0

sdílení

4 minimalistické výzvy, které zjednoduší tvůj život

Henrieta Balázsová / 13. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: slate.com

Výzva č. 1: 100 věcí

To, o čem je první výzva, ti možná naznačil už její samotný název. Její podstatou je celý svůj majetek zredukovat jen na 100 věcí. Počítá se přitom úplně všechno, hodnotu 1 má  tvůj byt i tvůj diář.

Průkopníkem této myšlenky je přímo odborník na minimalismus Dave Bruno, který o výzvě „100 věcí“ vydal i knihu. Popisuje v ní, proč se pro takový rázný krok rozhodl. Jako hlavní důvod udává to, že až méně věcí mu umožnilo vést zcela plnohodnotný život. Je přesvědčen o tom, že člověk, který vlastní méně věcí, je nucen soustředit se pouze na to, co je v životě skutečně důležité.

Je však třeba říci, že pokud kouzlo minimalismu zatím jen objevuješ a jsi v něm začátečníkem, začít takovým velkým krokem pro tebe může být skličující a demotivující. Pokud tě však výzva přesto oslovila, zkus začít v menším, zredukuj své věci nejprve například na 200 položek a po nějakém čase jejich nezbytnost ve svém životě přehodnoť.

Ještě více „light“ verzí této výzvy je jednoduchý počin, který zvládne opravdu každý: ukliď si svou domácnost a vyhoď z ní opravdu všechno, co jsi déle než 1 rok nepoužil.

Výzva č. 2: Projekt 333

Projekt 333 má ve tvém životě sehrát podobnou roli jako výzva „100 věcí“, ale netýká se celého tvého majetku, ale výhradně jen oblečení. Pravidla jsou následující: ve svém šatníku necháš jen 33 věcí, které nosíš opravdu nejčastěji, a se kterými si vystačíš. Ty obměníš každé 3 měsíce, podle ročního období. Velkou výhodou Projektu 333 je to, že do počtu 33 se počítají pouze věci jako například trička, košile, kalhoty, pulovry a podobně. Ponožky, spodní prádlo, oblečení na spaní a věci na cvičení se do konečného počtu nezapočítávají.

Cílem této výzvy je vytvoření tzv. kapsulový šatníku, který využívají i někteří úspěšní lidé (proslavil ho například Steve Jobs, v současnosti ho reprezentuje například Mark Zuckerberg). Šatník těchto lidí se skládá z jednoduchých, většinou jednobarevných, základních kusů oblečení. Tímto krokem se tak zbavíš mnohdy zdlouhavého a otravného přemýšlení, co na sebe.

Přijmout rozhodnutí uplatnit Projekt 333 ve svém životě není jednoduché, ale jedno je jisté – lidé, kteří to zkusili, si tento styl nemohou vynachválit a ke svému původnímu šatníku by se už nevrátili.

Zdroj: thestyledivision.com

Výzva č. 3: Spartan décor

Spartan décor je označení směru interiérového designu, který je opravdu, jak naznačuje samotný název, „sparťanský“. Zařízení bytů či domů v tomto stylu je sice velmi strohé, ale zároveň může být i velmi stylové.

Nejčastěji používanými prvky při zařizování domácností v designu Spartan décor jsou například beton, dřevo či měděné předměty. Na internetu najdeš řadu inspirací a také DIY postupů, pomocí kterých si tyto stylové a zároveň užitečné doplňky můžeš vytvořit i sám.

Zdroj: inmyinterior.com

Výzva č. 4: Tiny house

Pokud se chceš do minimalistického životního stylu opravdu ponořit, můžeš se stát přívržencem tzv. „tiny house“ revoluce. Její příslušníci pojali koupi vlastní nemovitosti tak trochu jinak, než je zvykem u nás. Označení „tiny house“ totiž představuje dům vytvořený většinou buď ze dřeva nebo předěláním přepravního kontejneru, který zabírá jen velmi malou plochu a zároveň je opravdu ekologickým řešením vlastního bydlení.

Rozloha těchto domů je sice obvykle velmi malá, ale jejich vlastníci (kterých je stále více) se shodují v tom, že ekologické a ekonomické výhody těchto domků jedinou nevýhodu, kterou je menší rozloha, zdaleka převyšují.

Výhodou těchto domů je mimo jiné i to, že většina z nich je na kolech, majitelé je tedy snadno mohou připevnit za své auto a cestovat s nimi kamkoli po světě.

Zdroj: countryliving.com
Zdroj: lifeadvancer.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]