0

sdílení

8 věcí, které jsem měl dělat, když mi bylo 20 let

Šimon Hale / 30. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: images.pexels.com

Čas nikdy nevrátíš. Ale z každé chyby se můžeš poučit.

 

Rád vzpomínám na svá nejlepší léta. Když mi bylo dvacet, celý svět mi ležel u nohou. Byl jsem svobodný, plný nadšení a nepopsaný jako papír. Byly to dobré časy, ale s odstupem času lituji, že jsem nežil trochu jinak – lépe, intenzivněji a sofistikovaněji.

Mark Twain měl pravdu, když jednou řekl: „Za dvacet let budeš více zklamaný z věcí, které jsi neudělal než z těch, které jsi udělal. Tak odvaž ty uzly. Vypluj z bezpečného přístavu. Zachyť vítr změn do tvých plachet. Zkoumej. Sni. Objevuj.“

Zde jsou věci, kterých s odstupem času více či méně lituji:

1. Trávení času s rodinou

Když jsem byl mladší, nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, že jednoho dne moji rodiče zestárnou. Bral jsem je jako samozřejmost a myslel jsem si, že vždycky budu mít dost času na to, abych s nimi trávil čas. S přibývajícími léty a vráskami na tvářích mých rodičů si však uvědomuji, že nikdo tu nebude navždy. Proto je velmi důležité vážit si lidí kolem nás, dokud zde jsou.

zdroj: images.pexels.com

2. Vytvoření širšího okruhu přátel

Kdysi jsem preferoval spíše užší okruh nejbližších přátel. Myslel jsem si, že je to v pořádku. Nyní si však uvědomuji, že jsem si mohl vybudovat více trvalých přátelství. Stačilo se jen účastnit akcí a najít si čas na pár drinků.

Vím, že někteří přátelé do našeho života přirozeně přijdou, případně z něj odejdou. Ale věřím, že s trochou úsilí se okruh přátel může rozšiřovat a prohlubovat. Stačí se jen více zajímat o lidi kolem sebe.

3. Žít jednodušeji

Když jsem začal vydělávat, s rostoucím příjmem rostly i mé potřeby. Najednou jsem potřeboval nové auto, nový šatník či elektroniku. Velká část věcí nyní leží na půdě, nebo jsou již dávno pryč.

Žít jednodušeji je stav mysli, který ti dává pocit svobody. Pokud tvůj život není zatížen věcmi, můžeš se více spojit s tím, na čem ti skutečně záleží.

4. Vytvořit si zdravější rutinu a návyky

Vstávat dříve. Jíst zdravěji. Meditovat. Cvičit. Všechny tyto návyky mají neuvěřitelný vliv na produktivitu a jsou klíčem ke spokojenosti a štěstí. Čím dříve si je vybuduješ, tím lépe.

zdroj: images.pexels.com

5. Vystoupit z komfortní zóny

Teprve teď si uvědomuji, že když jsem byl mladší, měl jsem mnohem více příležitostí vystoupit ze své komfortní zóny. Více prostoru na aktivity, které možná nejsou pohodlné, ale osobnostně tě posouvají dál. Například – jen tak se sebrat a procestovat svět. Pracovat na různých mimoškolních projektech. Naučit se cizí jazyk. Je skutečně pravda, že ty nejlepší věci se stanou, až když vystoupíš ze své komfortní zóny. Proto nečekej a jednej už dnes!

6. Investovat do osobního rozvoje

Jsem přesvědčen, že každý z nás by si měl na každý rok vymezit určitý rozpočet na osobní rozvoj. Je to důležité pro to, abychom měli jistotu, že budeme růst. A kdy budeš mít více času na různé kurzy a sebevzdělávání, ne-li ve svých dvaceti?

7. Začít podnikat

Několik let jsem pracoval pro skvělou společnost, ale až časem jsem pochopil, že takto jsem žil jen v jakési bublině. Vnější svět o mně nevěděl nic. Ve světě mimo této společnosti jsem nic nedokázal, nic po sobě nezanechal. Nic, co by vycházelo čistě ze mě.

Začít vlastní byznys se dá klidně i vedle práce. Ať tě už baví cokoliv, neboj se tomu věnovat, a učinit ze svých vášní zdroj příjmů. Dá to možná trochu zabrat, ale je to neuvěřitelná výzva a zábava. A pak, když jednoho dne přijde čas opustit stabilní zaměstnání, bude tvůj odchod mnohem jednodušší.

zdroj: static.pexels.com

8. Více cestovat

Procestoval jsem už poměrně slušnou hrstku zemí a musím říct, že poznávání cizích kultur mě opravdu velmi obohatilo. Čeho však lituji je to, že jsem více neobjevoval své okolí. Pamatuji si, jak jsem jedl stále ve stejných restauracích, bavil se na stejných místech, chodil po stejných trasách a měl svou zažitou rutinu. Zpětně to hodnotím jako obrovskou chybu, protože jsem tím přišel o mnoho zážitků, které jsem měl jen na dosah ruky. Teď jsem však už o něco chytřejší – vím, že rozšiřování obzorů se nemusí začínat jen za hranicí naší země.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]