0

sdílení

5 českých IQ parků, kde se pobaví malý jako velký

/ 20. února 2017 / Z Česka

zdroj: Zdroj: archív Techmania

“Škola hrou.” Výrok, který hlásal a propagoval už Jan Amos Komenský, učitel českého národa. V současné době celá řada základních škol rozjíždí nebo už běží pod programy, které si kladou za cíl vyučovat dnešní děti zábavnou formou. Nejsou to ale pouze státní školy, kdo mění přístup ke vzdělávání se.

 

Pokrok jde s dobou, i muzea, výstavy nebo jiné vzdělávací instituty pro veřejnost vymýšlí, jak zaujmout a přilákat dnešního návštěvníka. Jak nabídnout malému i velkému zájemci poznání zábavnou formou. Pojďme se společně vydat do největších science a IQ parků v České republice. Navštivme Brno, Liberec, Ostravu, Olomouc nebo Plzeň z jiné stránky pohledu.

IQPark Liberec

parky1Foto: archív IQPark Liberec

 

Začneme na severu Čech v rozsáhlém komplexu Centra Babylonu Liberec. Zde bys mohl strávit  víkend, možná i déle, a nenavštívíš všechny atrakce. My ale vynecháme lunapark s aquaparkem a zveme tě do zábavně naučného centra IQPark, které bylo vůbec prvním svého typu v České republice.

Na ploše čtyř podlaží se nachází více než 200 interaktivních exponátu, které osvětlují nejen fyzikální a chemické jevy pro malé i velké návštěvníky science muzea. Navíc vedení IQParku připravuje a navrhuje stále nové expozice, jako například nový workshop Laboratorní orchestr či tematický víkend s roboShow.

Mezi nejzajímavější a diváky nejnavštěvovanější exponáty patří zrcadlové bludiště, vodní rotující tunel, Fakírovo lože nebo bublinárium. Nezapomeň si prozkoumat vlastní tělo termokamerou či zkusit předpovědět počasí. Není to tak jednoduché, jak se z televize zdá.

VIDA!

Chceš si každý exponát doslova ošahat? “Vida, to jsem nevěděl.” Tak přesně o tomto je science muzeu ve druhém největším městě naší republiky. Zábavní park pro děti i dospělé na rozloze přes 4600 m2 nabízí přes 170 exponátu a stále přibývají nové.

Kromě stávající celoroční nabídky včetně dětského science parku pro nejmenší (pro děti do 6 let) se zde pořádají příležitostní výstavy a expozice. Jednou z nich je například běžící expozice Klamárium. Až do května si můžeš nechat doslova ošálit své smysly. Mizící věci, které jsi před chvíli měl před očima. Kulička kutálející se do kopce. To je jen zlomek toho, co pro tebe připravil Psychologický ústav AV ČR, v.v.i.

parky2Foto: archív VIDA!

Pevnost poznání

Věda v pevnosti, Živá voda, Rozum v hrsti, Světlo a tma. To jsou čtyři stálé expozice v olomouckém vědomostním parku, který se pyšní mimo jiné i interiérovým zasazením do historické budovy dělostřeleckého skladu.

Muzeum ve skladu z dob Marie Terezie se od roku 2015 probouzí v interaktivní muzeum vědy, které je sice menší než předchozí zmiňované. Ale za to tě zde provedou akční animátoři v dobových kostýmech. Pokud máš rád i putování vesmírem, nech se v digitálním planetáriu do něj “vystřelit”.

parky3Foto: archív Pevnosti poznání

Svět techniky v Ostravě

Ostrava je mnohdy označována za šedé a ponuré město. Přesto stojí za to se vydat do zdejšího parku plného poznání – do světa malé a velké techniky.

Malý svět techniky tě v Dolních Vítkovicích provede tajemstvím technických vynálezů od parního stroje až po novodobou techniku. Nahlédneš pod pokličku celé řadě vynálezů, které ovlivnily vývoj průmyslu a pokroku na našem území. Ve velkém světě techniky na tebe čekají interaktivní výstavy včetně dětského světa, světa civilizace a mnohého dalšího.

Baví tě vědecká show? Pak nesmíš minout pravidelně pořádaná Science show na různá témata. Divadlo vědy se nachází ve třetím patře muzea, kde probíhají všechny populárně naučná show a praktické workshopy.

parky4Foto: archív Svět techniky v Ostravě

Techmania Science Center

Své putování po parcích České republiky zakončíme v Čechách ve městě Plzeň. Dílny, 3D planetárium jedinečné svého druhu u nás, interaktivní expozice, laboratoře, 3D kino a mnoho dalšího čeká za branami plzeňské Techmanie.

Expozic je připraveno hned 12 a jejich názvy nenechají nikoho na pochybu, že i fyzika může být úžasně dobrodružná. Budoucnost na talíři, MáToHáček (svět hlavolamů), Mathatlon, Chemistři či Entropa (plastika z rukou výtvarníka Davida Černého) je jen malá ochutnávka toho, na co se zde můžeš těšit.

 

Expozice MáToHáčekFoto: archív Techmania

Zdroje:

http://techmania.cz

http://www.stcostrava.cz

http://www.pevnostpoznani.cz

https://vida.cz

https://www.centrumbabylon.cz

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]