0

sdílení

20 nejbohatších lidí planety

Simona Hanzelová / 11. března 2017 / Business

zdroj: Susan Walsh/AP Photo/Steve Jennings/Getty

Těchto dvacet pohádkově bohatých lidí ovládá obrovskou část světové ekonomiky. Víš, kteří to jsou?

 

19. a 20. John a Jacqueline Mars

zdroj: John Stillwell – WPA Pool / Getty Images

Odhadovaný majetek: 32,4 miliard dolarů (každý)

Věk: 77 a 81 let

Země: USA

Zdroj majetku: dědictví, Mars Inc.

Sourozenci Jacqueline a John Mars zdědili podíl v kultovní společnosti na výrobu cukrovinek Mars Inc. poté, co v roce 1999 zemřel jejich otec. Sourozenci spolu založili i nadaci Mars Foundation, která podporuje zejména vzdělávací, environmentální a zdravotnické projekty. V březnu 2015 získal John Mars titul čestného rytíře od britské královny Alžběty II.

18. Alice Walton

zdroj: D Dipasupil / Getty Images

Odhadovaný majetek: 34 miliard dolarů

Věk: 67 let

Země: USA

Zdroj majetku: dědictví, Walmart

Dcera zakladatele Walmartu, Sama Waltona, je díky svému velkému podílu ve společnosti nejbohatší ženou světa, a to i přesto, že se na rozdíl od jejích bratrů ve společnosti příliš neangažuje. Namísto trávení času ve Walmartu se však věnuje umění. Vlastní úchvatnou sbírku děl Andyho Warhola, Normana Rockwella a Georgia O’Keeffe. V roce 2011 dokonce v Arkansasu otevřela Crystal Bridges Museum, ve kterém mohou návštevníci obdivovat mnohé z jejích obrazů.

17. Jim Walton

zdroj: wegointer.com

Odhadovaný majetek: 35,1 miliard dolarů

Věk: 68 let

Země: USA

Zdroj majetku: dědictví, Walmart

Jim Walton je předseda a CEO regionální komunitní banky Arvest Bank Group. Také je ředitelem holdingové společnosti Walton Enterprises a předsedou mediální společnosti Community Publishers. Po smrti bratra Johna v roce 2005 se stal i ředitelem Walmartu. Aktivně se věnuje filantropii a prostřednictvím Walton Family Foundation již daroval miliony dolarů na dobročinné účely.

16. Rob Walton

zdroj: images.successstory.com

Odhadovaný majetek: 35,4 miliard dolarů

Věk:  72 let

Země: USA

Zdroj majetku: dědictví, Walmart

Samuel Robson „Rob“ Walton je nejstarší syn zakladatele Walmartu, Sama Waltona. Pro Walmart začal pracovat již v roce 1969. V červnu 2015 se po třiadvaceti letech vzdal pozice předsedy společnosti a přenechal ji svému synovci. Tak jako jeho sourozenci se i Rob aktivně věnuje charitě.

15. Jack Ma

zdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Odhadovaný majetek: 35,7 miliard dolarů

Věk:  52 let

Země:  Čína

Zdroj majetku:  Alibaba

Jack Ma založil svou společnost Alibaba v roce 1991. V současnosti je z něj nejbohatší člověk Číny. Jeho bohatství stále roste a jen v uplynulém roce se zvýšilo o 8,4 miliard dolarů.

14. Liliane Bettencourt

zdroj: Pascal Le Segretain / Getty Images

Odhadovaný majetek: 36,8 miliard dolarů

Věk:  94 let

Země:  Francie

Zdroj majetku:  dědictví, L’Oreal Group

I když dědička L’Oreal Group již neřídí obchodní operace společnosti, přesto její majetek nadále roste a známá firma prosperuje. Je milovnicí umění – vlastní například díla od Picassa či Muncha.

13. Bernard Arnault

zdroj: Wikimedia Commons

Odhadovaný majetek:  40 miliard dolarů

Věk:  67 let

Země:  Francie

Zdroj majetku:  dědictví, LVMH

Arnault, který začínal v 80. letech jako stavební inženýr, později převzal kontrolu nad rodinným podnikem. Dnes pod společnost LVMH spadá 70 luxusních značek jako například Louis Vuitton, Dior či Henessy. Arnaultovo bohatství v minulém roce narostlo o 6,8 miliard dolarů.

12. Sergey Brin

zdroj: Steve Jennings / Getty Images

Odhadovaný majetek:  41,6 miliard dolarů

Věk:  43 let

Země:  USA

Zdroj majetku: Google

Sergey Brin jako malý kluk emigroval z Moskvy do USA, kde v roce 1995 během doktorandských studií na Stanfordu potkal Larryho Page. O tři roky později spolu založili Google, jednu z nejvlivnějších společností na světě.

11. Larry Page

zdroj článku: droid-life.com

Odhadovaný majetek:  42,5 miliard dolarů

Věk:  43 let

Země:  USA

Zdroj majetku: Google

Jako doktorand na Stanfordu se Page v roce 1988 spojil se spolužákem Sergeyem Brinem a vytvořili internetový vyhledávač BackRub. Celý projekt se nakonec transformoval do společnosti Google.

10. Ingvar Kamprad

zdroj: Heribert Proepper / AP

Odhadovaný majetek:  43 miliard dolarů

Věk:  90 let

Země:  Švédsko

Zdroj majetku:  Ikea

Ingvaru Kampradovi bylo pouze 17 let, když založil společnost IKEA, která je v současnosti největším prodejcem nábytku na světě. Kamprad je známý i svou skromností – létá ekonomickou třídou, přebývá v levných hotelích a již dvě desetiletí jezdí na stejném Volvu.

9. Larry Ellison

zdroj: thenypost.files.wordpress.com

Odhadovaný majetek:  45,3 miliard dolarů

Věk:  72 let

Země: USA

Zdroj majetku: Oracle

Larry Ellison se v roce 1977 spojil se dvěma kolegy z elektronické společnosti, aby založili vlastní programovací firmu, která později dostala za úkol vytvořit mezinárodní databázový systém pro CIA v rámci projektu Oracle. Celý projekt následně přerostl do dnešní Oracle Group. V roce 2014 Ellison odstoupil jako CEO a vzal roli technologického ředitele.

7. David Koch

zdroj: ninisasa.com

Odhadovaný majetek:  47,9 miliard dolarů

Věk:  76 let

Země: USA

Zdroj majetku:  dědictví, Koch industries

David Koch vede spolu se svým bratrem Charlesem společnost Koch Industries, která vyrábí vše od hnojiv až po asfalt a bionaftu. David v roce 1991 přežil leteckou havárii a překonal také rakovinu prostaty. Je jedním z nejštědřejších dárců na výzkum rakoviny.

7. Charles Koch

zdroj: YouTube / CBS This Morning

Odhadovaný majetek:  47,9 miliard dolarů

Věk:  81 let

Země: USA

Zdroj majetku:  dědictví, Koch industries

Charles Koch je předseda a CEO konglomerátu Koch Industries, druhé největší soukromé společnosti v USA. Společnost zaměstnává až 100 000 lidí.

6. Carlos Slim Helú

zdroj: Carine Lopez-Mills / AP

Odhadovaný majetek:  50,7 miliard dolarů

Věk:  77 let

Země: Mexiko

Zdroj majetku:  Grupo Carso

Nejbohatší muž v Mexiku vlastní prostřednictvím konglomerátu Grupo Carso více než 200 společností. Patří mu například i společnost Telmex, pod kterou spadá 80 % telefonních linek v Mexiku. V roce 2008 koupil za 127 milionů dolarů 6,4% podíl v The New York Times, čímž se stal největším akcionářem. Zajímá se zejména o finanční, průmyslový, telekomunikační a mediální sektor.

5. Mark Zuckerberg

zdroj: Steve Jennings / Getty

Odhadovaný majetek:  58,5 miliard dolarů

Věk:  32 let

Země: USA

Zdroj majetku:  Facebook

Zuckerberg spustil první verzi sociální sítě Facebooku ještě jako 19letý student na Harvardu v roce 2004. Následně odešel ze školy, aby se mohl naplno věnovat své společnosti. Facebook má dnes více než miliardu uživatelů denně a Zuckerberg je ve svých 32 letech nejmladším z 50 nejbohatších lidí světa.

4. Amancio Ortega

zdroj: http://fm.cnbc.com

Odhadovaný majetek:  68,5 miliard dolarů

Věk:  80 let

Země: Španělsko

Zdroj majetku:  Inditex

Ortega začínal ve věku 14 let jako poslíček pro místní obchod s oblečením. Dnes je čtvrtým nejbohatším mužem světa. Pod jeho módní monstrum Inditex patří například i značka Zara. Navzdory svému bohatství žije Ortega skromně – obědvá v jídelně spolu se svými zaměstnanci a přestože je nejbohatším člověkem v módním průmyslu, nosí pouze obyčejnou bílou košili a modré sako.

3. Jeff Bezos

zdroj: Ted S. Warren / AP

Odhadovaný majetek:  73,1 miliard dolarů

Věk:  53 let

Země:  USA

Zdroj majetku: Amazon

Bezos založil Amazon v garáži svého domu v Seattlu v roce 1994. Již tři roky nato se společnost rozrostla, a v současnosti nabízí vše od nábytku až po potraviny. Kromě Amazonu vlastní i vesmírnou společnost Blue Origin a The Washington Post.

2. Warren Buffett

zdroj: Steve Pope / Getty Images

Odhadovaný majetek:  77,2 miliard dolarů

Věk:  86 let

Země:  USA

Zdroj majetku: Berkshire Hathaway

CEO Berkshire Hathaway, Warren Buffet, začal svou fenomenální investiční kariéru již v mladém věku. Jako dítě roznášel noviny na kole, a jako 11letý koupil své první akcie. Předtím, než začal vlastní investiční společnost, pracoval jako analytik pro obchodování s cennými papíry. Warren Buffet je známý i svou skromností, zbožňuje nezdravé jídlo a kamarádí se s Billem Gatesem.

1. Bill Gates

zdroj: Susan Walsh / AP Photo

Odhadovaný majetek:  85,2 miliard dolarů

Věk:  61 let

Země:  USA

Zdroj majetku:  Microsoft

Bill Gates byl starý jen 20 let, když založil společnost Microsoft. Do roku 2000 byl ve funkci jako CEO společnosti. Přestože je stále ve správní radě společnosti, do jejího dění se už aktivně nezapojuje. Gates není jen nejbohatším mužem na světě, ale je také neuvěřitelně velkorysý. Od roku 1999 se spolu se svou manželkou věnuje nadaci Bill & Melinda Gates Foundation, která patří mezi největší charitativní organizace na světě.

zdroj článku:  it.businessinsider.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]