0

sdílení

8 benefitů, díky kterým se budeš v práci cítit jako v ráji

Marianna Mikešová / 3. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Výzkumy mnohokrát potvrdily, že pracovní prostředí a podmínky mají na tvůj výkon obrovský vliv, ať už pozitivní nebo negativní. Není to jen samotná práce, co dělá tvé zaměstnání tím, čím je. Podívej se, jaké benefity ti pomohou být produktivnější a šťastnější.

 

Pokud sis myslel, že dokonalé pracovní podmínky mají pouze zaměstnanci Google, mýlíš se. Mnohé z následujících bodů může při troše vůle zavést do praxe i tvůj zaměstnavatel. Bude to mít obrovský efekt.

Kávový doping

Ať už jsi nebo nejsi milovníkem kávy, většina pracujících lidí bez kávy prostě nedokáže fungovat, stejně tak, jako nefunguje auto bez paliva. Dokonce jsou profese, pro které je zvýšená konzumace kávy typická. Patří tam například vědci, markeťáci, novináři či pracující ve financích. Pokud kávu piješ, určitě jsi už zažil zaměstnání, kde sis musel sám vařit podřadnou instantní kávu či smrtícího turka, ze které se ti později kroutil žaludek. Pokud ti zaměstnavatel na pracovišti poskytne neomezený přísun kvalitní a chutné kávy, případně čaje, vyhráno máte oba. V mnoha českých firmách je to naštěstí už samozřejmost. Alternativou je také poskytnout zaměstnancům slevu na kávu v blízké kavárně. I taková maličkost dokáže pozitivně ovlivnit tvou produktivitu.

Výsledek vyhledávání obrázků pro poptávku coffee in workFoto:  New Scientist

Vitamíny a energie

Nejen pitný režim, který by ti měl každý zaměstnavatel poskytnout, je důležitý. Pro práci potřebuješ množství energie a výživných látek a je plusem, pokud je máš k dispozici zdarma. Ať už je to každodenní dávka čerstvého ovoce a možnost udělat si z něj čerstvou šťávu, přísun zeleninových salátů nebo něco k zakousnutí, jako je čokoláda, bonbony či oříšky. Skvělým tipem je zorganizovat si v office jeden den v týdnu, kdy vždy někdo přinese vlastnoručně upečený koláč nebo na firemní náklady uspořádat pravidelné společné snídaně, palačinkové a waflové parties, grilování či večírky s pečenými kaštany a svařeným vínem. Mnohé z toho děláme i v našem office a má to velký úspěch.

rattan-lamp-shade-wood-table-google-tel-aviv-officeFoto: trekkertime.com

Flexibilní pracovní doba

To, co většina lidí z duše nesnáší, je striktní rutina a pevná denní pracovní doba. Jsme tvorové, kteří milují volnost a život je tak nevyzpytatelný, že čas od času přijde den, kdy si potřebuješ zorganizovat věci jinak. To však neznamená, že nedokážeš pracovat, ba co víc, často jsi mnohem produktivnější. Pracovní zadání předáš včas, ale kromě toho stihneš skočit s dítětem k doktorovi, absolvovat školní přednášku, důležité setkání či zkrátka si jen ráno déle odpočinout. Někdy se ti také hodí vzít si home office nebo sick day. Ne v každém zaměstnání je to samozřejmě možné, ale pokud to povaha tvé práce dovoluje, navrhni občas tvému šéfovi kompromis. Když bude vidět, že efektivita práce se zvýšila, možná časem popustí uzdu ještě více.

home-office-tipsFoto: gettyimages.com/Caiaimage/Paul Viano /

Game time

Pracovat třeba, ale proč by měl být každý den strávený v kanceláři nudný a monotónní? Taková hra není určena jen pro děti a nás pracující zbavuje stresu, rozvíjí naše schopnosti a umožňuje nám na chvíli vypnout, abychom později mohli být zase maximálně produktivní. I proto v mnoha progresivních společnostech našly své místo game roomy, kde si zaměstnanci během přestávky mohou zahrát stolní fotbal, ping pong, stolní hry, počítačové hry či Xbox. Někteří zaměstnavatelé se bojí, že taková nevázaná zábava by mohla narušit morálku ve firmě, ale praxe dokazuje opak. Zaměstnanci obvykle vědí, kdy je čas na odpočinek a kdy je třeba skutečně pracovat, a efekt je jen pozitivní.

game-room-for-google-employeesFoto: decoist.com

Fit a relax

Když jsi vyčerpaný a rozlámaný, je logické, že nedokážeš podávat takové výkony, jako když jsi při plné síle. Proč to pak zaměstnavatelé tolik podceňují a uhánějí své zaměstnance od rána do večera? Představ si, že by sis během dne mohl odpočinout v relaxační místnosti s pohovkami, tuli vaky a příjemnou relaxační hudbou. Pak by ses čerstvý pustil do nových pracovních výzev. Po dlouhém sezení v jedné poloze by ti zaměstnavatel zajistil masáž zad přímo na pracovišti a po práci bys ještě mohl zajít do fitka na crossfit či jógu za zvýhodněné zaměstnanecké vstupné. Místo toho, aby ses po příchodu domů cítil jako zbitý pes, bys byl ve skvělé náladě, fit a zdravý téměř po celý rok. Zní to jako z pohádky? V mnoha firmách je to realita.

google-office-interior-2Foto: cdn.home-designing.com

Vzdělávání

Nikdo nechce zaměstnance, kteří stojí na místě a nikam nepostupují. Naopak chtějí, abys byl reprezentativní, měl skvělé prezentační schopnosti, ovládal minimálně dva jazyky a kromě toho se skvěle orientoval ve svém oboru. Proč by ti však k tomu nemohl zaměstnavatel dopomoci formou jazykových kurzů či kurzů soft skills? Naučíš se něco nového, a navíc tě to neskutečně motivuje. Kromě toho by ti mohl šéf umožnit účastnit se kurzů ve vlastní režii. Možná ještě studuješ nebo uvažuješ, že si uděláš další titul nebo se přihlásíš na vysněnou francouzštinu. Nezahazuj své sny jen proto, že pracuješ na full-time. Pokud to rozumně zdůvodníš, zaměstnavatel ti určitě vyjde vstříc.

Výsledek vyhledávání obrázků pro poptávku team meetingFoto: news.kununu.com

Eventy

Kdo by si občas rád nezašel na koncert, do kina, divadla nebo na zajímavou přednášku či konferenci spojenou s tvým oborem? Je skvělé, když ti zaměstnavatel umožní navštěvovat takové eventy za zvýhodněné vstupné nebo zdarma. Pokud pracuješ v marketingové agentuře nebo v médiích, zřejmě o volné vstupenky na akce nemáš nouzi, ale dá se to i jinde. Ať už formou různých spoluprací, propagací a někdy stačí jen milé slovo. Je dobré rozšiřovat si takto obzory a podporovat kulturu. Stejně skvělé jsou eventy organizované firmou, kromě těch spojených s jídlem například sportovní akce, společné promítání filmů nebo populární parties po práci, na kterých se můžeš setkat s kolegy a dalšími lidmi z oboru. A konečně, i takové obyčejné pivo po práci poslouží svému účelu.

20160217205210-speaker-public-presentations-audience-conference-hand-gestures-body-language-information-meeting-talkingFoto: entrepreneur.com

Family time

Skloubit pracovní a rodinný život dnes není snadné, ale mnohé firmy se snaží to svým zaměstnancům ulehčit. Představ si, že tvůj syn má narozeniny a šéf ti umožní vzít si půl dne volna, abys mu mohl uspořádat skvělou narozeninovou party. Nebo oslavuješ výročí se svou ženou a šéf ti poskytne poukázku na večeři v restauraci či na víkend v lázních. Nebylo by to skvělé? Mnohé firmy také pravidelně pořádají den pro rodiče s dětmi, kdy mohou zaměstnanci své ratolesti vzít do práce a ukázat jim, co vlastně jejich máma nebo táta v práci dělá. Některé společnosti dávají maminkám extra příspěvky během mateřské a umožňují jim vzít děti do práce, pokud si nezajistí hlídání. Zkrátka, možnost občas propojit pracovní život s rodinným je k nezaplacení.

5723a04d1f7c0471182fa69a0b7947944d7e807a12e310e8902baFoto: therecruitermagazine.com
Zdroj titulní foto: officechai.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]