0

sdílení

5 kaváren, kde se střetávají dva odlišné světy

/ 2. března 2017 / Z Česka

zdroj: FB SIMPatická kaviareň/tripadviasor mug up restaurant

Ještě v roce 2000 bys napočítal počet chráněných kaváren a dílen u nás na prstech jedné ruky. Od té doby uplynul nějaký čas a aktuálně na území České republiky je kolem 20 tréninkových kaváren. Jejich smyslem je vnést radost do života znevýhodněným občanům, ať už mentálně nebo fyzicky postižených. Pomoci jim se začlenit alespoň částečně do pracovního života a umožnit tak kontakt se zbytkem světa. 

 

Kavárna je jednoduše řečeno veřejně otevřené místo, kde během dne proudí desítky lidí. Tím se tyto podniky stávají přirozeným mostem mezi lidmi s a bez postižení – integračním prostředím. Vydejme se společně podívat do několika chráněných kaváren v naší republice.

SIMPatická kavárna

simpatickaFoto: archív Simpatické kavárny

Proč je v názvu kavárny měkké i místo tvrdého y? S znamená smysl, I vyjadřuje integraci, M je motivace a P pak podpora. Smyslem kavárny, která je situována na pražské Malé straně, je pomoc mentálně postiženým. Mají možnost si tak zkusit být kavárníkem. Hosté jsou zde také v roli žáků. Ti se naopak snaží překonat hendikep jejich obsluhy, pochopit a nevyjadřovat vnitřní soucit.

Přijď ochutnat výborné menu a podpořit dobrou věc. Kavárna se navíc umí “přemístit”. Jejich dobroty totiž potkáš na vernisážích, konferencích a trzích. Objednat si je můžeš i na vlastní svatbu.

CaféPráh

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFoto: archív CaféPráh

Ani Brno nezůstává pozadu s myšlenkou tréninkových kaváren pro lidi s duševním onemocněním. Výuka je zde vedena s cílem motivovat postižené, aby se vrátili do běžného zaměstnání nebo školy. Probíhá zde nácvik na postupné zvládání vyšší pracovní zátěže, která bude srovnatelná s podmínkami našich zaměstnání.

Trénink do běžného pracovního života není jediným ozvláštněním CaféPráh. Ve vyhrazených prostorách jsou pořádána autorská čtení, vernisáže, koncerty, firemní akce. Nezapomeň si při návštěvě prohlédnout i výrobky z chráněných dílen. Co se ti zalíbí, si zde můžeš rovnou i zakoupit.

TA Kavárna

takavarnaFoto: archív kavárny Takavarna

Jedličkův ústav v Praze je známá škola pro hendikepované děti, která je uceleným léčebným systémem a rehabilitacemi připravuje na návrat do všedního života. Málo kdo z širší veřejnosti má ale ponětí, že v prostorách Jedličkova ústavu sídlí i další z českých tréninkových kaváren. Otevřeno je zde každý všední den. Pojď se podívat a podpořit.

Pierot Café

pierotFoto: archív PierotCafé

Výborná čokoláda k zákusku v uklidňující tiché atmosféře? Tak to je prostředí kavárny Pierot Café, která je chráněnou pracovní dílnou Plzeňské unie neslyšících.

Kavárna drží prvenství v České republice mezi podobným typem podniků. Jenom na tomto tichém místě máte příležitost se od obsluhy učit základy českého znakového jazyka. Na stěnách visí interaktivní obrazovky, na nichž si příslušný znak dohledáš.

Kačaba

dilny2Foto: archív Kačaba

V Plzni zůstaneme i s poslední kavárnou, která pomáhá znevýhodněným spoluobčanům. Café Restaurant Kačaba byla otevřena v roce 2005 a nyní zde pracuje na 30 lidí se zdravotním hendikepem.

Výběr z menu v příjemném prostředí restaurace, která je připravena pohostit i nejmladší zákazníky, je veliký. Pochutnáš si tak na snídani, ale i lehkém obědě nebo večeři. Nechybí minutky z regionálních potravin. Posedět můžeš ale i jen nad hrnkem kvalitní kávy Vergnano s některým domácím moučníkem. Večery jsou věnovány kulturním akcím, vernisážím a koncertům.

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]