0

sdílení

25 nejbohatších, nejzdravějších, nejšťastnějších a nejvyspělejších zemí světa

Simona Hanzelová / 9. listopadu 2016 / Zajímavosti

Podívej se, ve kterých zemích se lidem žije nejlépe. U nás se ještě musíme snažit, protože Česká republika se do tohoto žebříčku zatím neprobojovala.

 

Legatum Institute, výzkumný ústav v Londýně, zveřejnil svůj každoroční Index Prosperity – obrovský průzkum nejvíce prosperujících zemí světa. Důležitým faktorem, ze kterého při vytvoření žebříčku vycházeli, však nebylo pouze bohatství země, ale i počet lidí pracujících na plný úvazek, hrubý domácí produkt v přepočtu na jednoho obyvatele nebo počet zabezpečených internetových serverů.

Kvalita života v jednotlivých zemích byla hodnocena na základě těchto ukazatelů: ekonomická kvalita, podnikatelské prostředí, vláda, školství, zdravotnictví, bezpečnost, osobní svoboda, sociální kapitál a životní prostředí.

Průzkum si vzal na mušku 149 zemí světa, které měly nejdostupnější údaje. Přestože v posledních 7 letech bylo nejvíce prosperující zemí Norsko, letos se karty trochu zamíchaly. Přečti si, jak to tedy dopadlo:

25. Portugalsko: Portugalsko nejvíce skórovalo zejména v kategorii osobní svoboda, kde obsadilo desátou příčku.

portugal

24. Malta: Tento malý ostrovní národ v Středoevropském moři si nejlépe počínal pokud šlo o sociální kapitál. Skončili na osmém místě.

malta

23. Hong Kong: Přestože OSN neuznala Hong Kong jako nezávislou zemi, do průzkumu ho zařadili. Bodoval zejména v kategorii podnikatelské prostředí.

hong

22. Japonsko: Země vycházejícího slunce bojuje s ekonomickou stagnací, ale i tak patří mezi nejvíce prosperující země světa. Japonci si nejlépe vedli v kategoriích bezpečnost a zdravotnictví.

japan

21. Španělsko: Politické problémy sice v posledních letech vrhly na Španělsko špatné světlo, ale díky dobrému umístění v kategorii životní prostředí a bezpečnost si vybojovalo své místo na této příčce.

spain

20. Slovinsko: I Slovinci se dostali mezi nejrozvinutější národy světa. V kategorii životní prostředí se dokonce stali absolutní jedničkou.

slovinsko

19. Singapur: Toto důležité finanční centrum se stalo jedničkou pokud jde o bezpečnost. Dobře si vedlo i v kategorii zdravotnictví, kde se umístilo na druhé příčce.

singapur

18. Francie: Do tohoto žebříčku se dostali i Francouzi, kterým se nejlépe dařilo v kategorii životní prostředí, kde skončili čtvrtí.

france

17. Spojené státy americké: Američané si v tomto žebříčku oproti minulému roku, kdy skončili na jedenáctém místě, trochu pohoršili. Že by za to mohly blížící se prezidentské volby? Každopádně, USA je absolutní jedničkou pokud jde o podnikatelské prostředí.

usa

16. Belgie: Ačkoliv se Belgie v poslední době stala známá jako domov mnoha teroristických útočníků, do tohoto žebříčku se dostala. V kategorii osobní svoboda a školství se dokonce dostala do top desítky.

belgium

15. Rakousko: Do ​​žebříčku se dostali i naši sousedé, vynikali zejména v bezpečnosti, kde obsadili deváté místo.

austria

14. Island: I když má tento ostrovní stát jen kolem 300 000 obyvatel, pokud jde o životní standard, Islanďané si vedou poměrně dobře, a to hlavně v otázce bezpečnosti, osobní svobody a sociálního kapitálu.

island

13. Irsko: Zelený ostrov nejvíce skóroval v osobní svobodě, kde skončil pátý, a také ve školství, kde se umístil na sedmém místě.

irsko

12. Lucembursko: Podle průzkumu se nejmenší země Beneluxu nejlépe umístila v oblasti osobní svobody a zdravotnictví.

lux

11. Německo: Němci si výborně vedli ve všech kategoriích, ale nejlepší hodnocení získali za ekonomickou kvalitu.

11-germany-the-eurozóně-economic-powerhouse-finished-in-the-top-10-for-all-but-three-of-the-prosperity-indexs-Kategorií-its-best-ranking-was-for- economic-quality-where-it-came-in-5th

10. Velká Británie: Britové si oproti loňskému roku značně polepšili a z patnácté příčky se dostali na desátou, zejména díky dobrému hodnocení v kategorii podnikatelské prostředí.

10-united-kingdom-Despite-brexit-britain-has-jumped-in-this-years-prosperity-index-climbing-from-15th-Britains-best-was-for-business-environment-where-it-was- 5th

9. Dánsko: Skandinávie je vysokou kvalitou života už známá. Dánsko se sice z tohoto regionu umístilo na nejhorší příčce, ale může se pochlubit tím, že patří mezi pět nejbezpečnějších zemí světa.

9-denmark-scandinavia-has-famously-high-standards-of-living-and-coming-in-in-9th-place-denmark-is-actually-the-least-Prosperous-nation-in-the-region- its-top-score-was-5th-for-safety-and-security

8. Švédsko: Švédové se umístili na třetím místě v ekonomické kvalitě, ale v celkovém hodnocení se ve srovnání s rokem 2015 propadli o tři příčky.

8-sweden-just-above-its-neighbour-denmark-sweden-ranked-3rd-in-the-economic-quality-sub-index-and-5th-for-governance-but-still-fell-to-8th- overall-from-5th-in-2015

7. Nizozemsko: Nizozemci dosáhli svého nejlepšího výsledku zejména ve vzdělávání a v ekonomické kvalitě.

7-netherlands-Punching-well-above-its-weight-the-netherlands-Ranks-2nd-in-both-education-and-economic-quality-and-in-the-top-5-of-two-other- sub-indexes

6. Austrálie: Ani protinožci, známí svým uvolněným životním stylem a slunečným počasím, se nemají za co stydět. Není divu, že v kategorii sociální kapitál skončili druzí.

6-australia-famous-for-its-laid-back-lifestyle-and-good-weather-it-is-no-wonder-australia-came-second-overall-in-the-social-capital-sub-index- helping-it-climb-one-place-overall-from-7th-in-2015

5. Kanada: O Kanadě už všichni víme, že patří mezi země s nejvyšší životní úrovní. Dařilo se jim hlavně v kategorii osobní svoboda, kde skončili ze všech zemí jako druzí.

5-canada-americas-neighbour-to-the-north-is-substantially-moře-Prosperous-according-to-the-legatum-institute-finishing-3rd-for-social-capital-and-business-environment-and- 2nd-for-personal-freedom

4. Švýcarsko: Švýcaři se tak, jako i po minulé roky, dostali mezi první příčky. Čtvrté místo si zasloužili zejména díky špičkové úrovni školství a zdravotní péče.

4-switzerland-switzerland-frequently-features-at-the-top-of-lists-like-the-prosperity-index-thanks-to-fantastic-education-1st-overall-and-great-healthcare-it-was- 3rd-in-the-health-sub-index

3. Finsko: Podle tohoto průzkumu mají Finové bezkonkurenčně nejlepší vládu na světě, a i proto si v tomto žebříčku zasloužili třetí místo.

finland

2. Norsko: Sice přišli po sedmi letech o své prvenství, ale ani druhé místo není špatné. Podle průzkumu mají třetí nejlepší vládu světa.

norwaz

1. Nový Zéland: Tento ostrovní stát není jen jednou z turisticky nejatraktivnějších destinací, ale i nejúspěšnější zemí světa. Prvenství si Nový Zéland zasloužil oprávněně – nejvíce bodoval v kategoriích sociální kapitál, ekonomická kvalita, podnikatelské prostředí a vláda.

new-zealand
zdroj článku a fotografií:  uk.businessinsider.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]