0

sdílení

7 koníčků, díky kterým bude tvůj mozek rychlejší a výkonnější

Henrieta Balázsová / 22. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Plynutím času stárnou všechny části našeho těla a mozek není výjimkou. Vědci však zjistili, že stárnutí mozku spojené se ztrátou některých jeho funkcí můžeš oddálit, u některých funkcí dokonce zcela odvrátit. Stačí, když budeš pravidelně provádět tyto činnosti, ze kterých si můžeš vypěstovat koníčky, které tě budou doprovázet každý den. 

 

Hra na hudební nástroj

Neurologové už léta zkoumají propojení pravidelného hraní na jakýkoliv hudební nástroj a funkcí jako je paměť, řešení problémů či schopnost logického myšlení. Zjistilo se, že hra na hudební nástroj zvyšuje objem šedé hmoty a vytváří nová nervová spojení mezi hemisférami mozku. Mozek tak dlouhodobě funguje mnohem lépe.

Čtení

Bez ohledu na to, jestli jsi fanouškem komiksů nebo odborné literatury, nepřestávej číst. Vědci totiž dokázali, že čtení zvyšuje mozkovou činnost hned v několika oblastech. Čtení posiluje i ty části mozku, které jsou zodpovědné za řešení problémů, hledání řešení či schopnost empatie. Čtení také zlepšuje naši paměť a výrazně podporuje schopnost představivosti.

bench-nature-relaxační-sitting

Cvičení

Je dokázáno, že cvičením si tělo v krevním řečišti vytváří specifickou bílkovinu, která krví putuje do mozku. Tam je mozkem absorbována, což následně výrazně zvýší jeho schopnost soustředění a paměti. Skvěle to na sobě můžeš pozorovat například tehdy, když se cvičení věnuješ ráno. Mnoho lidí to dělá právě proto, že se jim po ranním cvičení po zbytek dne soustředí jednodušeji.

Meditace

Meditace už dávno není výsadou buddhistických a hinduistických mnichů. Nejnovější výzkumy dokázaly, že meditace pomáhá nabýt lepší kontrolu nad svým myšlením komukoliv. Dále výrazně zlepšuje paměť a soustředění se a v neposlední řadě dokáže regulovat hladinu stresu a úzkosti. Meditace je samozřejmě vhodná pro všechny, bez ohledu na věk.

Kumulativní učení se

Kumulativní učení se je definováno jako proces, kdy „vrstvíme“ na již nabyté informace nějaké další, které na ně navazují. Skvělým příkladem pro lepší pochopení je například matematika. Už v raném věku se ji učíme prostřednictvím poznávání číslic a nejjednodušších příkladů a naše znalosti postupně narůstají. Stejným způsobem se však můžeš vzdělávat v jakékoliv oblasti, která ti je blízká. Aktivuješ tím totiž pravý frontální lalok mozku, který je mimo jiné zodpovědný i za paměť či řeč.

pexels-photo-167682

Puzzle

Mozek lze přirovnat jak k počítači, tak i ke svalům. Čím více informací do něj vložíš, tím se stává výkonnější. Pokud ho zase pravidelně procvičuješ a namáháš, stává se silnější. To můžeš podpořit i relaxačními činnostmi, jako je např. skládání puzzle. Vhodné je však i hraní šachů nebo některých PC her, které tě nutí strategicky přemýšlet.

Učení se nových jazyků

Dnes je již prokázáno, že učení se nového jazyka v jakémkoliv věku má na mozek nezanedbatelné účinky. Lidé, kteří hovoří několika jazyky, mají totiž v určitých oblastech mozku více šedé hmoty než ti jazykově méně zdatní. Znamená to, že jejich části mozku odpovědné za uvažování, plánování a paměť jsou více rozvinuté, což mohou zužitkovat například při multitaskingu.

Zdroj: lifehack.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]