0

sdílení

15 věcí, které ti nikdo neřekne o tom, jak se stát úspěšným

Ľubica Račeková / 15. února 2017 / Tools a Produktivita

Možná není přesný a jednoznačný návod na to, jak se stát úspěšným, ale tyto rady ti k tomu zaručeně pomohou. 

 

1. Nikdy to není tak zlé, jak se zdá

Podívej se, kde jsi. Zatím jsi zvládl každou zkoušku, která přišla. Prožil jsi zklamání i výhry. A tak jistě pominou i těžké a zdánlivě nemožné věci, které tě čekají. Snaž se věci v hlavě nezhoršovat, neříkej si dopředu, že situace, která na tebe čeká, je složitá a nezvládneš ji. Nepřednastavuj se. A zejména, nestresuj se. Stres způsobuje nejen psychické, ale i fyzické problémy. Když si budeš věřit, všechno zvládneš.

2. Štěstí nečeká v cíli

To, že máš nějaký vytčený cíl, neznamená, že během cesty k němu nemáš žít. Zatímco za něčím kráčíš nedovol, aby ti unikaly dny. Štěstí na tebe nečeká až v cíli, je již během dlouhé cesty k němu. Nezapomínej na to. Pokud totiž budeš čekat až do konce, může se stát, že se nedostaví zadostiučinění a radost, ale že vytoužený cíl bude spojen se zklamáním, protože očekávání a realita se mohou velmi lišit.

Neexistuje žádná cesta ke štěstí, štěstí je cesta,“ řekl Thich Nhat Hanh.

3. Neobviňuj minulost

Kde a komu jsi se narodil není výhoda ani nevýhoda. Samozřejmě, snadněji se začíná s byznysem člověku, kterého podpoří rodiče, ale není to lepší pocit, když si všechno vydřeš sám? Zní to jako otřepaná fráze, ale když se chce, všechno jde. Nikdo by se neměl vymlouvat na svůj původ, své rodiče a podobně. Jeden to má lehčí, jiný obtížnější, ale to neznamená, že výsledek nemůže být podobný.

Výsledek vyhledávání obrázků pro poptávku hipster family
foto: weheartit.com

4. Soutěžení je komplikace

Soutěžení je v byznysu běžné, každý chce být většinou lepší a levnější, ale vyplatí se to? Na takové „hádky“ je potřebné hodně energie, která by se dala využít i lépe. Namísto nabízení podobných produktů je jednodušší vymyslet svůj vlastní originál. Něco, čemu nikdo nebude konkurovat a bude to jedinečné a tvé. Pracuj se svých nápadech, ne na konkurenci.

5. Nežádej o povolení

Pokud se pokaždé musíš ptát ostatních, jestli bys to měl udělat, nedělej to. „Můj tchán je úspěšný člověk. Během jeho kariéry se ho mnoho lidí ptalo na další krok. Každému odpověděl záporně. Jejich plány zavrhl. A proč? Ti, kteří jsou připraveni na úspěch, by to udělali navzdory tomu, co jim řekl,“ napsal Benjamin Hardy.

Ve skutečnosti ti nikdo nedá povolení k tomu, abys žil svůj sen, je to jen na tobě.

6. Nevyhledávej chválu, ale (konstruktivní) kritiku

Je sice skvělé poslouchat, když tě někdo chválí, ale mnohem produktivnější je si čas od času poslechnout kritiku. Konstruktivní kritiku od někoho, kdo tomu, co děláš rozumí a vidí nedostatky. Neber negativní recenzi špatně, může tě posunout kupředu mnohem víc než pochvala.

7. Nečekej, než začneš

Zítřků nemusí být vždy tolik, kolik se zdá. Ne všechny šance trvají věčně. Úspěšný člověk využije každou příležitost, situaci a vytěží z ní maximum. Nečekej na úspěšné zítřky, protože ti mohou zůstat jen prázdné včerejšky …

foto: pexels.com

8. Nehledej perfektní příležitost

Perfektní klient, perfektní příležitost, perfektní podmínky … Vždy se ti bude jevit, že je někde problém, nečekej, až bude vše dokonalé. Změň to tak, aby to bylo skvělé už nyní.

Mnoho lidí mění partnery, protože si myslí, že ten další bude lepší než ten předtím. A pak vztahy končí přesně stejně. Zklamáním a hledáním lepšího. To, že změníš člověka, neznamená, že vyřešíš problém. K tomu, aby se věci zlepšovaly je zapotřebí tvrdá práce a snaha, nikoli výměna za lepší a nový kus.

9. Neděl se brzy

Pokud vytvoříš něco dobrého, neděl se o to příliš brzy. Neprodávej rozjetou práci, i když vidina peněz může být lákavá. Vytěž z ní více, vše se dá ještě o něco zlepšit a zítra to může být na lepší úrovni.

10. Zlepšuj se

Neustále se zlepšuj, rozvíjej své znalosti a schopnosti. Umíš čtyři jazyky? Začni se učit pátý. Uběhneš deset kilometrů? Přihlas se na dvaceti kilometrový maratón. Ovládáš jeden program? Nauč se dělat v jiném … Možností je mnoho, stagnovat nemusíš až do konce života. Kromě toho, že ti poděkuje životopis, bude spokojené i tvé mentální a fyzické zdraví.

foto: napoleonfour.com

11. Každá minuta se počítá

Pokud máš pár volných minut, například po cestě do práce, na schůzku či do školy, zkus ho využít aktivně. Pokud nahradíš například 20 minut scrolování po sociální síti nějakou duchaplnější aktivitou, za týden to je více než dvě hodiny. Může to být například online učení se dalšího cizího jazyka či čtení poučné literatury … Výběr je na tobě.

12. Začni včera

Úspěšný člověk neodkládá věci na zítra. Nikdo z nás nevidí do budoucnosti, za pár hodin se ti může znenadání objevit něco, proč to, co na tebe čeká, zase neuděláš. A tak to zase odložíš. Úkoly se pak hromadí a bohužel si na tebe počkají.

 

foto: pexels.com

13. Vše, co děláš, má smysl

Pokud ve svém životě změníš jednu věc, ovlivní to něco dalšího. Vše je na něco navázáno, z malých věcí se stávají velké. Proto buď pozorný i při malých rozhodnutích. V budoucnu může záležet právě na nich.

14. Zbav se zlozvyků

Jasně, každý z nás má nějaké zlozvyky. Pokud chceš uspět, měl by ses vzdát věcí, které tě od tvého cíle rozptylují a ztěžují ti jeho dosažení. Takovými zlozvyky může být například časté pití alkoholu, které si další den žádá reset organismu a vynucenou pasivitu. Může to být i pozdní usínání kvůli dlouhému chatování, sledování seriálů a podobně. O to déle pak spíš a příležitosti se mezitím chopí ti, kteří jsou již vzhůru …

Ty sám víš, co je v tvém životě tím, co je třeba smazat. Stačí ti jen jasná vidina cíle a silné sebezapření.

15. Začni

Pokud něco chceš, prostě začni. Nerozdávej rady všude kolem sebe o tom, jak se něco má dělat. Podívej se do zrcadla a poraď totéž sám sobě. Víš přece, jak na to.

foto: napoleonfour.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]