0

sdílení

5 knih, na které rozhodně nezapomeneš

Martina Ditrichová / 11. prosince 2016 / Zajímavosti

Knihy mají velkou moc. Mají schopnost vtáhnout nás do děje, ovládnout naše myšlenky, ukázat nám nové perspektivy. Mohou nás přenést do minulosti a poučit nás o historii, nebo nám umožní vcítit se do života cizího člověka s naprosto odlišným vnímáním světa, prožít románek, dobrodružství nebo nás dokonce umí přenést do zcela smyšleného světa, který vznikl v autorově hlavě, kde může fungovat magie a fyzikální zákony jsou prostě vypnuté.

 

V knihách neexistují žádné hranice a mají moc nám doslova změnit život. I když ne všechny … s některými přímo bojujeme a většinou boj vzdáme ještě před koncem, s některými strávíme příjemný čas, ale po pár měsících jim už neumíme přijít na jméno, na některé však nezapomeneme po celý život.

Po přečtení jedné z této skupiny knih už nikdy nemusíme být těmi samými lidmi. A tady je pár takových, u kterých se většina lidí shodne, že patří do skupiny „život-měnících“ knih.

Cormac McCarthy – Cesta

the-road-bookfoto: lasvegascritics.com

Cesta je hluboce dojemný příběh zobrazující beznadějnou budoucnost, v níž nezůstalo nic, jen popel. Otec se synem putují zpustošenou Amerikou pokrytou šedou přikrývkou. Je tak chladno, že z mrazu praskají kameny. Padající sníh je šedý, obloha tmavá. Jejich cílem je dosáhnout pobřeží, i přesto, že nevědí, jestli je tam vůbec něco čeká.

Nemají nic, jen pistole na obranu a sebe navzájem. Je to úžasně inspirativní příběh. Dostane tě ta zoufalá houževnatost dvou lidí, kteří se nevzdávají i přesto, že stojí sami tváří v tvář totální devastaci. Umožní ti uvědomit si vlastní smrtelnost a více si vážit toho, co máš.

Je to poutavé, mrazivé a koneckonců překrásné,“ komentuje knihu San Francisco Chronicle.

Albert Camus – Cizinec

DgL1bGYfoto: literaryfictions.com

Albert Camus je francouzský myslitel, spisovatel a žurnalista. Zejména tato kniha jej zaškatulkovala jako existencionalistu, což však on sám později popřel. Odmítal jakékoliv nálepky. Můj oblíbený citát od Camuse je: „Jediný způsob, jak se vyrovnat s nesvobodným světem, je stát se tak svobodným, že už jen tvá samotná existence je projevem rebelie.“  V některých (například byrokratických) situacích dokáže jen připomenutí si této myšlenky uvolnit napětí.

Novela Cizinec vyšla v roce 1942 a je pravdou, že celkově Camus a i toto dílo, není pro každého. Příběh je rozdělen na dvě části. Je psán v první osobě, kde vypravěčem je osamělý muž Meursault , který se cítí být cizincem v lidské společnosti. Hledá smysl uprostřed světa plného konvencí a pravidel, ve kterých smysl nevidí. Ale celé je mu to vlastně jedno. Pozor! Další odstavec prozrazuje důležitou událost z příběhu.

I přes zatrpknunost se do inteligentního a zádumčivého Meursaulta dá snadno vžít. Vše se ale změní ve chvíli, kdy chladnokrevně zabije bohatého známého, který je na vozíčku a ukradne mu jeho majetek, aby mohl cestovat do neznáma a pokračovat v „hledání“. To však podlomí jeho lhostejnost a dostane výčitky svědomí. Tato kniha tě donutí přemýšlet nad věcmi, které tě běžně ani nenapadnou. A může to být v jistém smyslu osvěžující čtení. Camusovi třeba nechat jeho originalitu.

Stephen Hawking – Stručná historie času

a-brief-history-of-timefoto: literaryfictions.com

Vědecká studie Stephena Hawkinga, geniálního fyzika, popularizátora vědy a člověka, jehož životní příběh je sám o sobě inspirací. Pokud ho neznáš blíže, jednoznačně doporučuji film Teorie všeho, který zachycuje jeho život od mladého studenta kvantové fyziky, kterému lékaři dávali 2 roky života, až po vědce, kterého můžeme klidně hodit do jednoho pytle s Einsteinem či Newtonem.

V knize Stručná historie času Hawking čtenářům příjemnou formou vysvětluje, jak vznikl vesmír, proč se čas pohybuje pouze dopředu, otevírá otázku nekonečnosti vesmíru a jiných dimenzí, černých a červích děr, hmoty a antihmoty. To vše doplněno o úžasné ilustrace. Tato kniha ti zaručeně rozšíří obzory a tvé běžné problémy budou jen banalitou, nad kterou se pousměješ.

Jon Krakauer – Útěk do divočiny

c4e3ab257812d0dd3ffa4af20a6539acfoto: quotesgram.com

Tato kniha změnila život i mně. Jon Krakauer je spisovatel, novinář a dobrodruh, který se dostal do povědomí účastí na nechvalně slavném výstupu na Mount Everest v roce 1996. Zaujal ho příběh Christophera McCandlesse alias Alexandra Supertrampa, jak se sám nazval, rozhodl se vydat se po jeho stopách a napsat o něm příběh. Strávil roky putováním po jeho cestě do divočiny a zpovídáním lidí, které na své výpravě potkal.

Christopher opovrhoval konzumním způsobem života společnosti i své bohaté rodiny, a tak jednoho dne spálil všechny peníze, zbavil se dokladů a vydal se na Aljašku, kde bude mít klid. Psal si deník a vedl dlouhé filozofické rozhovory s lidmi, které potkal, takže Krakauer měl hodně materiálu, aby napsal tento světový bestseller, který byl později úspěšně zfilmován.

Myšlenkou knihy je to, že štěstí je skutečné tehdy, když je sdílené. Škoda, že na to Alexander Supertramp musel přijít až na odlehlé Aljašce, odkud se mu už nepodařilo odejít.

Christopher McDougall – Stvořeni pro běh

tumblr_nhcbkkrhag1qmlppyo1_1280foto: boomstickcomics.com

Kniha Stvořeni pro běh ti změní pohled nejen na běhání, ale i na život a správnou životosprávu. Investigativní novinář McDougall byl nadšeným běžcem, dokud se mu jednoho dne neopotřebovala kolena a lékař mu nezakázal běhat. Místo toho, aby se svého koníčka vzdal, začal McDougall pátrat.

Doslechl se o kmeni Tarahumarů, kteří klidně uběhnou ultramaraton prakticky bosí. Kdyby si neulovili potravu během, byli by už dávno vyhynulým kmenem. Vydal se za nimi do Jižní Ameriky a na své cestě poznal mnoho zajímavých lidí, kteří mu ukázali, jak začít opět běhat zdravě. Jeho dílo tě tak nakopne, že již v průběhu čtení vyběhneš do nejbližšího lesa. A nemluvím o běhu ve značkových teniskách se zapnutou appkou Runtastic, ale o běhu jen tak pro radost a nejlépe na boso.

 

Zdroj:  businessinsider.com , zdroj titulní fotografie: taylorreadsbooks.wordpress.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]