0

sdílení

7letý chlapec si se svojí firmou na recyklaci vydělal tisíce dolarů na studium

Martina Rypáková / 16. ledna 2017 / Business

zdroj: ryansrecycling.com

Sedmiletý chlapec z Kalifornie je živým důkazem toho, že věk nehraje vůbec žádnou roli. Když máš dobrý nápad a zejména nadšení, všechno jde snadněji. Začalo to úplně nevinně. Recyklace lahví a plechovek. Dnes si za peníze, které si touto aktivitou vydělal, může dovolit kvalitní vzdělání nebo …

 

Když byly Ryanu Hickmanovi tři roky, spolu s jeho otcem založil místní recyklační středisko ve druhém nejlidnatějším okrese státu Kalifornie, Orange Country. Později začali sbírat recyklovatelný odpad od sousedů. To odstartovalo vznik Ryan’s Recycling Company, v jejímž rámci bylo recyklováno více než 200 000 plastových lahví a plechovek. Díky této aktivitě se na procesu výroby nových lahví ušetřilo několik tisíců dolarů.

Objem recyklovaného odpadu se zvýšil rapidně poté, co malý Ryan přišel s nápadem darovat pytle na odpad svým sousedům. Ti od něj dostali bojový úkol: naplnit pytle plastovými a skleněnými lahvemi a plechovkami. Sousedé byli z chlapečka nadšeni a rádi mu v iniciativě pomohli. O čtyři roky později se pouze v rámci okresu Orange Country podařilo Ryanovi recyklovat více než 20 050 kg odpadu. Na jeho webových stránkách každý týden najdeš aktuální statistiky o tom, kolik se mu podařilo na první pohled nepoužitelného odpadu nasbírat.

Cover-Image-1392x958
zdroj foto: thecapistranodispatch.com

Podle informací, které nalezneš na webové stránce, si Ryan našetřil kolem 10 000 $ na své studium. Podle svých slov si však mladý environmentalista šetří na vlastní popelářské auto a část ze zisku věnuje charitě. Pro magazín The Caspistrano Dispatch Ryan řekl: „Lidé by měli recyklovat, aby se jim peníze z nákupů částečně vrátili, ale hlavně proto, že tím pomáhají naší planetě. Například i proto, aby ptáci neumírali na otravu toxickým odpadem“. Ryan je na svůj věk velmi přemýšlivý a ví, jak plasty působí na zvířata v přírodě. Důkaz najdeš i ve videu.

Díky Ryanovo snaze se odpad nedostává na skládky, ani do oceánů. Stal se také mladým ambasadorem pro Pacific Marine Mammal Center.

Ryanova máma Andrea řekla: „Ryan je nadšený ze své práce a svým zápalem s lehkostí přesvědčuje i jiné, aby se k němu přidali. Úplně tomu propadnete. Přichytíte se přitom, jak kráčíte po ulici a máte potřebu zvednout odhozenou plechovku místo toho, abyste prošli kolem bez povšimnutí.“

V současnosti tvoří 75% z celkového množství odpadu na světě plast. A jak dobře víme, plast je vyráběn z ropy. Roční produkce plastů je kolem 245 miliard tun, v EU 60 megatun, z čehož se přibližně 40% využívá jako balící materiál. Z toho logicky vyplývá, že po použití směřuje do koše. To je 25 megatun ročně! Ale teď přichází ještě horší část. Jen 5,3% z tohoto množství je recyklováno. Zbytek končí na skládkách, v mořích a oceánech, kde se pomalu rozkládá a toxické látky se nám tak dostávají do potravinového řetězce.

Naštěstí po celém světě existuje mnoho iniciativních firem či lidí s nápady, jak využít recyklovaný plast. Chceš konkrétní příklady?

kolaz
foto: patagonia.com, businessinsider.com, romania-insider.com, ikea.com

Ikea sbírá plastové lahve, aby z nich následně recyklačním procesem vyrobila náplň do polštářů. Nizozemci zas vymysleli způsob, jak používat plast pro výrobu silnic místo asfaltu. Společnost Patagonia již dlouhodobě vyrábí své technické oblečení pro surfaře či turisty z vláken získaných právě z plastu. V Rumunsku zase vsadili na umění a z plastových lahví vyrobili krásný most.

Jakým směrem by ses vydal ty? Prozradíš nám i další kreativní využití tohoto nebezpečného odpadu?

zdroj: inhabitat.com, businessinsider.com, ryansrecycling.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]