmi neefektivní. Nakonec se ukázalo, že šlo o falešný poplach. Kdyby tam bomba skutečně byla, byli bychom v docela vážné situaci – stěží bychom se včas dozvěděli, kudy a kam utéct.“

Vývoj aplikace dokončil tým na jaře tohoto roku a od května je k dispozici ke stáhnutí na Google Play.

Úspěch na soutěžích Nápadu roku a Get in the Ring

Že je projekt úspěšný a užitečný potvrzují také úspěchy v soutěžích. V červnu za svůj nápad obdrželi vývojáři z LocAID.me druhé místo v soutěži Vodafone Nápad roku a zároveň cenu týdeníku Ekonom Student podnikatel.

13466448_1009446669111200_6623648176611509216_nzdroj: napadroku.cz

Projekt se také jako jeden z šesti probojoval do lokálního kola mezinárodní soutěže startupů Get in the Ring, jehož vítězem se stal Techambition, který nás bude v lednu 2017 reprezentovat na celosvětovém finále této soutěže.

Jen tak dále!

 

zdroj titulní fotografie: napadroku.cz, zdroj informací: matfyz.cz, locaid.me, napadroku.cz
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]