0

sdílení

8 rad, aby tě práce na Maltě nebolela

/ 11. ledna 2017 / Business

zdroj: autorky

Pracovní zkušenost, letní stáž, work and travel zkušenost v zahraničí je řádek životopisu, který tě může očích personalistů posunout o stupínek výše před další kandidáty. Dnešní studenti mají celou řadu možností počínaje Erasmem, pracovní zahraniční stáčí a konče prázdninovými work and travel programy po celém světě. Ale ani dostudovaní nemají dveře do ciziny zavřené. Sama jsem se dva roky po ukončení studií rozhodla vydat tzv. na zkušenou do světa. Ráda bych se podělila o několik rad, tak aby případní zájemci o práci na Maltě zažili co nejmenší kulturní šok.

Práci jsem si našla dopředu v oboru, tedy jsem nejela na blind. Nicméně nekvalifikovanou pozici v turismu (hotelnictví, úklid, prodej a v restauraci) zde lze v hlavní sezóně nalézt do měsíce.

malta8Pracovní stůl po ránu s anglickým čajem plným mléka

Rada první – Neočekávej zázračný výdělek

Musím začít asi nejvíce odrazujícím statusem. Pracovala jsem v nadprůměrně placené oblasti, v IT. Můj plat byl přibližně dvakrát větší než v České republice, daně z příjmu fyzické osoby vycházely kolem 12 %, první dva měsíce byly nulové a čtvrtletně dostane státní příspěvek ve výši přibližně 60 euro. Přesto životní standard v ČR mám vyšší ve stejném oboru. Je to dáno zejména cenami potravin, ubytování a služeb zde.

Průměrný měsíční hrubý plat na Maltě k roku 2016 se pohyboval kolem částky 1380 euro. Platy na nekvalifikovaných pozicích se pohybují na částce 5 euro za hodinu, kdy mnohdy ještě odvádí něco zprostředkovávající agentuře.

V gastronomii mohou po tobě požadovat práci na živnostenský list. Rovněž zde často občané nečlenských států EU pracují na černo. Neumím si představit, jak následně vycházejí s platovým ohodnocením.

Rada druhá – Spoléhej na český bankovní účet

Doporučuji si zřídit eurový bankovní účet u české banky. Navštívila jsem pobočku BOV banky, podotýkám, že jedné ze dvou maltských největších. Ukázalo se, že je nepředstavitelný problém mi bez místní ID karty založit účet. Požadovali notářsky ověřenou občanku s výpisem z české banky, že jsem bonitní klient.

Problém s účtem lze řešit čtyřmi způsoby:

  • zřídit si účet v ČR – využila jsem výhodného velkého tarifu za 100 Kč/měsíc u AirBank
  • vyřídit si ID kartu a následně bankovní účet na Maltě
  • obejít dostatečný počet poboček všech bankovních institucí na ostrově a doufat ve štěstí
  • nezřídit si žádný účet a jako mí čeští kamarádi fungovat se šeky (viděla jsem je poprvé v životě)
malta3 Úřední záležitosti se vyřizuji v hlavním městě Valletta

Rada třetí – Vybav se léky

Nejsem typ člověka, co ho něco hned položí a nemoci se mi vyhýbají obloukem. Ale na Maltě jsem byla prakticky 4,5 měsíce z 6 nemocná. Prodělala jsem pravděpodobně lehkou salmonelózu, asi svou první angínu, nateklé uzliny a nehybnou pravou ruku. Proč píši asi? Protože k doktorům jsem moc nechodila. Má práce mi dávala benefit v podobě placených lékařů, to je zde nadstandard. Oční, gynekologie, odběr krve, konzultace, zubař, vše se hradí. Je zde jedna státní nemocnice Mater Dei, ale čekací lhůty jsou i rok. Praktičtí doktoři a specialisté ordinuji v místních lékárnách, vstupní poplatek se pohybuje kolem 12 euro.

Léky jsou zde překvapivě obdobně drahé jako u nás a v lékárně kromě personálu bývá i asistent, co vám zdarma poradí.

Odkud pramení mé nemoci? Podezírám všudypřítomné klimatizace, na které u nás nejsem zvyklá. Problém přechodu z 18°C v kanceláři do 36°C venku na sebe dlouho nenechal čekat. Připravte se na to, že obyvatelé ostrova všude nastavují teplotu kolem 18°C a nechtějí ji za žádnou cenu zvýšit. Není tomu jenom v kanceláři, podobnou zkušenost mi předali expáti i z nemocnic, obchodů, úřadů. Situace v nemocnicích došla tak daleko, že sestry pacienty před operací musí zahřívat.

Rada čtvrtá – Bydli v blízkosti práce

Pokud nechceš denně trávit hodiny cestou do práce, najdi si ubytování v blízkosti sídla firmy, zaměstnání. Malta je přelidněná a je zde nejvíce hlášených aut na domácnost v celé Evropě. Hromadnou dopravu zde obstarává dnes už státem vlastněná autobusová doprava. Díky zácpám jezdí velice nepravidelně, bývá obsazená a řidič vám pak nezastaví. Všechny zastávky jsou na znamení a je jen na řidiči, zda tě nechá nastoupit. Zpoždění do 30 minut je považováno za běžné.

Existují zde tallinja karty, které lze vyřídit online a zlevňují vaše jízdné. Jinak tě dvě hodiny jízdy přijde v sezóně na 2 eura, mimo ni pak na 1,50.

Jezdí se zde vlevo díky dlouholeté nadvládě Britského impéria. Mezi třemi hlavními ostrovy fungují přívozy za 4,50 a 10 euro.

Rada pátá – Nenech se zaskočit středomořskou stravou

Pokud čekáš na typickou zdravou středomořskou stravou plnou čerstvých ryb a sezónního ovoce, pak tě už na začátku zklamu. I já se těšila. Malta je lídrem v obezitě ve státech Evropské unie a je tona ulicích opravdu znát. Nejen tam, na hlavní promenádě z Vallety podél Sliemy do Sants’ Jullien minete nejeden řetězec rychlého občerstvení.

malta6malta7
Místní fast food – qassata plněná ricottou je výtečná a dobře se s ní přibírá

V obchodě je většina jogurtů doslazovaná sladidly, která jsou dnes už považována za větší zlo než rafinovaný bílý cukr. Když ale budeš hledat, najdete zde i normální řecké jogurty a BIO řetězce. Většinou si ale připlatíš. Ceny potravin jsou zde 2 až 3 krát vyšší než u nás díky importu. Pro představu:

  • kilo bílého jogurtu vychází na 6,50 euro
  • jedno jablko golden stojí kolem 0,45 eura
  • salátová okurka je za 2 eura
  • litr mléka kolem eura
  • 200 g parmazánu pak od 4 euro

Maso jsem zde moc nekupovala, natož pak ryby.

Rada šestá – Ať tě neudolá byrokracie

Pro legální pracovní život na Maltě ti bude přiděleno Social Security Number, které by ti měl pomoci vyřídit zaměstnavatel. Díky němu máš nárok v Mater Dei na bezplatné ošetření. Na základě něho žádost o číslo pro odvádění daní a zřízení místní “občanky” – ID karty. Já jsem ji ani po šesti měsících nezískala, a to mi s papírováním pomáhala firma.

Osobně je lepší si na místní úřady dojít osobně, na dopisy nereagovali. Pozor si dej v letních měsících, kdy se zde pracuje ze zákona pouze od 8 do 12 hodin, což je oficiální informace. Realita je ještě horší. Nemám ale zkušenost.

Upozornit bych chtěla i na případné penále ve smlouvě, pokud budeš mít sjednanou smlouvu na dobu určitou. Po skončení zkušební doby, obvykle na 6 měsíců, můžeš platit penále za předčasný ukončení pracovního závazku. V mém případě bych platila poloviční počet platů do konce sjednané lhůty kontraktem. Nemalá částka. Platí to samozřejmě i opačně ze strany zaměstnavatele, proto se zde vyhazuje ve zkušební době.

Rada sedmá – Obklop se lidmi

Po čase vyprchá každé nadšení z neznáma a nového. U někoho dříve, u někoho později. Nadšení mě opustilo po asi 3 měsících, pak přichází doba, kde uvítáš každou spřízněnou duši. Maltská republika je sice 137. nejmenší stát na světa ale s 8. největší zalidněností a ročně sem zavítá přes milión turistů celého světa. Díky druhému úřednímu jazyku angličtina zde pracuje neobvyklé množství expátů. Není proto obtížné si najít cizí kamarády. S místními jsem moc vztah navázat nedokázala. Doporučuji využít facebookových skupin nebo služby couchsurfingu pro zjištění míst, kde se expáti scházejí.

malta2Malta je cestovatelský ráj,nebudete vědět, které místo navštívit první

Rada osmá – Cestuj a poznávej

Poslední radu je snad netřeba připomínat. Ale když už si nevyděláš pohádkové sumy, využij slunečného počasí a cestuj po ostrově. Až ti bude malý, navštiv dva sousední – Comino a Gozo. Navíc zde operuje nízkorozpočtová letecká společnost Ryanair, díky které není problémem se podívat například do Říma se zpáteční letenkou za 40 euro.

 

Zdroje: informace i fotografie jsou od samotné autorky
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]