0

sdílení

Bratři z Afghánistánu zhotovili dron, který dokáže odminovat území

Rudolf Nečas / 3. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: gottadrone.com

K řešení problému, který trápí mnoho zemí po celém světě, přistoupili osobitě a inovativně.

 

Na světě jsou miliony dětí, které vyrostly ve válečných zónách, kde skryté miny přinášejí každodenní hrozbu, dokonce roky po ukončení násilného konfliktu. Dvě z těchto dětí, bratři Massoud a Mahmud Hassani využili, co se naučili během svého dětství v Kábulu v Afghánistánu, a své poznatky proměnili do život zachraňujícího dronu, který dokáže najít a odpálit pozemní miny. S přibližně 110 miliony min roztroušených po celém světě by účinné a dostupné prostředky k jejich odstranění mohly zachránit desítky tisíc životů ročně.

ce84dca7eee7cb4a6f36b54b46d4482a5b9d9596-1024x675
foto: 3dprint.com

Odminovací zařízení, které bratři vynalezli, může být nesmírně užitečné v jejich domovské zemi, Afghánistánu, ale i dalších místech, kde desetiletí válečných konfliktů zanechala nespočet pozemních min. Ty jsou v konfliktech populární, protože jejich výroba a použití jsou levné.

Bratři, nyní žijící v Nizozemsku, dali hlavy dohromady a ještě během dětství vytvořili odminovacího robota inspirovaného větrem unášenými chomáči trávy, které jsou notoricky známé z westernů. Mine Kafon (kafon v daríjčině znamená „explodovat“) se valil minovým polem a odpaloval miny. Přístroj získal celosvětovou pozornost a bratři věděli, že musí vytvořit něco ještě lepšího.

Dva roky vyvíjely létajícího drona, který plní podobnou roli jako pozemní zařízení, ale s vyšší účinností. Mine Kafon drone podle bratrů dokáže zneškodnit miny 20 x rychleji, než stávající zařízení s mnohem menším rozpočtem.  Ruční odstraňování min je nebezpečný a nákladný proces (od 300 do 1000 dolarů za jednu minu v závislosti na typu).

Autonomní dron s cenou zhruba 1 100 dolarů nejprve zmapuje území, detekuje miny a nakonec je zničí. Bratři odhadují, že tisíce jejich dronů pracujících po celém světě by mohly zneškodnit všechny stávající miny do 10 let. Tak snad bude díky nim ze světa o něco bezpečnější místo.

the-mine-kafon-drone
foto: techmalak.com
zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]