0

sdílení

4 výmluvy, které ti brání opustit komfortní zónu

Henrieta Balázsová / 16. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Mnoho lidí považuje za jednodušší spokojit se s tím, co mají, než aby bojovali za něco lepšího. Mnozí také raději setrvají v i když možná méně šťastném, ale zaběhnutém způsobu života, než by měli podstoupit změnu. Na chvíli to sice může být komfortní, ale smutnou pravdou je, že většina našich největších zklamání vyplývá z rozhodnutí, ve kterých jsme se řídili strachem a ne tím, co jsme ve skutečnosti chtěli. Může za to pohodlí, které nám poskytuje zrádná komfortní zóna. Skutečné štěstí se však skrývá za jejími hranicemi. Abys ho našel, musíš přestat používat tyto čtyři výmluvy.

 

Výmluva # 1: Trápí mě strach, který jiní lidé nemají.

Strach z něčeho nového je přirozený a má ho opravdu úplně každý. A pokud někdo tvrdí, že ho nemá, dokáže ho jen dokonale zakrývat.

Překonat ti ho však může pomoci nadšení, kterým se dokážeš zapálit pro novou věc. Každou překážku ber jako novou výzvu, která tě opět může posílit.

Mnoho lidí si také myslí, že sebedůvěra je nějakou magickou vlastností, kterou člověk buď má, nebo nemá. Všichni však začínali od nuly. I ti nejvíce sebevědomí lidé. Odvahu jim dodaly právě nabyté úspěchy a zkušenosti. Museli však udělat první krok – opustit svou komfortní zónu.

Výmluva # 2: Kdybych neměl strach, mohl bych dělat, co bych chtěl.

I tato výmluva je lží. Pravda je totiž taková, že udělat to, co chceš, můžeš i se strachem. Ten by ti nikdy neměl bránit přijmout odvážná rozhodnutí, která ti do života přinesou něco, co opravdu stojí za to. Existuje jediná cesta, jak strach překonat – přímá.

Někdy je nejlepší situaci příliš neanalyzovat a „skočit“, a to přímo do ohniska svého největšího strachu. Čekání v tobě jen bude násobit strach a negativní myšlenky. Připusť si, že strach zde bude vždy a pokud by ses jím měl nechat odstrašit, ze své komfortní zóny nevystoupíš nikdy.

pexels-photo-60323

Výmluva # 3: Bojím se selhání a potřeboval bych více sebedůvěry.

Vše je jen o tvém postoji. Je jen na tobě, jak danou situaci vyhodnotíš. Pokud jsi například dostal v práci výpověď, můžeš to brát buď jako pohromu, nebo jako skvělou příležitost najít si nějaké nové zaměstnání. Nebo vztahy – rozchod příjemný určitě není, ale také ho můžeš brát buď jako selhání, nebo jako příležitost najít tu pravou lásku.

Neboj se selhání nevyčítej si, pokud ti něco nevyjde. Nejdůležitější je pocit, že jsi pro to udělal všechno a nejlépe, jak si uměl. Důvěřuj si a důvěřuj tomu, že si prostě zasloužíš, aby se ti děly dobré věci.

Výmluva # 4: Příště to už určitě udělám.

Určitě jsi už zažil situaci, kdy jsi byl velmi blízko k tomu, abys svou komfortní zónu opustil. Stál jsi už tak blízko, přímo na okraji, jednou nohou už v cíli … No a v tom jsi couvl s tím, že ještě nejsi úplně připraven. Možná zítra, za týden či měsíc … Nebo nikdy.

Musíš se naučit vyslat svému mozku signál, že i když je svět nebezpečným místem, ty máš dostatek odvahy postavit se svému strachu tváří v tvář. Opakem je uvěřit tomu, že jsi slabý a svět je mocnější silou, než tvá vlastní vůle. Tento způsob přemýšlení tě však bude držet sevřeného v komfortní zóně navždy.

Při opouštění své komfortní zóny nepracuješ jen na své sebekázni, ale i na zvyšování svého sebevědomí a odvahy. Nemluvě o radosti ze života, kterou pocítíš, pokud se ti podaří překonat svůj strach a jít si za tím, co ti za to skutečně stojí.

Zdroj: lifehack.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]