0

sdílení

Diamantové baterie vytvořené z jaderného odpadu?

Michaela Líšková / 17. prosince 2016 / Zajímavosti

Vítej v budoucnosti.

 

Skvělá zpráva. Výzkumníci našli způsob, jak přeměnit nukleární odpad na dlouhotrvající baterie díky použití diamantů.

Tým fyziků a chemiků na univerzitě v anglickém Bristolu vynalezl novou technologii, která nám přináší budoucnost zítřka již dnes. Tato technologie spočívá v tom, že dokážou transformovat tisíce tun jaderného odpadu do diamantových baterií, které jsou schopny vytvářet malé množství elektrické energie. Tyto diamantové baterie, stejně jako vzácné drahokamy, by v podstatě mohly přetrvat navěky. Nereálné?

sciencealertfoto: sciencealert.com

Ne nadarmo se mluví o „diamantovém věku“. Tato technologie, kterou tým z  University of Bristol využívá, obsahuje uměle vytvořené diamanty vytvořené z jaderného odpadu spolu s malým množstvím radioaktivní energie a využívá je k tomu, aby vytvořila slabý proud. Taková diamantová baterie bude ale dost silná a odolná na tomu, aby přežila i lidskou civilizaci. Takže skutečně možná i navěky. Tuto zprávu se mohli přímo od výzkumného týmu dozvědět všichni ti, kteří se zúčastnili vyprodané přednášky v Cabot Institute v Bristolu.

screenshot-from-university-of-bristol-diamond-battery-video-889x500
foto: inhabitat.com

V čem spočívá úspěch těchto baterií? I na tuto otázku existuje jednodušší odpověď, než bys možná očekával. Zatímco klasické baterie, které běžně každý z nás používá, na provoz potřebují dráty a cívky, tyto speciální baterie nepotřebují nic víc než být umístěny do blízkosti radioaktivního zdroje. To je vše, co je potřeba k tomu, aby se zde začaly vyrábět slabé elektrické proudy. Právě absence těchto pohyblivých částí je to, co dělá diamantové baterie mnohem odolnější než tradiční baterie, s jakými se běžně setkáváme.

bbc-com
foto: bbc.com

Další skvělou zprávou, která jde ruku v ruce s objevem těchto baterií je fakt, že jejich výroba pomůže při odstraňování jaderného odpadu, a ještě ho i využije ve svůj prospěch, aniž by vytvářela skleníkový efekt či vyžadovala jakékoli další palivo potřebné k provozu. Tom Scott, který je profesorem v Interface Analysis Center na univerzitě, hrdě hlásá, že diamantové baterie nemají žádné pohyblivé díly, nevytvářejí žádné emise a nevyžadují žádnou údržbu. Je to zkrátka přímá výroba elektřiny.

zdroj: youtube.com
Zdroj a titulní fotografie: inhabitat.com , zdroj titulní foto: inhabitat.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]