0

sdílení

8 vesmírných událostí, na které se můžeš těšit v roce 2017

Timotej Vančo / 10. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: iflscience.com

Rok 2017 vypadá velmi zajímavě. Od sprchy meteorů až po epické vesmírné mise. Letošní rok bude opravdu přelomový.

 

Portál iflscience dal dohromady seznam 8 důvodů, proč se těšit na nový rok 2017.

  1. Sprcha meteorů
meteor-shower
foto: sciclonic.com

První vesmírná událost se bohužel již udála. Bylo to v noci na přelomu 3. a 4. ledna, kdy kolem Země přelétával ocas asteroidů s označením 2003 EH1. Část z nich byla přitažená gravitačním polem Země a prach s drobnými kameny v atmosféře shořel jako „padající hvězdy“.

  1. Juno zkoumá Jupiter

Poznávat jedno z nejnebezpečnějších míst v naší solární soustavě je velmi ambiciózní cíl, ale udělat to 37 krát se zdá být neuvěřitelné a to je přesně to, co mise Juno od NASA očekává letos. Juno vstoupil na oběžnou dráhu Jupiteru dne 4. července 2016 a na konci roku již začal odhalovat, co se skrývá pod mraky, které tvoří plynného obra. Vzhledem k tomu, že radiační pásy kolem Jupiteru se nacházejí již 5 000 km od vzdálených vrcholků mraků, budeme mít výbornou možnost zjistit co nejpřesnější chemické složení a strukturu planety.

  1. Spuštění testovacího vzlétnutí i s lidskou posádkou

V roce 2016 se SpaceX zapsalo do historie, když jejich první část rakety Falcon 9 přistála plně autonomně na plující přistávací ploše poté, co vynesla satelity do vesmíru. Sice ne každý pokus vyšel, jak bychom si představovali. Těsně před testovacími zkouškami pro lidskou posádku, která by byla vynesena do vesmíru až k Mezinárodní Vesmírné Stanici, raketě znepokojivě selhal systém a explodovala. Spolu s dalšími fanoušky vesmírného objevování budu nervózně sledovat, jak v roce 2017 bude SpaceX pokračovat na obnovení startů i s lidskou posádkou. Protože rakety SpaceX jsou naprogramovány tak, aby se vždy po vynesení nákladu vrátily, SpaceX takto ušetří mnoho peněz a každý let do vesmíru bude levnější.

  1. Velké Americké zatmění slunce

Toto zatmění Slunce bude 21. srpna, kdy bude Slunce kompletně zastíněné Měsícem. Tento úzký „viditelný“ pás se bude táhnout celým kontinentem Spojených Států Amerických. Na základě této události a již blížícího se termínu NASA vytvořila animaci, jak bude zatmění Slunce vlastně vypadat a jak bude postupovat.

  1. TESS na startu

Díky dalekohledu Kepler známe tisíce mimozemských světů a v roce 2017 NASA připravuje nástupce mise s názvem TESS ( „Transiting exoplanet Survey Satellite“). Za cíl má 200 000 jasných hvězd a z nich se pokusí najít alespoň 500 planet, které by byly ve velikosti Země. TESS bude doufat, že planeta naší velikosti bude před její hvězdou a tím ji zastíní, což umožní TESS zjistit alespoň základní poznatky o nové exo-planetě. V zásadě by mnoho z planet mělo být blíže, než ty, co pozoroval Kepler. To znamená, že TESS bude moci změřit potencionální obsah atmosféry a zjistit zda jsou na planetě podmínky pro život.

  1. Čínská mise na Měsíc
People watch the Long March-2F rocket carrying the Shenzhou-9 spacecraft which moves to the launch pad at the Jiuquan launch centr in Jiuquan, China 's northwest Gansu province, Saturday, June 9 2012. China will launch three Astronauts this month to dock with an orbiting experimental modulu, and the crew might include its first female space cestovatel, a government news agency said Saturday.  (AP Photo) CHINA OUT
foto: washingtontimes.com 

Čína bude i nadále prosazovat svou rychle se rozvíjející schopnost dostat se na Měsíc a zpět. První mise Change 5, která poletí bez posádky, by měla odstartovat již v tomto roce. Jejím cílem bude přistát na Měsíci a vzít z něj 2 kg lunární půdy zpět na Zemi. V případě úspěchu bude tato mise první od Apolla 17, jehož mise se udála před 45 lety.

  1. Velké finále kolem Saturnu

Dne 15. září sonda Cassini, která letěla kolem Saturnu až dvě desetiletí, ukončí svou misi spadnutím do atmosféry, což zapříčiní její shoření. To bude znamenat konec další neuvěřitelné vědecké mise ve vesmíru, která dosáhla svého maxima v loňském roce. Tehdy se pustila do zkoumání nejvnitřnějšího prstence Saturnu. Předtím oblast nebyla nikdy přezkoumána a s mnoha výzkumy sondy Cassini bychom se měli dozvědět vše o „kamenech“, jejich struktuře nebo atmosféře Saturnu.

  1. Geminidy – sprcha meteorů
ulflexngdgbzqxhwofio
foto: gizmodo.com

Tak, jak rok začal, by měl i skončit – sprchou meteorického roje. Koncem roku by Zemi měla zasáhnout sprcha meteorů z asteroidu 3200 Phaethon. Toto divadlo padajících hvězd by mělo dosáhnout svého vrcholu v časných ranních hodinách 14. prosince (bude to viditelné kdykoliv po půlnoci 13. prosince). Každou hodinu by podle předpokladu mělo být možné vidět až 120 padajících hvězd.

Je zde ještě mnoho dalších misí a kosmických událostí, které se v roce 2017 odehrají, toto je jen malá hrstka z nich.

Zdroj: iflscience.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]