0

sdílení

5 kreativních způsobů, jak se zdokonalit v cizím jazyce

Henrieta Balázsová / 17. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Zdokonalování se v cizím jazyce ani zdaleka nemusí být omezeno pouze na nezáživné studium. Máme pro tebe 5 kreativních způsobů, se kterými tě učení bude bavit. 

 

Konverzační výměny

Výhody: jediné, co potřebuješ, je být online

Nevýhody: najít toho správného partnera pro komunikaci může být časově náročné

Pokud se chceš naučit například španělsky, ale už umíš anglicky, jediné, co musíš udělat, je najít někoho, kdo to má naopak. Vůbec přitom nevadí, bude-li na druhé straně zeměkoule. Najít člověka na konverzační výměnu není nemožné, ale budeš na to potřebovat čas a určitě i velkou dávku trpělivosti. Nebudeš se totiž jen učit, ale sám se staneš učitelem jazyka, který ovládáš lépe.

Sledování filmů a seriálů v cizím jazyce

Výhody: učení zábavou

Nevýhody: ne vždy musíš najít k danému filmu i titulky

Spojení záliby ve filmech s touhou zdokonalit se v cizím jazyce je přímo ideální kombinací. Bavíš se a přitom se zároveň učíš. Problém však může nastat, pokud máš zálusk na méně rozšířený jazyk – tehdy se shánění filmů s titulky, kterým bys rozuměl, může stát problémem.

2016-06-23-1466705986-1144339-netflix31200x630cZdroj: huffingtonpost.com

Výměnný pobyt

Výhody: po celou dobu pobytu budeš s rodinou nucen mluvit cizím jazykem

Nevýhody: poměrně velká finanční a časová náročnost

Výměnný pobyt může být skvělým způsobem, jak se v cizím jazyce zdokonalit. Pokud se totiž v zahraničí ocitneš sám, budeš prostě přinucen jazykem dané země komunikovat. V jazyce tak získáš jistotu a sebevědomí.

Nauč se 1000 základních slov

Výhody: poměrně jednoduchý a vysoce účinný způsob ovládání jakéhokoliv jazyka

Nevýhody: omezená slovní zásoba, nejistota v komunikaci

Několik výzkumů potvrzuje, že pokud se naučíš 1000 nejpoužívanějších slov jakéhokoliv jazyka, porozumíš 90% obsahu hovorové řeči. Je to poměrně jednoduchý, ale velmi účinný trik, pomocí kterého můžeš začít s kterýmkoli jazykem. Pokud se denně naučíš jen 10 slov, zabere ti to 5 – 10 minut. 1000 slov tak budeš ovládat za 3 – 4 měsíce. Nestojí to za pokus? Tento způsob můžeš podpořit např. tím, že si některé věci ve své domácnosti označíš štítky s jejich názvem v daném cizím jazyce. Dobře funguje, když si nalepíš lístky se slovy v cizím jazyce na různá místa – včerejší slova si tak můžeš opakovat např. při čištění zubů.

dsc_0173Zdroj: travelengua.com

Konverzace s native speakerem

Výhody: možnost využít i online

Nevýhody: finanční náročnost

Pokud potřebuješ v konverzaci v cizím jazyce nabýt jistotu, není lepší volby, než lekce s native speakerem. Je přitom na tobě, zda vyhledáš nějakého ve svém okolí osobně nebo najdeš nějakého, co své služby poskytuje online. Výhodou je menší časová náročnost a lekce od člověka, který jazyk ovládá opravdu 100%. Nevýhodou může být vyšší finanční náročnost.

Zdroj: lifehack.org , zdroj titulní fotografie: stylepinner.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]