0

sdílení

16-letý kluk zažaloval americkou vládu kvůli klimatickým změnám

Rudolf Nečas / 31. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: inhabitat.com

Mladý aktivista s krkolomným jménem se jen tak něčeho nezalekne.

 

Jmenuje se Xiuhtezcatl. V 16 letech je jedním z nejvýznamnějších aktivistů v zemi v oblasti životního prostředí a proti klimatickým změnám bojuje již více než polovinu svého života. Xiuhtezcatl Martinez z Colorada se stal vášnivým hlasem mládeže na celém světě, který nutí vládu podniknout rychlé kroky k zastavení důsledků klimatických změn. Patřil do skupiny dětí, které na začátku minulého roku žalovaly prezidenta Obamu, protože se jeho administrativě nepodařilo chránit životní prostředí pro budoucí generace.  Teenager je také hip-hopový umělec a své poselství spojuje s hudbou, čímž vytváří „hip-hopový aktivismus za životní prostředí“, který je inspirací pro lidi všech věkových kategorií.

S mikrofonem v ruce se Xiuhtezcatl chová jako starý profík. Mluví výmluvně a vášnivě, jako veterán z války proti klimatickým změnám. A navzdory svému mladému věku veteránem i je. Xiuhtezcatl začal protestovat proti zničení Země, když mu bylo pouze šest let. Ve videu výše, které zachycuje jeden z jeho prvních veřejných projevů na národní události pro ochranu životního prostředí, demonstruje sílu jeho přesvědčení, stejně jako jeho sebedůvěru.

foto: businessinsider.com

Xiuhtezcatlův postoj a odhodlání z něj udělali mluvčího své generace. Stal se světově proslulým klimatickým aktivistou a je nyní také ředitelem mládeže v  Earth Guardians, mládeží vedeném aktivistickém / hudebním hnutí založeném v roce 1992. Před dvěma lety neziskovka vyprodukovala krátký film Kid Warrior, který ukazuje mladého aktivistu, když mu bylo 14 let.

Teenager není jen vášnivým veřejným řečníkem, ale i umělcem mluveného slova a hip-hopovým umělcem. Své mnohé talenty dokonale spojuje dohromady a navštěvuje protesty, slyšení a události po celých Spojených státech jako zástupce nové generace. Chce, aby vládní agentury pracovaly na zastavení klimatických změn a zachovaly životní prostředí pro budoucí generace.

foto: huckmagazine.com
zdroj: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]