5 knih, které změní tvůj pohled na roli technologií v životě

Linda Cebrová / 4. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: pinterest.com/pexels.com

Technologie v dnešní době hrají v našich životech větší roli, než si častokrát dokážeme připustit. Koukni pod pokličku záhad, které většina lidí ani netuší. Těchto 5 knih ti dokonale rozšíří obzory, a to nejen co se týče technologií, ale i lidského myšlení.

Irresistible

Kolikrát sis dnes zkontroloval telefon? Proč jsou nové zprávy, e-maily a oznámení něčím, čemu nedokážeme odolat? Jak to, že se chceme podívat jen na jednu epizodu seriálu a najednou jsme viděli celou první sérii? V posledních letech média a technologie zdokonalují své umění získat a udržet si naši pozornost.

foto: pinterest.com

Rok od roku se pokrokové době podařilo změnit chování miliard lidí. V současnosti tak prožíváme něco jako bezprecedentní globální pandemii závislosti. Irresistible spojuje fascinující příběhy a vědu, díky čemuž se před tebou odhalí překvapující příčiny naší nové závislosti.

The Upstars

Tato kniha není ani tak o našich (někdy) nezdravých vztazích s technologiemi, ale spíše o jejím dopadu na naši ekonomiku, komunity, ale především naši důvěru.

foto: pinterest.com

 

Stone vysvětluje, jak úspěšné společnosti jako Uber a Airbnb použily technologii k tomu, aby si lidé začali znovu důvěřovat. Kolikrát ti máma v dětství říkala, že si nemáš sedat do auta k cizím lidem nebo jít do domu někoho, koho neznáš? Tyto dvě firmy toto zažité klišé obrátily vzhůru nohama a naučili lidi důvěřovat v jeden druhému.

 

 

Manage Your Day-to-Day

V dnešním světě, kdy jsme schopni vše nechat ležet už při pípnutí jediného oznámení ze sociální sítě, je stále obtížnější kreativně a nerušeně přemýšlet. Jen tak vypnout a soustředit se na jednu věc se stává luxusem. Multitasking je v kurzu, ale může být i na škodu.

foto: amazon.com

V této knize Glei se svým týmem poukazuje na to, že tou nejdůležitější vlastností kreativního člověka je dnes udržení pozornosti. Jestli patříš mezi lidi, kteří si myslí, že svou kreativitu den co den promrhají scrollováním, je to kniha pro tebe. Díky této knize můžeš zpět získat svůj „focus.“

 

 

 

The Attention Merchants (Obchodníci s pozorností)  

Právník, aktivista a publicista Tim Wu, který se v roce 2003 proslavil vynálezem pojmu „síťová neutralita“, ukazuje, že se o naši pozornost bojuje už několik generací. Prostředky jsou přitom různé, strategie stejná. Na trhu s lidskou pozorností jsou dvě cesty k úspěchu.

foto: amazon.com

Buď nabídnete něco nápaditějšího než konkurence, nebo podniknete vpád do určitého kousku bdělého života, který dosud zůstal bez povšimnutí. Například umístíte reklamní plochy do škol. V praxi tak dostanou školy peníze na topení a inzerenti publikum. Win-win. Jen trochu děsivé, když stejně jako Wu věříte, že by měly existovat místa a situace, které by byly před dolováním pozornosti ochráněny.

 

 

The new brain

„S tolika novými zařízeními musí existovat i zásadní vliv na mozky dnešní civilizace, ne?“,  zněla odpověď Dr. Restaka na otázku: „Proč se vzestupem technologií došlo i k nárůstu jevů, jako je porucha pozornosti?“

foto: pinterest.com

 

Jak náš mozek reaguje na pohled do obrazovek trvající o několik hodin více, než tomu bylo v minulosti? Máme tendenci přemýšlet jen velmi málo o tom, jak zářící obrazovka ovlivňuje náš mozek a oči?

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]