0

sdílení

Aplikace, která odměňuje řidiče v Japonsku za bezpečnou jízdu kávou zdarma

/ 1. října 2016 / Zajímavosti

Japonsko se dle statistik řadí mezi země s největší úmrtností při autonehodách. V průběhu posledního roku zde došlo k velkému počtu nehod, které mají na svědomí velmi vážná zranění či úmrtí, v důsledku používání mobilních telefonů během jízdy. V porovnání s ostatními státy je v Japonsku také ročně rozdáno nespočetné množství pokut, za používání telefonu za jízdy. 

Statistiky, poukazující na úmrtnost na japonských silnicích, jsou v porovnání s ostatními státy přímo alarmující. To si také uvědomují japonští úředníci, kteří hledají způsoby, jak zvýšené nehodovosti zabránit. Mnoho z těchto nehod je bohužel způsobeno nepozorností, za kterou stojí používání mobilních telefonů během jízdy. Stačilo by, aby se řidiči plně soustředili na cestu a nerozptylovali se svými chytrými telefony.

driving_barsita-png-662x0_q70_crop-scale

Zdroj fotografie: treehugger.com

Nedávný průzkum v Japonsku poukázal na to, že 60 % řidičů během jízdy automobilem používá své telefony. Otázku, jakým způsobem omezit používání mobilů během jízdy si položily také zakládající společnosti aplikace Driving Barista.

Toyota, Komeda a KDDI Corporation jsou hlavními iniciátory projektu, v rámci kterého byla vytvořena aplikace Driving Barista – první japonský projekt, který se snaží motivovat řidiče kávou zdarma za bezpečnou jízdu bez použití chytrých telefonů. Cílem této aplikace je snížení počtu dopravních nehod, které jsou ponejvíce způsobeny nepozornými řidiči, kteří během jízdy používají své smartphony.

driving-barista-app-user

Zdroj obrázku: brandchannel.com

A kdo jiný by měl stát za vytvořením této aplikace než automobilová společnost, komunikační společnost a potravinářská společnost – společnosti, jejich propojení bylo nezbytně nutné pro vznik aplikace Driving Barista.

Tato aplikace zatím funguje pouze na japonské perférii Aichi. Pracuje na základě gyroskopického senzoru a GPS telefonu, na základě čeho dokáže tato aplikace vyhodnotit, v jaké poloze se telefon nachází a kolik řidič ujel kilometrů bez toho, aniž by zvedl telefon.

Každý řidič, který ujede více jak 100 km bez toho, aniž by se dotknul svého mobilu, obdrží kupón, na základě kterého má nárok na šálek kávy zdarma v Comda Coffee Shop.

Použití aplikace Driving Barista je naprosto jednoduché. Stačí, aby si řidič tuto aplikaci před začátkem své jízdy zapnul a položil telefon lícem domů. Při každé jízdě se řidiči načítají najeté kilometry. Pokud ovšem zvedne telefon během jízdy, dojde k resetování najetých kilometrů a začíná znovu od nuly.

Tvůrci této aplikace přišly s dobrou myšlenkou, jak snížit nehodovost na japonských silnicích. Otázkou je, zda káva zdarma je dostatečnou motivací pro řidiče, aby upustili od používání svých mobilních telefonů během jízdy.

 

Zdroj článku: treehugger.com, zdroj titulního obrázku: brandchannel.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]