0

sdílení

Amsterdam vybuduje apartmánovou budovu přímo na jezeře

Michaela Líšková / 8. prosince 2016 / Zajímavosti

Zelená architektura zažívá skutečný rozkvět.

 

Pokud máš pocit, že eko designy jsou nenápadité a všední, nebo jinak řečeno, i trochu nudné, tak se podívej na projekt, který se chystá v  nizozemském Amsterdamu. Bjarke Ingels Group, společnost známá i jako BIG, přichází s nápadem, který se chystá všední bytovky zařadit do dob dávno minulých.

sluishuis-apartment
foto: inhabitat.com

BIG spolu s  Barcode Architects totiž chystá Sluishuis – obytnou budovu, která bude jakoby plavat na jezeře IJ v Amsterdamu. Kromě samotné budovy tu ale najdeš vše, co bys jako platící rezident budovy měl mít v každém městě – krásné kaskádovité terasy, které se budou pyšnit zelení, zahrádky a apartmány s nulovou spotřebou energie. What?

sluishuis-by-big-and-čárový kód-architects
foto: inhabitat.com

BIG projekt Sluishuis popisuje jako budovu, kde mohou její obyvatelé dokonale využít prostor u jezera, který se jim nabízí. Doufají, že se tato budova stane jakýmsi orientačním bodem města, turistickou atrakcí, kde si mohou vymoženosti tohoto místa užít domácí i všichni ostatní. Jako bonus k hlavní budově nabízejí pěkné promenády se zahrádkami na vodě a dokonce i školu sailingu.

sluishuis-nádvoří
foto: inhabitat.com

Zajímavostí budovy bude i to, že se bude na jedné straně postupně zvedat nahoru, čímž bude tvořit bránu pro příchozí a odchozí lodě. Bjarke Ingles Group tuto stavbu označují i za „budovu v přístavu a přístav v budově“. Kromě toho ale obyvatelé, stejně jako návštěva, budou mít možnost kolem celého komplexu pohybovat jak po souši, tak i po vodě, a z plošiny si budou moci všichni užívat krásný pohled na jezero IJ.

sluishuis-water
foto: inhabitat.com

Zároveň se ale mění i celá silueta budovy v závislosti na úhlu, ze kterého se na budovu člověk dívá. Bude tedy na rezidentech a návštěvnících, jaký pohled si zvolí za svůj oblíbený. Zda se rozhodnou užít si tento pohled na jezero, z něhož se budova na odrazu ve vodě jeví jako příď lodi, nebo si užijí vnitřek komplexu, kde mají možnost vidět krásné zahrádky nebo vnější stranu komplexu, která propojuje tento komplex se zbytkem ulice a města.

sluishuis-sailing
foto: inhabitat.com

Sluishuis vypadá zatím dost dobře, takže se rozhodně vyplatí počkat si i na to, jak celý tento projekt dopadne. Spolupráci na projektu kromě Barcode Architects přislíbili i Bosh Slabbers, ABT , Van Rossum , Buro BouwfysicaKlimaatgarant.

sluishuis-by-big-and-čárový kód-architects-full-width-tall-1
foto: inhabitat.com
sluishuis-community
foto: inhabitat.com
Zdroj článku a titulní fotografie: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]