0

sdílení

7 kroků, jak se naučit jazyk v 7 dnech

/ 7. října 2016 / Zajímavosti

Dlouho jsem si myslela, že naučit se perfektně cizí řeč závisí na dlouhodobé výuce. Nejlépe vycestovat do zahraničí a jazyk si vyzkoušet na vlastní kůži. Pak jsem našla výzvu dvojčat, kteří se naučili za týden Turecky. Mimo to mluví 10 jazyky a vše se naučili sami doma!

Co je možné zvládnout za týden? Zkoušel jsi někdy, jak moc dokážeš být ambiciózní, aby si dosáhl svého cíle? Dvojčata Matthew a Michael Youlden se přestali na týden rozptylovat věcmi běžného moderního života a osm hodin každý den věnovali studiu.

1. Vědět proč

Jasně definuj svůj cíl a naplánuj si cestu k jeho dosažení. – Dvojčata se pustili do výzvy naučit se kterýkoliv jazyk za týden. Vybrali si turečtinu, protože bydlí v Berlíně, kde je více než 300.000 občanů turecké národnosti.

2. Nálepky

Zmapuj celé svoje okolí nálepkami s popisky v novém jazyce. Vaše myšlenky se tak budou sdružovat a budete vnímat cizí jazyk v běžném životě. – Dvojčata výuku zahájili důkladným polepením veškerých věcí v bytě nálepkami s tureckými slovíčky. Na kávovar, na vypínač, prostě všude.

stickiesrescuefoto: stthomasrichmond.org

3. Měj parťáka

Není lepší motivace, než člověk se stejným cílem. Ať už jsi motivován výzvou nebo dosažením cíle, pouhá přítomnost parťáka tě bude tlačit dopředu tím správným směrem. – Dvojčata si navzájem pokládali otázky a testovali se. Každé z nich se věnovalo jinému tématu a získané vědomosti si pak navzájem předávali.

4. Chce to motivaci

Stanov si orientační body na své cestě. Můžou to být malé výzvy – například ukázka ze skutečného života, kde se jazyk používá, což Vás donutí připravit si slovní zásobu. – Dvojčata si nachystala spoustu výzev. Například návštěvu tureckého přítele, či tureckých trhů s ovocem a zeleninou. Úspěšné konverzace je tak dál motivovali v jejich studiu.

5. Vychutnej si jazyk

Najdi způsob, jak spojit vše co běžně děláš s výukou. Obklop se jídlem, hudbou a filmy a můžeš tak jazyk vnímat i v čase odpočinku. – Dvojčata se v čase odpočinku krmili tureckými brambůrky a pročítali složení potravin. Nikdy tak úplně nevypadli z výuky, i když si dávali pauzu.

6. Využij, co už znáš

Využívej jazyk, který již znáš k naučení toho nového. Všímej si podobnosti slovíček v různých jazycích a porovnávej je. Ta slova nebo fráze, které již dobře znáš, ti pomohou lépe si zapamatovat fráze v novém jazyce.

hipster-bias-human-resources-600x320foto: pezcandy.com

7. Různorodost je to pravé

Takže máte plán výuky a ověřené metody, jak se jazyk učit. Nezapomínej ale zkoušet nové věci, protože i neznámý jazyk má tolik zdrojů, jako tvůj rodný. – Dvojčata strávila spoustu času v knížkách, u počítače, poslouchala turecká rádia a intenzivně tak jazyk cvičila.

picjumbo.com

Jazyk je písmo, mluva, čtení a poslech.

Všechny tyto části jsou stejně důležité a nelze se zaměřit jen na jednu. Zkoušejte nové věci a okořeňte tak svoji výuku.

zdroj textu:https://www.babbel.com/ Zdroj úvodního obrázku:gettyimages.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]