16letá dívka vymyslela směs, která absorbuje stonásobky své váhy

Hosť / 27. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: googlesciencefair.com/themarker.com

Oblasti Jižní Afriky patří mezi nejsušší místa na planetě, a proto se jen 16letá dívka z Johanessburgu rozhodla pomoci tamním zemědělcům během těžkých období sucha a vytvořila směs, která dokáže absorbovat stonásobek své vlastní váhy. Znamená to, že i zemím s extrémním počasím svítá na lepší časy?

Polymer je tvořen z jednoduchých, snadno dostupných a recyklovatelných materiálů – pomerančové kůry a kůry z avokáda. Kiara Nirghin s projektem Už žádné suché plodiny získala cenu vědy od společnosti Google za oblasti Blízkého východu a Afriky.

zdroj foto: googlesciencefair.com

Vzhledem k tomu, že zemědělský svaz Jihoafrické republiky žádal o vládní dotaci na podporu přečkání krize nedostatku vody, by tento projekt mohl přinést kýženou úlevu. Extra absorpční směs by mohla být použita v zásobnících pro zemědělce, kteří by tuto vodu použili na zalévání svých plodin s minimálními náklady.

Nirghin věděla, že jiné superabsorbční polymery spoléhají na řetězec molekulových polysacharidů. Její projekt nabral reálné kontury v momentě, kdy zjistila, že pomerančová kůra se ze 64 % skládá z polysacharidů. Rovněž obsahuje pektin, který se v mnoha případech používá jako gelové činidlo. V kombinaci s mastnou kůrou avokáda ponechanou na slunci dojde k reakci a vytvoří se polymerová směs.

zdroj foto: youtube.com

Jako vítězce ceny od Googlu byl k Nirghin přidělen mentor, aby jí pomohl rozvíjet její představu a zároveň umožnil testovat tuto směs na polích. Brzy se dozvíme, zda postoupí mezi 16 finalistů z celého světa. V případě, že se jí to nepodaří, vše nasvědčuje tomu, že ji čeká opravdu slibná kariéra.

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]