0

sdílení

13letá dívka vytvořila „solární listy“, které mohou zajistit dostupnou energii v rozvojových oblastech

Martina Ditrichová / 29. října 2016 / Zajímavosti

Pouze 13letá Maanasa Mende pravděpodobně našla způsob, jak udělat větrnou a solární energii cenově dostupnou.

 

 

Maanasa Mende získala hlavní cenu v Discovery Education 3M Young Scientist Challenge za svou práci „solární listy“, které mají vyrábět energii za babku. Získala titul America’s Top Young Scientist, a k tomu $ 25 000.

Účelem listů je pomáhat v rozvojových oblastech, kde jsou levnější zdroje potřebné. Jejich výroba stojí přibližně $ 5, což se ani nedá srovnat s cenou běžných solárních panelů. Mende inspirovala přijít s levnějším způsobem k výrobě energie návštěva Indie, kde viděla lidi, kteří postrádali přístup k čisté vodě a elektřině. Jejím původním záměrem bylo využít pouze větrnou energii.

Takto vypadala věc, se kterou Mende přišla do soutěže:

image
V průběhu posledních tří měsíců Mende spolu s dalšími devíti finalisty pracovali na svém projektu za pomoci mentora, poskytnutého společností 3M. Spolu s Margauzem Miterou přešla na trochu jiný koncept, i na jiný zdroj energie. Čerpali inspiraci z toho, jak fungují rostliny a rozhodli se zaměřit na vytváření solárních listů, které využívají vibrační energii.

Takto vypadal finální produkt:

image

Listy“ umí získat energii ze srážek, větru a dokonce i slunečního záření pomocí solárních článků a piezoelektrického materiálu (část listu, která navazuje na vibrace). Ty jsou pak přeměněny na využitelnou energii.

image

Mende se vyjádřila, že bude dále rozvíjet prototyp a testovat ho, aby byl jednoho dne komerčně dostupný.

zdroj: sciencealert.com  zdroj fotografií: sciencealert.com zdroj titulní fotografie: sciencealert.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]