6 knih, které inspirovaly Steva Jobse a měl by sis je přečíst i ty

Linda Cebrová / 5. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: blog.kairosmarketing.net

V knihách se skrývají informace, které obsahují opravdu velké bohatství, o které by neměl být připraven nikdo z nás. Věděl to i sám zakladatel společnosti Apple, Steve Jobs. Ten se během celého života zabýval čtením o lidských vlastnostech, a právě ty pomohly dát produktům z dílny společnosti Apple dotek lidskosti. My ti přinášíme seznam oblíbených knih tohoto vizionáře.

  1. Král Lear (William Shakespeare)

Jobsův vkus na knížky se začal měnit zejména během posledních dvou let na střední škole. „Nejenže jsem začal poslouchat hudbu, ale také jsem sahal po knížkách mimo technickou a vědeckou oblast. Učaroval mi zejména Král Lear od Shakespeara.“

V této knize Král Lear poskytuje detailní popis toho, co všechno se může pokazit, pokud ztratíte kontrolu nad svou říší. Tento příběh může jistě inspirovat jakéhokoliv člověka, který chce být v pozici ředitele firmy,“ říká Daniel Smith, autor knihy „Jak myslet jako Steve Jobs.“

Koupit Amazonu

Moby Dick (Herman Melville)

foto: pinterest.com

Další příběh, který změnil Jobsovy výhledy už během dospívání, je americký román Moby Dick od Hermana Melvilla. Isaacson ukázal v Jobsově biografii spojení mezi kapitánem Achabem, jedním z nejsvéraznějích charakterů v literatuře, a Stevem Jobsem.

Achab se podobně jako Steve učil na základě svých přímých zkušenosti. Moby Dick, v češtině román známý také jako Bílá velryba, zaznamenává dobrodužnou cestu námořníka Izmaela, který později zjistí, že jediným cílem cesty kapitána Ahaba je najít Moby Dicka.

Koupit na Amazonu

Buď tady a teď (Ram Dass)

foto: amazon

Později, v roce 1972, začal Jobs studovat na Reed College, jedné z prestižních škol v Portlandu. Tehdy začal užívat LSD a také se zajímat o knihy o spiritualitě a duchovnu. Buď tady a teď, v originále Be Here Now, je kniha, která vznikla počátkem 60. let minulého století a poznamenala hned několik generací. Představuje tři stupně cesty, kterou si prošel sám autor. „Bylo to hluboké, poznamenalo to mě a mnoho mých přátel,“  řekl Jobs.

Koupit na Amazonu

Mucusless Diet Healing System (Arnold Ehret)

Jobs byl vitarián a také věřil, že díky tomu, že se živí jen syrovou stravou, nepotřebuje ani sprchu. Jeho zájem o dietu vzrostl ještě více po přečtení této knihy. Jobs se stal „nutričním extremistou“, který dokázal celé týdny žít jen na mrkvi, a to až do takové míry, že jeho pokožka začala měnit barvu. Aston Kutcher kvůli roli Steva Jobse také vyzkoušel čistě ovocnou dietu a skončil v nemocnici.

Koupit na Amazonu

Zen Mind, Beginner ‚s Mind (Shunryu Suzuki)

Po Jobsově návratu z Indie vzrostl jeho zájem o meditaci. To i díky tomu, že zájem o Zen buddhismus začal v Kalifonii vzkvétat v roce 1970. Jobs začal navštěvovat kurzy vedené právě autorem této knihy, Shunryu Suzukim. Steve byl podle Daniela Kottkeho, jeho nejlepšího přítele, v této době „vážný, domýšlivý a jednoduše nesnesitelný“. Zen měl od toho času hluboký vliv v životě Jobse.

Koupit na Amazonu

The Innovator ‚s Dilemma (Clayton M. Christensen)

Apple sám narušoval své zvyky. Například iPhone měl mnoho funkcí, kterými Apple udělal svůj kultovní iPod zastaralým. Jobs však byl schopen vidět, že tento „kanibalismus“ byl součástí růstu a vývoje, a to i díky této knize. Kniha „Dilema inovátorů“ vypráví o tom, jak firmy ničí jejich vlastní úspěch, protože jsou připoutány k vlastním produktům, ale musí kráčet dál a nezůstávat pozadu.

Koupit na Ama­zonu

zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]