0

sdílení

5 oblastí zaměstnání, která ti umožní cestovat po světě

Dominika Kováčová / 24. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Také rád cestuješ a nechceš si dát vzít svou svobodu vysedáváním v kanceláři? Máš rád volnost a jsi dost ambiciózní na to, aby ses stal sám sobě pánem? Chceš i ty navštěvovat ta nejkrásnější místa na světě a dokázat si přitom vydělat? Pohrával sis myšlenkou nechat práci a podnikat na dálku?

 

Takový odvážný krok se rozhodla udělat i Aileen Adalid, 21letá blogerka z Filipín. Odhodlala se opustit dobře placenou práci v investiční bance, aby se mohla věnovat naplno své vášni. V jejím životě se událo mnoho změn, které zpočátku provázel strach o budoucnost, ale dnes rozhodně nelituje svého rozhodnutí. Žije svůj sen a užívá si každou vteřinu života.

Aileen: „Toto je život, který jsem vždycky chtěla! Nemohla jsem pracovat od 9:00 do 17:00 – někdy i více! Být celý den zavřená v kanceláři? Samozřejmě, že tohle mi nevyhovovalo a už vůbec mě to nemotivovalo! Dobře, musím se přiznat, že zpočátku to vypadalo dobře – mít práci ve firmě, zejména to souviselo s „pocitem bezpečí“, který mi dávala, stejně jako myšlenka na „kariérní postup“ v prostředí investiční banky a to ve věku jen 19 let. Ale jak plynul čas, uvědomila jsem si, že bych chtěla:

1. Převzít kontrolu nad svým časem (kdo ne?)
2. Dokázat vydělávat podle reálné hodnoty svých dovedností. (Čerství absolventi, podle mého názoru, budou vždy podhodnocení)
3. Zbavit se zbytečných zlodějů času (rozhovorů na pracovišti, hromadné dopravy a obrovského stresu!)

... spolu s cílem rozvíjet mou kariéru a podnikání jsem chtěla cestovat po světě, setkávat se s různými lidmi a vyzkoušet nové věci … „

V současnosti kromě blogování o svých cestách v Asii a v Evropě, Aileen pracuje jako grafička na volné noze, jako web designer, SEO manažerka a marketingová asistentka. Aileen a její přítel řídí vlastní podnikání na Amazonu s produkty Adalid Gear. Většinou pracuje jen 4 hodiny denně – což jí ponechává mnoho hodin na cestování a věci, které se vždy chtěla naučit (jak hrát na klavír, naučit se plavat, naučit se další cizí jazyk, zpívat v kapele atd).

Pomocí tohoto článku ti dá Aileen své vlastní nápady, jak můžeš i ty naplnit svůj cestovatelský sen a být přitom finančně nezávislý. Sdílí v něm nejen své vlastní zkušenosti, ale i řady jejích přátel, kteří jsou blogeři na volné noze.

aileen-adalid-banaue-rice-terraces-jonas-van-baelenfoto: iamaileen.com

1. Pracuj jako digitální nomád

Takto začala Aileen poté, co podala výpověď v práci. Být „digitálním nomádem“ jednoduše znamená plné využití technologie kolem tebe za účelem práce na dálku. Dovolí ti to vydělávat kdykoliv a kdekoliv. Po pravdě, pokud si byť jen trochu kreativní, můžeš téměř jakékoliv zaměstnání přeměnit na digitální.

Našla jsem si stabilní, dobře placenou on-line práci ve švédské firmě. Šlo o zákaznický servis, kontrolu nad produkty, klasický marketing a marketing na sociálních sítích. Po fungování v této firmě, kde jsem nabrala skvělé zkušenosti, jsme se s přítelem rozhodli založit si vlastní podnikání. Jde o online obchodování na Amazonu s vlastními produkty.“

Další možnosti, kde se uplatnit jako digitální nomád:

 •  Konzultace a koučování

Pokud si odborník v určité oblasti (finanční management, organizování událostí, práce s nemovitostmi), můžeš nabízet konzultace on-line. Na stránkách jako je www.skillshare.com můžeš budovat svůj pasivní příjem pomocí přípravy kurzů v oblasti, které rozumíš.

 •  On-line podnikání

Vlastnímu on-line podnikání přes www.amazon.com se věnuje i Aileen, na prodej se dá využít i stránka www.etsy.com nebo www.ebay.com. Další možností je vybudovat si vlastní značku, pod kterou budeš prodávat e-knihy, hry, aplikace nebo nabízet služby jako je programování, tvoření webových stránek, plánování dovolených, úprava blogů.

 

 •  Blogování + vlogging o cestování, módě, životním stylu …

Blogování vyžaduje spoustu práce a kreativity, ale úsilí přináší mnohé placené příležitosti. Společnosti a značky ti časem zaplatí za jejich propagaci, nebo ti darují zdarma službu, například pobyt, letenku či dobrou večeři. Můžeš využít affiliate marketing (finanční odměna za přivedení zákazníků), na kterém se dá také pěkně přivydělat.

Pokud jde o „vlogging“, mluvíme o současném a populárním způsobu video-blogování. Když se staneš partnerem YouTube, návratnost vloggovaní může být obrovská. Mezi nejoblíbenější patří make-up tutoriály, videa o módě, celebritách a vtipné scénky. Je to těžko uvěřitelné, ale vydělat miliony se dá i nahráváním se při hraní her (šílené, ale pokud si podíváš www.twitch.tv, uvěříš).

 • Virtuální asistent

Týká se to mnoha oblastí: zákaznický servis, vkládání dat, zpracování dat, vyřizování emailů, on-line průzkumy,
psaní obsahů / copywriter (píše reklamní a marketingové texty), editor, právní a finanční poradenství, technické služby, grafický design, HTML, programování, Web Design, tvorba webu, video / audio editace.

 

 Praguefoto: wanderseekfind.com

2. Doučování a poradenství

 • Výuka anglického jazyka v zahraničí

Pokud mluvíš anglicky, nebo už máš zkušenosti s výukou, tak země, v nichž angličtina pro lidi není mateřským jazykem, by se měly stát tvou následující destinací. Nemusíš se obávat, některé školy nebo jazyková centra vyžadují jen bakalářský titul + znalost anglického jazyka. Existuje mnoho kurzů a certifikátů, které můžeš získat on-line, například na www.premiertefl.com.

Nejlepší destinace kam můžeš zamířit:

ASIE

Japonsko, Čína, Korea a Thajsko jsou země, kde právě teď nejvíce potřebují učitele angličtiny. Pokud nevíš, kde se máš uplatnit, tak zkus stránku: www.eslcafe.com.

AMERIKA

Pokud se chystáš cestovat po Latinské Americe, doporučuji zůstat jako učitel angličtiny na volné noze. Dobré informace najdeš na www.volunteerlatinamerica.com.

EVROPA

Španělsko, Turecko, Rusko, Německo a Česká republika jsou země, které stále potřebují nové učitele jazyka. Pomůže ti www.goabroad.com/teach-abroad.

 • On-line učitel

Skvělé webové stránky na začátek jsou www.tutor.com, www.verbling.com, www.kukuspeak.com. Vlastní výuku můžeš vést i prostřednictvím video hovoru, kde můžeš vést svou hodinu z pohodlí houpací sítě někde na pláži.

 • Vedoucí na letním táboře

Pokud máš rád práci s dětmi, kempování a různé hry, může být právě tohle to pravé pro tebe! Kromě toho, že dostaneš zaplaceno, také získáš bezplatnou stravu a ubytování. Pokud chceš najít příležitosti vyzkoušej www.supercamps.co.uk, www.pgl.co.uk, www.eurocamp.com nebo www.actionquest.com.

 • Překladatel

Hodinka nebo dvě strávené překladem denně ti přivedou do peněženky více peněz a jako bonus se zdokonalíš v cizím jazyce!

hipster-fashionfoto: trendhunter.com

3. Chůva

Aileen zná osobně několik bloggerek, které při cestování nebo studiu v zahraničí dělají chůvu dětí. Rodina jim samozřejmě poskytuje ubytování, stravování a plat. Země, ve kterých se uplatníš jako chůva, jsou USA, Kanada, Austrálie a Nový Zéland, či Velká Británie.

Pokud však hledáš něco krátkodobého, toto pro tebe nemusí být ideální, protože většina smluv je dělaných na dobu 6 a více měsíců. Ale stojí to za pokus! Kromě toho, organizace, které zajistí práci pečovatelky, ti dokonce pomohou dostat víza. Více informací najdeš na www.greataupair.com, www.iapa.org, www.europa-pages.com/au_pair/ nebo na www.transitionsabroad.com.

 

 HowIWishIWasAFish-Shandra-Munk-Pack-6foto: munkpack.com

4. Neplacená práce a aktivity

Výměnou za práci, kterou uděláš, ti bude poskytnuto zdarma ubytování a strava. To zní docela fajn, pokud chceš procestovat svět a už máš cosi v kapse, že? Pokud ještě nemáš naspořeno, můžeš neplacené práce kombinovat s on-line podnikáním a ušetříš si na náklady spojené s hotely a drahými restauracemi.

 • CouchSurfing

Mezi nejoblíbenější stránky na hledání hostitelů patří www.couchsurfing.org. Důvodem je to, že profil každého hostitele je komentován zkušenostmi lidí, kteří u něj byli ubytováni. Takže, co je to CouchSurfing? Je to v podstatě termín, kterým se označuje pobyt zdarma. Může to být nocleh na pohovce, na zemi ve spacáku, nebo i samostatný pokoj. Jak couchsurfer tak poznáš místní lidi, kteří ti rádi věnují svůj čas a provedou tě po okolí.

 • Výměna domů

Doslova to znamená, že u tebe doma zůstane rodina, nebo jen jednotlivec na pár dní a na oplátku se u nich můžeš ubytovat ty. Dobré informace získáš www.homeexchange.com.

 • Práce v hostelu

V některých ubytovnách ti poskytnou ubytování zdarma za to, že jim pomůžeš uklidit, vyprat, uvařit. Informuj se e-mailem u konkrétního ubytovny, nebo zkus stránky: www.hosteltraveljobs.com, www.hosteljobs.net.

 • Dobrovolnictví

Existuje příležitost zapojit se do charitativních skupin, ty však mají vysoké registrační poplatky, což je v rozporu s jejich myšlenkou. Nebo můžeš dobrovolně pracovat v hotelích, restauracích, barech či na farmách výměnou za ubytování a stravu. Takovou formu dobrovolnictví nabízejí na stránkách: www.workaway.info, www.anyworkanywhere.com, www.overseasjobs.com, www.fruitfuljobs.com, nebo www.pickingjobs.com.

 • Hlídání zvířat a hlídání domácnosti

Dostaneš dům nebo domácího mazlíčka na hlídání a je ti k dispozici ubytování, zatímco je rodina pryč. Takovou příležitost dostaneš na www.trustedhousesitters.com, www.mindmyhouse.com nebo na www.housecarers.com.

 

 aileen-adalid-funny-ideasfoto: iamaileen.com

5. Tradiční zaměstnání cestovatelů

 • Umělec, módní návrhář, vizážista, výtvarník, hudebník
 • pouliční umělec
 • Biolog/geolog
 • Kariéra ve filmu, režisér, herec, producent
 • Práce na výletní lodi
 • Letuška, Pilot
 • Fotograf na volné noze
 • Průvodce, Delegát
 • Instruktor tance/jógy

 

 digital-nomad-office-bigfoto: virtuallynomadic.com

Pokud sis už našel svou vysněnou destinaci, doufáme, že tento článek ti pomohl s výběrem zaměstnání, které ti umožní věnovat čas poznávání a také ti zajistí příjem na pohodlný život dobrodruha. Ať už si vybereš dráhu podnikání, marketingu, učení jazyka nebo se z tebe stane bloger, pokud máš v sobě sílu a motivaci, dokážeš to!

zdroj: www.iamaileen.com, zdroj titulní fotografie: smashd.co
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]