0

sdílení

20 dokumentů na Netflixu, které ti dají hodně

Katarína Zelinková / 12. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: Netflix/Universal Pictures Germany

Netflix své diváky rád hýčká, a proto nemá v nabídce pouze skvělé filmy a seriály, ale i zajímavé, nekonvenční nebo šokující dokumentární filmy.

 

Blackfish

Zdroj: Magnolia Pictures

Film Zachraňte Willyho nás před více než dvaceti lety chytal za srdce. Hlavní hvězdou byla kosatka Tilikum, kterou kromě světoznámého filmu proslavilo i několik incidentů s ošetřovateli. Dokument bez příkras potvrzuje, že za každou krásnou věcí je vždy nějaký druh bolesti a hranice morálky a respektu vůči zvířatům jsou dnes překračovány mílovými kroky.

The Queen of Versailles

Zdroj: Magnolia Pictures

Představ si, že máš všechno, a pak o to jednoho dne přijdeš. Takovou ránu pod pás je těžké vstřebat, a své o tom ví i Jackie Siegelová, manželka amerického multimilionáře, který v době vyvrcholení finanční krize zkrachoval. Dokument sleduje rodinu Siegelových v době jejich totálního krachu, přibližuje jejich někdy až absurdní problémy a opravdu nic nepřikrášluje.

Enron: The Smartest Guys in the Room

Zdroj: Bob Sear

Enron byla americká energetická společnost, která koncem dvacátého století zaznamenala úspěch, jaký do té doby na americkém trhu neměl obdoby. Dokument přibližuje fungování a skandály doprovázené krachem této společnosti. Režisér Alex Gibney zmapoval fascinující příběh o americkém gigantu a o tom, že šílená honba za penězi často vede až na úplné dno.

Steve Jobs: The Man in the Machine

Zdroj: Universal Pictures Germany

Steve Jobs svým nekonvenčním a inspirativním přístupem změnil myšlení milionů lidí. V roce 2011 prohrál boj se zákeřnou nemocí, ale jeho odkaz žije dál. Snímek dokumentuje jednu z nejvýznamnějších osobností 21. století a skládá Jobsovi poctu, jakou si právem zaslouží.

Super Size Me

Zdroj: Goldwyn Films

Filmař Morgan Spurlock se rozhodl zariskovat a naordinoval si McDonaldovu dietu. Během jednoho měsíce se kromě McDonaldu nesměl stravovat nikde jinde. Sice se to zdá jednoduché, Spurlock ale zariskoval více než dost, nejen se svým zdravím, ale i s psychikou. Dokument mapuje dopad stravování v rychlém občerstvení nejen na fyzickou, ale i na psychickou stránku člověka. Po shlédnutí dokumentu si určitě dvakrát rozmyslíš, kam se příště půjdeš najíst.

Grizzly Man

Zdroj: Lions Gate Films

Životopisný dokument mapuje příběh experta na medvědy Timothyho Treadwella, který pravidelně cestoval na Aljašku a studoval život medvědů Grizzly, přičemž tato majestátní a divoká zvířata byla nakonec odpovědná za tragický konec jeho života.

Man on Wire

Zdroj: Arsenal

7. srpna 1974 spáchal Philippe Petit fascinující trestný čin – ilegálně prošel po ocelovém laně mezi newyorskými dvojčaty, která v té době byla nejvyššími budovami na světě. Dokument je příběhem o muži, který díky své naivitě a vášni věřil, že nic není nemožné. A očividně měl pravdu.

Room 237

Zdroj: Rapis Eye Movies

Pokud jsi hororový nadšenec, kultovní horor Osvícení ti určitě neušel. Možná jsi ale netušil, že i v takovém díle se může skrývat množství metafor, skrytých významů a symbolů. Americký dokumentarista Rodney Ascher v dokumentu přibližuje odvážné teorie a hypotézy o tomto filmu, které znějí až znepokojivě věrohodně.

Into the Inferno

Zdroj: Netflix

Odvážný dokument o nebezpečném, ale fascinujícím světě sopek. Werner Herzog spolu s odborníkem na sopečnou činnost Clivem Oppenheirem divákům přibližuje syrové, nelítostné a zároveň neuvěřitelně uchvacující přírodní úkazy, ke kterým se běžný smrtelník jen tak snadno nedostane.

Metallica: Some Kind of Monster

Zdroj: IFC Films

Joe Berlinger a Bruce Sinofsky vytvořili sehrané režisérce duo a chtěli natočit vznik dlouho očekávaného alba St. Anger od heavy metalové legendy Metallica. Nakonec se jim podařilo natočit snímek, který je sondou do vnitřního života jednotlivých členů kapely. Dokument je označován za jeden z nejlepších rock-and-rollových dokumentů všech dob, protože otevřeně a bez příkras přibližuje temnou stránku rock-and-rollu, takovou, jaká opravdu je.

Exit through the Gift Shop

Zdroj: FilmBuff

Nekonvenční dokument je sondou do myšlení dnešních street artistů. Banksy a Tonny Guetta ukazují a vyprávějí o tom, proč právě graffiti. Už dávno to nejsou jen čmáranice na stěnách a vlakových vozech. Po boku kultovních umělců se představí i Shepard Fairey a přiblíží vznik značky Obey.

Jesus Camp

Zdroj: Magnolia Pictures

Záměrná manipulace prostřednictvím víry není nic nového. Co se však stane, když se fanatická náboženská organizace rozhodne manipulovat s dětmi? Mrazivý film zachycuje fungování a praktiky zvrácené náboženské organizace, která je ochotna svým členům dát všechno, jen ne možnost svobodné volby.

Kumaré

Zdroj: Kino Lorber

Vikram Gandhi je Američan indického původu, který chtěl původně zachytit příběhy jogínského guru. Čím více se však tímto světem zabýval, tím více si uvědomoval, že tento svět nemusí nutně stát na zázračných účincích východní filozofie. Kumaré je sice příběhem falešného guru, ale jeho poselství je pravdivější, než se zdá.

The Wolfpack

Zdroj: Sundance Film Festival

Dramatický dokument představuje bratry, kteří žijí izolováni od zbytku společnosti. Vše, co o naší společnosti vědí, se dozvěděli z filmů, které sledují téměř neustále. Jednoho dne tíha osamělosti a izolace na jednoho z bratrů dolehne natolik, že se rozhodne utéct. Ostatní bratři jsou tak nuceni vypnout televizor a také vykročit do skutečného světa.

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley ‚s Island of Dr. Moreau

Zdroj: Cine Binario

Dokument mapuje vznik snímku Ostrov doktora Moreaua, který je označován za jeden z nejhorších filmů všech dob. Snímek zachycuje znepokojivý příběh o tom, co se stane, když skvělou knižní předlohu svěříte režisérovi, který miluje jen sebe a své ego.

The Overnighters

Zdroj: Drafthouse Films

Film sleduje příběh pastora Jaya Reinkeho, který nezaměstnaným migrantům podává pomocnou ruku a každou noc je ubytovává v luteránském kostele. Zároveň se však setkává s odmítáním a předsudky ze strany ostatních věřících. Snímek na pozadí tohoto příběhu klade otázku, zda americké křesťanství není pro mnohé už jen zvykem či přetvářkou.

Rats

Zdroj: Danny Wlaker

Jak již napovídá název, film se zabývá krysami, a to téměř z každého úhlu pohledu. Zatímco v indické Bombaji se potýkají s přemnožením potkanů, v Rajasthanu zase věří, že potkani jsou reinkarnované lidské bytosti. Film se nebojí ukázat i nechutné a nepříjemné scény, takže nic pro slabší povahy.

Lost in La Mancha

Zdroj: IFC Films

Režisér Terry Gilliam chtěl natočit film Muž, který zabil Dona Quichota, ale díky neuvěřitelné souhře nešťastných náhod mu nakonec nebylo dopřáno a místo toho vznikl dokument Lost in La Mancha. Dokumentární snímek mapuje odvrácenou (někdy až tragikomickou) stránku filmařského průmyslu a odvážný, ale neúspěšný boj Terrycho Gilliama s větrnými mlýny.

Cocaine Cowboys

Zdroj: Ascort Elite

V 70. a 80. letech se střelba a vraždy staly každodenní součástí života obyvatel Miami Beach. Teror měli na svědomí pašeráci drog, přezdívaní Cocaine Cowboys. Odvážný dokument Billyho Corbena odhaluje svět pašování drog, gangů, vražd a vydírání.

Amanda Knox

Zdroj: Netflix

Rod Blackhurst natočil působivý dokument o jednom z nejvíce medializovaných případů 21.století. Film se snaží poukázat na to, co se může stát, pokud se média pokusí z kriminálního případu udělat senzaci, zatímco vyšetřovatelé nedělají svou práci tak, jak by měli.

Zdroj: bussinesinsider.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]