5 účinných způsobů, díky kterým se naučíš cokoliv mnohem rychleji

Henrieta Balázsová / 11. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Ať už bys chtěl dosáhnout úspěchu v čemkoliv, pravda je taková, že většinu dovedností se dokážeš naučit. Samozřejmě, že bez pevné vůle, dostatku času a tvrdé práce, to nepůjde. Existuje však 5 účinných způsobů, díky kterým se jakýmkoli novým věcem přiučíš rychleji. Fungují bez ohledu na to, zda se chceš naučit, jak podnikat, chceš získat přehled v nemovitostech, nebo zda se chceš naučit malovat.

# 1: Rozhodující jsou metody, ne hodiny

Když mluvíme o učení se něčeho nového, hned v úvodu je důležité říci, že není ani tak důležité, kolik hodin učení věnuješ, ale to, jaké metody při tom zvolíš. Samozřejmě to neznamená, že počet hodin není důležitý. Důležitější je však vybrat si, kterou metodou jsi toho schopen dosáhnout nejvíce efektivně.

Řekněme například, že se potřebuješ dostat z Prahy do Košic. K dispozici máš starý kamion a nové Ferrari. Co by sis vybral, aby ses do cíle dopravil dříve? (Zkusme pro tuto příležitost přehlédnout fakt, že s Ferrari by ses na našich silnicích daleko nedostal.) Metoda, kterou při učení zvolíš, je tvým vozidlem. Dopraví tě, kam jen budeš chtít.

# 2: Paretovo pravidlo

Paretovo pravidlo ti je už určitě známé. Ptáš se, jak je možné aplikovat ho v procesu učení? Následovně:

20 % tvého učení povede k 80 % tvých výsledků

Vysvětlení je následující. Pokud se například učíš cizí jazyk, potřebuješ ovládnout všechno: gramatiku, výslovnost, psaní, čtení, používání časů a jiné. Pokud se tedy učíš například španělštinu a víš, že v létě pojedeš do Španělska, aby ses zdokonalil, budeš potřebovat „vytříbit“ především konverzační španělštinu.

Tato oblast tvoří přibližně 20 % ze všeho, co k výuce jazyka patří, ale tobě při dovolené ve Španělsku přinese 80 % toho, co potřebuješ. Zaměř se proto vždy naplno přesně na tu oblast, kterou dokážeš v praxi zužitkovat co nejlépe.

Zdroj: pexels.com

# 3: Metoda learnig by doing

Při této metodě jde takříkajíc o to, abys skočil do vody i přesto, že neumíš plavat. Statistiky totiž dokazují, že lidé si zapamatují:

 • 5 % z přednášky,
 • 10 % z toho, co přečtou,
 • 20 % z audiovizuálních materiálů,
 • 30 % z toho, co vidí při názorných ukázkách,
 • 50 % z toho, co se řekne ve skupinových diskusích,
 • 75 % z toho, co dělali po tom, co se to naučili,
 • 90 % z toho, co se učili přitom, co činnosti přím prováděli.

Určitě si přece vzpomínáš, jak ses naučil například na kole, bruslit či plavat. Namísto sledování tutoriálu nebo čtení encyklopedií o tom, jak to správně dělat, jsi to prostě udělal. Určitě jsi párkrát spadl, ale o tom to přece je. Nejlépe se poučíš na chybách, které v začátcích uděláš.

# 4: Najdi si trenéra / učitele / kouče

Ať už jde o oblast podnikání nebo o sport, ti nejúspěšnější lidé mají společné jedno: každý z nich měl někoho, kdo ho vedl. Existuje totiž 5 důvodů, pro které se člověk nejčastěji vzdává dříve, než něčeho dosáhne:

 • nemáš čas (a skončíš)
 • utratíš peníze (a skončíš)
 • vystrašíš se (a skončíš)
 • nemyslíš to vážně (a skončíš)
 • ztratíš zájem (a skončíš)

Když ale budeš mít trenéra / učitele / kouče, pomůže ti vidět slepá místa, která ty nevidíš. Provede tě i přes těžké časy, které nevyhnutelně přijdou a vždy tě dokáže naučit něco nového.

Samozřejmě nemusí jít například o Tonyho Robbinse, který si za roční koučing účtuje milion dolarů ročně. Nemusí jít dokonce ani o kouče, který si účtuje desetitisíce. Jde o to, abys našel někoho, kdo se bude zabývat tím stejným, co ty a bude ochoten podat ti pomocnou ruku.

Zdroj: pexels.com

# 5: Soustřeď se na proces

Jednou z nejčastějších chyb, které lidé při procesu učení dělají, je to, že zanedbávají samotný proces. Nenech se zmást a nesoustřeď se na to, co všechno ještě nevíš a co všechno máš před sebou. Soustřeď se na to, co všechno jsi už dokázal a co všechno pro to děláš.

Samozřejmě v rámci soustředění se na samotný proces je přímo nezbytné pracovat opravdu tvrdě. Pro spisovatele to znamená napsat minimálně 500 slov denně, pro sportovce každý den trénovat, pro lidi, co se učí nový jazyk, to znamená procvičovat ho každý den.

Dělat malé kroky nezní příliš atraktivně, ale je to jediná osvědčená cesta, která tě přivede k jakémukoli cíli, který sis předsevzal.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]