0

sdílení

17 neuvěřitelných náhod, které posunuly hranice pravděpodobnosti

Jozef Mikuš, vedelisteze.sk / 15. listopadu 2016 / Zajímavosti

Některé náhody se zdají být až příliš zvláštní a neuvěřitelné na to, aby byly pravdivé. Přečti si 17 příběhů o náhodách, kterým pravděpodobně ani neuvěříš.

 

1. Otcové zakladatelé Thomas Jefferson a John Adams – někdy dobří přátelé, jindy političtí rivalové – zemřeli ve stejný den.

Stalo se to 4. července 1826 na 50. výročí vyhlášení americké nezávislosti, jejíž hlavními tvůrci byli právě tito muži. Adams v ten den kolem 18. hodiny, aniž by věděl o Jeffersonově nedávné smrti, řekl: “ Thomas Jefferson bude žít.“

2. Violet Jessopová byla asi nejšťastnější žena a zároveň největší smolařka na světě.

Na lodi HMS Olympic působila jako stewardka a sestra, když se loď srazila s HMS Hawke. Tato žena byla také na lodi HMHS Britannic, když narazila na námořní minu.  Jessopová se nacházela i na slavné lodi RMS Titanic při jejím nárazu do ledovce. Jelikož Jessopová pražila všechny tři události, dostala přezdívku „slečna nepotopitelná“.

3. Rok předtím, než John Wilkes Booth zabil Abrahama Lincolna, zachránil Boothův bratr Edwin Lincolnova syna.

4. Jihoafrický astronom Danie du Toit přednášel na hodině o tom, jak může smrt zasáhnout kohokoliv a kdykoliv.

Na konci hodiny se udusil mentolovým bonbonem.

mint-deathfoto: pixabay.com

5. Jeden muž se rozhodl pomstít za smrt své sestry, která spáchala sebevraždu kvůli nešťastné lásce.

Proto na muže, který jí zlomil srdce – Harryho Zieglanda – vystřelil, a druhou kulku „věnoval“ sobě. Ziegland však přežil a jemu určená kulka skončila v blízkém stromě. O tři roky později pracoval Ziegland na vyčištění místa, kde došlo ke střelbě. K odstranění zmíněného stromu použil dynamit. Výbuch vymrštil kulku ze stromu a ta Zieglanda zabila.

6. 1. světovou válku spustil atentát na arcivévodu Františka Ferdinanda.

Poznávací značka na autě, ve kterém ho zabili, byla AIII 118. A víš, kdy skončila 1. sv. válka?Přesně 11/11/18.

7. Během 1. sv. války Britové upravili výletní loď RMS Carmania na válečné účely.

Aby se vyhnuli nepřátelským útokům, zamaskovali ji jako německou loď SMS Trafalgar. V roce 1914 potopila Carmania u pobřeží Brazílie německou loď. Byla to SMS Trafalgar, která byla zamaskována, aby vypadala jako britská Carmanai.

8. Henri Tragne z Marseille se během let 1861 – 1878 zúčastnil pěti pistolových duelů.

První čtyři vyhrál, aniž by jen jednou vystřelil – jeho soupeři zemřeli přirozenou smrtí. Během pátého duelu také nepadl ani jeden výstřel. Na zem se však před duelem zhroutil mrtvý Tragne.

9. První muž, který zemřel při stavbě Hooverovy přehrady, byl JG Tierney (20.12.1922).

Poslední muž, který při její stavbě umřel, byl Tierneyho syn Patrick. Stalo se to o pár let později, ale ve stejný den (20.12.1935).

Hoover-Dam

foto: Wikimedia Commons

10. Když se žena jménem Anne Parishová v roce 1920 procházela po pařížském knihkupectví, našla knihu Jack Frost a jiné příběhy.

Manželovi řekla, jak moc tuto knihu milovala, když byla malá. Když ji otevřeli, nastalo překvapení. Uvnitř knihy bylo napsáno: „Anne Parishová, 209 N. Weber Street, Colorado Springs“.

11. Spisovatel Mark Twain se narodil v roce 1835. V tom roce byla ze Země viditelná Halleyova kometa – fenomén, který se objeví jednou za 76 let.

V den, kdy Twain zemřel, se kometa objevila opět (1910). Možná to nezní jako velká náhoda, ale rok před smrtí tuto událost Twain předpověděl: „Přišel jsem s Halleyovou kometou v roce 1835. Za rok přijde znovu a očekávám, že s ní odejdu. Pokud se to nestane, bude to největším zklamáním mého života. „

12. Adolf Hitler se narodil 129 let po Napoleonovi Bonaparte.

Hitler přišel k moci 129 let po Napoleonovi a napadl Rusko 129 let po Napoleonově napadení. A hádejte, kdy byl poražen? Přesně 129 let po Napoleonově porážce.

13. Francouze jménem Jean Marie Dubarry popravili 13. února 1746 za vraždu jeho otce.

Přesně o sto let později (na den) popravili muže se stejným jménem za stejný skutek.

14. V roce 1974 taxík na Bermudách srazil a zabil muže na mopedu.

Přesně o rok později řídil stejný moped bratr zesnulého muže. Srazil ho stejný taxík, se stejným řidičem, na stejné ulici a  dokonce i se stejným pasažérem.

killer-cab

foto: zombieite / Flickr

15. Román Edgara Allana Poea s názvem Příhody Arthura Gordona Pyma (1838) hovoří o příběhu čtyř ztroskotanců, kteří se kvůli přežití rozhodli sníst plavčíka jménem Richard Parker.

V roce 1884 se odehrál případ čtyř trosečníků z lodi Mignolette, kteří kvůli přežití museli sníst plavčíka. Víš, jak se jmenoval? Správně, Richard Parker.

16. V roce 1930 kráčel Joseph Figlock detroitskou ulicí, když mu najednou na hlavu spadlo dítě, které vypadlo z okna 4. patra.

O rok později se situace navlas zopakovala – totéž dítě spadlo na hlavu téhož muže z téhož okna. Naštěstí oba zúčastnění obě příhody přežili.

17. Poslední případ se týká dvojčat, které po porodu oddělili.

Ačkoli se neznali, od svých adoptivních rodičů dostali oba jméno James. Z obou se stali policisté a oba se oženili s ženou jménem Linda. Oba pojmenovali své syny stejně (jen v odlišném tvaru) – James Allan a James Alan. Oba měli psa jménem Toy a oba se s první manželkou rozešli, aby si mohli vzít ženu jménem Betty.

twin-boysfoto: Jeremy Miles / Flickr
zdroj: vedelisteze.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]