0

sdílení

3 časem ověřené tipy na zvýšení produktivity, které tě nikdy nezklamou

Henrieta Balázsová / 25. února 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Produktivita a její zvýšení je velmi často diskutovaným tématem, u kterého je již relativně těžké přinést něco nového. Tyto tři tipy na její zvýšení jsou něčím, o čem se sice možná mluví často, ale zato jsou ověřené časem. 

 

Únava z mnoha rozhodnutí

Proč mnoho úspěšných lidí nosí každý den to samé? Proč více lidé svěřují některé běžné činnosti (například nákupy) svým asistentům? Z jednoduchého důvodu – aby neztráceli energii na zbytečná rozhodnutí.

Tvá kapacita rozhodovat se je totiž každý den přesně limitovaná. Pokud již ráno přemýšlíš nad tím, co na sebe a následně v obchodě nad tím, co koupit, resp. uvařit na oběd, značná část z této „rezervy“ se vyplýtvá na relativně nedůležitá rozhodnutí.

Předejít tomu můžeš tím, že předem eliminuješ věci, o kterých víš, že ti zabírají hodně času. Pokud ti dělá problém ranní výběr oblečení, promysli si, co na sebe několik dní předem, nebo vyzkoušej tzv. kapslový šatník po vzoru Steva Jobse či Marka Zuckerberga. Takto si můžeš vše zjednodušit a zůstane ti podstatně více energie na důležitější pracovní rozhodnutí.

Zdroj: pexels.com

Šedá zóna

Všechno se ve světě vyskytuje v protikladech: den / noc, tma / světlo, láska / nenávist … A také soustředění a nesoustředění.

Pokud v životě chceš něčeho dosáhnout, musíš se na to zaměřit. Lidé si však myslí, že pokud se 12 hodin denně budou na něco soustředit (bez odpočinku), dosáhnou toho rychleji. Opak je však pravdou, pokud chceš dosáhnout 100% soustředění, musíš ho „protkávat“ chvílemi nesoustředění, tedy přestávkami na jiné činnosti.

Tony Schwartz v jedné ze svých knih říká, že pokud pracuješ 12 hodin bez přestávky, nacházíš se v tzv. šedé zóně. Ta je neproduktivním stavem tvé mysli, kdy se ani naplno nesoustředíš, ale ani neodpočíváš – jsi tedy v jakémsi „mezistadiu“.

Doporučuje se proto rozdělit si práci do jednotlivých bloků, které budou oddělené nějakými nepracovními činnostmi – například procházkou, poslechem hudby nebo prací nerušeným obědem.

Žádný prázdný prostor

Způsobem, který tě nikdy nezklame, je i přesné naplánování celého dne. Ideální je podrobnému plánu se věnovat až ráno, když už budeš mít co nejpřesnější vizi o tom, jak bude vypadat tvůj den.

Při plánování je důležité na nic nezapomenout a vše si rozvrhnout s opravdu velkou přesností. Prázdný prostor nebo příliš velké časové rezervy ti totiž dávají prostor jen na prokrastinaci. Počítej tedy opravdu se vším – s prací, s časem potřebným na přesouvání se, s jídlem či s pauzami na odpočinek.

Zdroj: lifehack.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]