0

sdílení

Amazon dronem doručil první balíček zákazníkovi na zahradu

Linda Cebrová / 15. prosince 2016 / Business

Dronu Prime Air se podařilo za 13 minut doručit balíček i s popcornem.

 

Amazon potvrdil, že úspěšně otestoval roznáškovou službu Prime Air ve Velké Británii. Šlo o doručení TV streamingového balíčku spolu s nádobou plnou popcornu. První šťastný zákazník si svůj balíček převzal přímo na trávníku své zahrady. Tato služba má potenciál stát se životaschopným byznysem. Využít ji však budou zatím moci jen zákazníci, kteří bydlí v blízkosti skladu, mají velkou zahradu a jejich objednávka nepřesahuje hmotnost 2,6 kg.

amazon-primezdroj fotografie: tone.co.uk

Donášková služba bude sice k dispozici 7 dní v týdnu, ale drony budou schopny létat pouze během dne a za slunečného počasí. Donáška drony se zatím testuje na dvou vybraných zákaznících. Postupem času však Amazon slibuje rozšíření služby. V nejbližších měsících by drony mohly obsloužit již několik desítek zákazníků. Pro všechny vybranéšťastlivce je Prime Air bez navýšených poplatků. Takže klasickým poštovným se zákazníci zabývat nemusí.

dornzdroj fotografie: amazon.com

Firma tvrdí, že donáška provedena minulý týden byla doručená autonomně, člověk tedy do samotného řízení dronu nijak nezasahoval. Samotné dodání balíčku bylo opravdu bleskové. Od momentu, kdy zákazník klikl na tlačítko objednat, až po samotné přistání dronu na zahradě uběhlo jen 13 minut. Testování dronu od Amazonu se zkoušelo na okraji Cambridge již od léta 2015. Společnost dokonce přizvala ke sledování testovacích letů i Úřad pro civilní letectví, aby se stal prvním svědkem.

Možná se ptáš, proč firma jako Amazon netestuje své drony na území USA. Důvod je jednoduchý, měli by s tím více problémů, než užitku.
Ve Velké Británii jsou vládní předpisy obecně považovány za velmi příznivé pro společnosti, které se zajímají o experimentování s autonomními letadly.

Optimistické hlasy říkají, že Amazon by mohl donášky drony naplno odstartovat již v roce 2018. Stále je zde však řada obav kolem krádeží, odpovědnosti a bezpečnosti při službě jako je tato. Amazon přitom není v této oblasti sám. Google ho dohání se svým Projet Wing. Vytvořený porotyp byl sestrojen na donášku zboží do mimořádně odlehlých oblastí, kam se kurýr jen tak snadno nedostane.

zdroj: theguardian.com  zdroj titulní fotografie: boredpanda.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]