6 životních pravidel, které tě nenaučí v žádné škole

Henrieta Balázsová / 1. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: unsplash.com

Škola by měla mladým pomoci k tomu, aby z nich vyrostli moudří, uvědomělí a inteligentní lidé, kteří budou schopni chopit se své životní šance. Pokud by se to podařilo, lidé by mohli vést nádherné a plnohodnotné životy. Určitě už však víš, že to funguje trochu jinak a ty nejdůležitější věci se člověk ve škole nenaučí. Mezi ně patří i těchto šest životních pravidel.

# 1: Znalost není totéž, co porozumění

Jedno z nejhorších lidských přesvědčení, které vychází právě z období školních lavic, je domněnka, že když o něčem víme, rozumíme tomu. Tak se často stává, že lidé věří neověřeným faktům a konspiracím, protože o nich někde četli. Mnoha lidem chybí kritické myšlení a jistá míra zdravé pochybovačnosti.

# 2: Titul nikoho neudělá moudřejším

Důkazem znalostí, inteligence a šikovnosti nikdy není titul, ale soukromé a pracovní úspěchy daného člověka. Rodiče mnohdy nutí své děti, aby studovaly na vysoké škole, která je však vůbec nebaví. Je to škoda, protože pokud mladý člověk cítí, že by chtěl raději pracovat, nebo začít podnikat, měl by to zkusit. Pokud to nevyjde, vysoká škola se dá přece kdykoliv dokončit.

# 3: Selhání se netřeba vyhýbat

Studenti škol jsou v neustálém stresu ze selhání či neúspěchu. Tento druh strachu si pak mnozí lidé s sebou nesou po celý svůj život. Pokud tě ve škole učili, že selhání je špatná věc, které je třeba se za každých okolností vyhýbat, zapomeň na to. Někdy tě toho dokáže naučit víc než úspěch.

Zdroj: unsplash.com

# 4: Práce může být zábavná

Pamatuješ si na ty výhrůžky typu: „… však počkejte, když začnete pracovat!“ Samozřejmě, u mnoha lidí se tento „katastrofický“ scénář naplní a ustrnou v monotónní práci, která je ani nebaví. Může to však být jinak. Ty sám jsi strůjcem svého štěstí a osudu. Důležité je však udělat první krok a pak pokračovat v dalších, které tě nakonec přivedou k vysněné práci, kterou budeš opravdu milovat.

# 5: Soutěžení není prospěšné

Od chvíle, kdy děti vkročí do školy, učí se soutěživosti. Mají soutěže týkající se nejlepšího žáka, nejlepší docházky, nejkrásnějších kreseb … Nakolik je však takové prostředí prospěšné? Poslední studie prokázaly, že dětem se mnohem lépe daří tehdy, když místo soutěžení spolupracují v týmu. Spolupráce v nich podněcuje kreativitu a radost z práce. V dospělosti se na situaci vůbec nic nemění. Samozřejmě, zdravá konkurence je prospěšná, ale chorobná soutěživost ne. Jen si vzpomeň, kolik lidí ti ukázalo svou pravou tvář, když jsi začal vydělávat více než oni, našel sis přítelkyni jako první, nebo sis jako první koupil byt. Soutěživost nebude nikdy zdravá, pokud nebude zdravá společnost, ve které probíhá.

# 6: Být rebelem je někdy prospěšné

Zatímco jsme byli žáky, konformita a poslušnost byly zásadami, které jsme prostě museli dodržovat. Ten, kdo chtěl základní či střední školu dokončit, neměl příliš na výběr. V dospělosti jsi už však zodpovědný sám za sebe a pokud nechceš, nemusíš poslouchat příkazy od nikoho. Pravdou přitom je, že téměř všichni největší myslitelé a nejúspěšnější lidé byli tak trochu rebelové. Abys něčeho dosáhl, většinou jednoduše musíš vykročit z davu, zpochybnit většinové názory a řídit se jedině svým vlastním úsudkem.

Zdroj:  themindsjournal.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]