Sedmiletý chlapec si se svojí firmou na recyklaci vydělal tisíce dolarů na studium

Martina Rypáková / 1. dubna 2017 / Eko

zdroj: ryansrecycling.com

Sedmiletý chlapec z Kalifornie je živým důkazem toho, že věk nehraje vůbec žádnou roli. Když máš dobrý nápad, a zejména nadšení, všechno jde snadněji. Začalo to úplně nevinně. Recyklace lahví a plechovek. Dnes si za peníze, které si touto aktivitou vydělal, může dovolit kvalitní vzdělání nebo …

Když byly Ryanu Hickmanovi tři roky, spolu s jeho otcem založil místní recyklační středisko ve druhém nejlidnatějším okrese státu Kalifornie, Orange Country. Později začali sbírat recyklovatelný odpad od sousedů. To odstartovalo vznik Ryan’s Recycling Company, v jejímž rámci bylo recyklovaných více než 200 000 plastových lahví a plechovek. Díky této aktivitě se na procesu výroby nových lahví ušetřilo několik tisíc dolarů.

Objem recyklovaného odpadu se zvýšil rapidně poté, co  malý Ryan přišel s nápadem darovat pytle na odpad svým sousedům. Ti od něj dostali bojový úkol: naplnit pytle plastovými a skleněnými lahvemi a plechovkami. Sousedé byli z chlapečka nadšení a rádi mu v iniciativě pomohli. O čtyři roky později se jen v rámci okresu Orange Country podařilo Ryanovi recyklovat více než 20 050 kg odpadu. Na jeho webových stránkách najdeš každý týden aktuální statistiky o tom, kolik se mu podařilo na oko již nepoužitelného odpadu nasbírat.

Cover-Image-1392x958zdroj foto: thecapistranodispatch.com

Podle informací, které nalezneš na webové stránce, si Ryan našetřil okolo 10 000 $ na své studium. Podle jeho slov si však mladý environmentalista šetří na vlastní popelářské auto a část ze zisku věnuje charitě. Pro magazín The Caspistrano Dispatch Ryan řekl: „Lidé by měli recyklovat, aby se jim peníze z nákupů částečně vrátili, ale hlavně proto, že tím pomáhají naší planetě. Například i proto, aby ptáci neumírali na otravu toxickým odpadem .“ Ryan je na svůj věk velmi přemýšlivý a ví, jak plasty působí na zvířata v přírodě. Důkaz najdeš i ve videu.

Díky Ryanovo snaze se odpad nedostává ani na skládky, ani do oceánů. Stal se také mladým ambasadorem pro Pacific Marine Mammal Center.

Ryanova máma Andrea řekla: „Ryan je nadšený ze své práce a svým zápalem s lehkostí přesvědčuje i jiné, aby se k němu přidali. Úplně tomu propadnete. Přichytíte se, jak kráčíte po ulici a máte potřebu zvednout odhozenou plechovku namísto toho, abyste prošli kolem bez povšimnutí.“

V současnosti tvoří 75 % celkového odpadu na světě plast. A jak dobře víme, plast je vyráběn z ropy. Roční produkce plastů je okolo 245 miliard tun, v EU 60 megatun, z čehož se přibližně 40 % využívá jako balící materiál. Z toho logicky vyplývá, že po použití směřuje do koše. To je 25 megatun ročně! Ale nyní přichází ještě horší část. Jen 5,3 % z tohoto množství je recyklováno. Zbytek končí na skládkách, v mořích a oceánech, kde se pomalu rozkládá a toxické látky se nám tak dostávají do potravinového řetězce.

Naštěstí existuje mnoho iniciativních firem a lidí po celém světě s nápady, jak recyklovaný plast využít. Chceš konkrétní příklady? Zde jsou:

kolaz

foto: patagonia.com, businessinsider.com, romania-insider.com, ikea.com

Ikea sbírá plastové lahve, aby z nich následně recyklačním procesem vyrobila náplň do polštářů. Nizozemci zas vymysleli způsob, jak používat plast pro výrobu silnic. Společnost Patagonia už dlouhodobě vyrábí své technické oblečení pro surfaře či turisty z vláken získaných právě z plastu. V Rumunsku zas vsadili na umění a z plastových lahví vyrobili krásný most.

Jakým směrem by ses vydal ty? Prozradíš nám další kreativní využití tohoto nebezpečného odpadu?

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]